Merhaba,

İTÜ Bilim Merkezi ‘nin Tübitak desteğiyle düzenlediği 2008 Ağustos’unda başlayan İTÜ Bilim Okulları Programı’nın 3 Mayıs 2009 tarihindeki üçüncü etkinliğinde derneğimize  öncelik tanıması üzerine 11 yaş grubundan 21 öğrencimiz toplam 15 gün süren programdan yararlandı. Çok keyifli ve verimli bir programın sonunda öğrencilere verilen sertifikalar ile öğrenciler bilim yaşamına adım atmış oldukları tescillenmiştir.   

 

Öğrenciler program süresince bir çok aktivitelerde  bulunarak çeşitli konularda eğitimler ve  atölye çalışmaları yaratıcı drama  ile pekiştirildi. Çocuklarımız bu yaşta üniversite ortamına girerek bilimin günlük hayatımızla iç içeliğini görerek araştıma yapmanın keyfini ve önemini hissetme şansını yakalıdalr.

 

Program dahilinde “(Günlük Hayatta Bilim”, “Arkeoloji”, Astronomi, Geri Dönüşüm gibi konularda değerli temel bilgiler edinmişlerdir.

 

Cumartesi sabahı rasathaneden ayrılan tüm konuklar böyle bir yaz okuluna katılmış olmanın mutluluğunu ve böyle güzel bir ortamı terk etmek zorunda olmanın hüznünü yaşamışlardır.

Bilim Merkezi tarafından öğle yemeği, t-shirt, şapka ve kırtasiye malzemesi ve servis desteği verildi. Program süresince her hafta Derneğimizden bir gönüllü öğretmen ve veli nöbetleşe görev aldı.

 

Çocuklarımızın bu yaşta köklü bir üniversitenin tarihi dokusu içerisinde aldıkları bilimsel eğitim olanağı onların eğitime bakışlarını ve üniversite hayallerine çok önemli etkisi olduğunu gördük.

Bu olanağı bize tanıyan İTÜ BİLİM MERKEZİ-TÜBİTAK  yönetimine, emeği geçen tüm eğitimci dostlarımıza, program boyunca yanımızdan ayrılmayarak  güler yüzünü hiç eksik etmeyen servis şoförümüz Mehmet Bey’e, görev alan gönüllü öğretmenlerimiz ve velilerimize sonsuz teşekkürlerimizi iletiyor saygılarımızı sunuyoruz.

 

Canan OĞUZ

Yön.Kur.Bşk.

 

 

YAPILAN ETKİNLİKLER

1.      ENERJİ

Enerji çeşitleri hakkında slâytlar eşliğinde eğitim alındı. Temiz enerji çeşitleri ve enerji tasarruflu ampuller, güneş panelleri, rüzgâr enerjisi çeşitli aktivitelerle yaşayarak öğrenildi. Güneş enerjisiyle çalışan oyuncak arabalar bahçede gezdirildi.

  

2.      DRAMA

Çocuklar gruplar halinde öğrendikleri konular hakkında minik skeçler hazırlayarak sergilediler.

Bilim Merkezinde gerçekleşen bir doğum günü partisinin bilim tiyatro gösterisi izlendi.

3.      ASTRONOMİ

-        Roketler

Roketler hakkında bilgiler edinerek gruplar halinde füzeler yapıldı. Yapılan roketler bahçede uçuruldu. Bu gün çocuklar için muhteşemdi. Çok eğlendiler.

-        Meteor Avı

Meteorlar hakkında bilgi edinildi. Çocuklar gruplara ayrılarak gerekli malzemeler dağıtılarak bahçede meteoritler bahçede mıknatıslarla aranarak bulundu. Çocuklar uzaydan yaklaşık 5 milyon yaşında olan meteoritleri bulmanın heyecanını yaşadılar. Daha sonra atölyeye gelerek mikroskoplar altında incelediler. En büyük meteoritleri bulan çocuklar bunun gururunu yaşadılar. Öğlen yemeği sonrası gördükleri meteoritlerin resimlerini defterlerine yaptılar.

-        Takım Yıldızları

Takım yıldızlarının özellikleri slaytlar eşliğinde öğrenildi. İnternetten aracılığıyla uzayda gezegenler arası turlar yapıldı.

 

4. SERGİ

Program boyunca çeşitli ülkelerde sergilenen üç tane özel sergi gezildi.

 

 

 

 

 

Galilei'nin teleskopla ilk gökyüzü gözleminin 400. yıl dönümü olan 2009 yılının "Dünya Astronomi Yılı" ilan edilmesi nedeniyle  yeryüzünde ve uzayda bulunan teleskoplarla çekilmiş fotoğraflardan oluşan ve yıl boyunca dünyanın çeşitli yerlerinde de sergilenen "Dünyadan Evrene Bakış Sergisi" İTÜ Bilim Merkezİ’nde gezildi. Uzay görüntülerinin video çekimi izlendi.

 

İTÜ Bilim Merkezinde eserinin yayımlanmasının 150.yıldönümü vesilesiyle düzenlenen uluslararası kutlamalar çerçevesinde hazırlanan

"Darwin Now" başlıklı  sergi gezildi,.

 

 

 

 

Su Sergisi İTÜ/Maslak Kampüsü

 

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Coca-Cola şirketi tarafından yürütülen 'Her Damla Değer Katar' projesi çerçevesinde ITÜ Maslak Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi'nde açılan Su Sergisi gezildi. Dünyanın en kapsamlı su sergisi  interaktif uygulamaları ve etkileyici kurguları ile çocukların ilgisini çekti. Mekanın aşırı sıcaklığı nedeniyle sıkıntı yaşayan çocuklarımızı okulun bahçesindeki göllete götürerek yaptığımız piknikle rahatlattık.

 

 

 

  1. GERİ DÖNÜŞÜM

Atık nedir ve atık çeşitleri, yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm tanımları, geri kazanım uygulamasında yapılması gerekenler, geri kazanımın yararları, geri kazanılabilir atık ve malzemeler, atıkların doğada ayrışma-çürüme süreleri, vb. konularda eğitim alarak video görüntüleri izlendi.

Öğleden sonra bahçede yapılan atölye çalışmasında gazete kağıtlarından kase çalışması yapıldı. Önce balonları şişirerek üzerine kat kat küçük gazete kağıtları yaptırarak yapılan çalışma çok keyifliydi.

 

6.      ARKEOLOJİ

Arkeoloji ilgili tüm bilgiler çocuklara soru cevap şeklinde verilerek bilgilendirildi. (Arkeoloji nedir? Amacı nedir? Yüzey araştırması Nedir? Müzecilik nedir? Yardımcı bilim insanları kimlerdir? Jeolog, tarihçi, epigraf, antropolog, restoratör, nümizmat, müze görevlisi kimdir? Arkeologlara nasıl yardımcı olurlar? Sorularına yanıtlar verilen çocuklar meslekler hakkında detaylı bilgi edindiler.
Yapılan bir kral mezar kazısının video çekimleri izlenerek aşamaları ve heyecanı görüldü.
Bilim Merkezi bahçesinde arazi çalışması için toplanılarak gruplara ayrılındı. Yapılacak kazı çalışması için yüzey araştırması yapıldı. Daha sonra aletlerle yapılan kazı çalışmasında bulunan parçalar yıkanarak cinslerine göre gruplandırıldı. Birleştirilerek envanteri tutuldu. Yapılan Değerlendirme, Kazı çalışması, buluntuların teslim edilmesi konularında bilgi öğrendiler.

 

 

 

-        Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji müzesine yapılan gezide kazıdan çıkan eserler incelenerek anlatıldı. Gezi sonrası Gülhane Parkına geçilerek açık havada yemek yendi.

 

-        Drama

Bilim Tiyatrosu çalışmalarının nasıl ilerleyeceği üzerine konuşma yapılarak temel eğitim olan beden kullanımı, ses  ve grubun bütünleşmesini hedefleyen çalışmalar  yapıldı.Daha sonraki derslerde "Uzay Seyahati", Sessiz Fiziksel Eylem, Bilim Adamları Doğaçlaması vb. içerikte çalışmalar yapıldı.

"Bilim İnsanları" sunumu yapıldı.
       Öğrencilerin gelecek hafta yapacakları bilim insanları doğacında ihtiyaçları olan bilgi bir sunum vasıtasıyla verilmeye çalışıldı. Bu sunumda Aristoteles’ten Jane Goodall’a kadar tam 10 bilim insanı karakter özellikleri ve yaptıkları önemli çalışmalar ile öğrencilere aktarıldı.

  1. YEMEK ARALARI

Bilim Merkezi tarafından ikram edilen öğlen yemekleri ardından bahçede mendil kapmaca, sihirli çiviler, tangram, holihop gibi oyunlar oynanarak sohbetler edildi. Üç boyutlu güneş sistemini içeren pazıl çalışması ekip halinde tamamlandı. Çocukların bu çalışmayı kısa sürede tamamlamaları yetkilileri şaşırttı. Akşam saatlerinde verilen keke, meyve ve meyve suları ikramlarıyla gün tamamlandı.

 

 

Yemek aralarında tangram, origami, mendil kapmaca, pazıl, ahşap oyuncaklar, holihopi, dans  gibi oyunlar oynanarak sohbetler edildi.

 

  1. BELGESEL/SİNEMA

Marsta yaşayan bir robotun öyküsünü anlatan animasyon film izlendi.

 

  1. GÜNLÜK YAZMA

Çocuklar defterlerine yazılar, şiirler, resimlerle geçirdikleri günü anlattılar.

 

 

  1. SERTİFİKA TÖRENİ

Haftalardır devam eden programımızın son günü çocuklar artık buraya gelemeyecekleri için biraz hüzünlüydü. Ama Canan Hanım ilk saatlerde program süresince yapılan çalışmaları içeren sine vizyon gösterisi her kesi keyiflendirdi. Bu kadar kısa sürede ne çok şey yaşandığını bir arada görmek çok keyif verici bir şeydi. Sine vizyon sonrası Bilim Merkezi Müdürü Murat Bey güzel bir konuşmanın ardından çocukları tek tek tebrik ederek onarla katılım sertifikalarını dağıttı.

Bunun ardından Canan Hanım da Murat Bey’e her zaman derneğimize verdikleri katkılar için teşekkür ederek bunun devamının süreceğinden hiç kuşkusu olmadığını belirterek teşekkür belgesini takdim etti.

 

Çocuklar hazırladıkları dans gösterisini sergilediler. Ardından velilerimizin hazırladıkaları yiyecekler bahçede ikram edildi. Yemek servisini beklerken güzel sesi olan öğretmenleri çocukların alkışla tezaruhatlarına dayanamayarak onlara hoş türküler söyledi.

 

Yemeğin ardından dut ağacına giden çocuklar dalından dut yemeğe başladılar. Bunu gören Canan Ablaları onlara çocukluğunda bahçelerinde dutları nasıl topladıklarını anlattı. Bunu üzerine masa örtüsünü hep birlikte gererek ağacı silkelediler. Topladıkları dutları hep birlikte keyifle yediler.

Bu keyfin ardından salona geçilerek danslar edildi. Halaylar çekildi. Horonlar oynandı. Evet artık 14 gün süren programın sonu olan ayrılma zamanı gelmişti ve kimse gitmek istemiyordu. Her kes duygulandı anı defterleri yazıldı. Vedalaşmak çok zor oldu. Tüm hocalarımız ve personel en kısa zamanda yeni bir projede buluşmak dileğiyle teşekkürler edilerek vedalaşıldı. Çocuklar servise binerken defalarca geriş dönerek öğretmenlerine sarıldılar.

 

Mahalleye döndüğümüzde anneler babalar kapıda bekliyorlardı. Sertifikalar dağıtılarak anı resmi, çekilerek vedalaşıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. BEŞİKTAŞ ŞAMPİYON

Bilim Okulu dönüşü Dolmabahçe’den inerken Beşiktaş taraftarlarının coşkusuyla karşılaşan takımı tutan tutmayan tüm çocuklarımız heyecanlarını paylaşarak coştular. Bu coşku aldığımız Beşiktaş bayraklarını arabadan sallamalarıyla marşlar ve karşılıklı tezaruhatlar eşliğinde doruğa çıktı. İlk kez şampiyonluk sevincini taraftarlarıyla birlikte stadın önünde yaşayan çocuklarımız için bu gün unutulmayacak bir anı oldu. Mahalleye marşlar eşliğinde giren çocuklarımızın Gönüllü Sınıfımızın önünde anı fotoğraflarını çekerek günü mutlu bir şekilde noktaladık.

 

 

            Servis şoförümüze de buradan tekrar teşekkürlerimizi iletiyoruz. Güler yüz ve özeniyle rahat bir yolculuk yapmamız için elinden gelen özeni gösteriyor.

 

ETKİNLİK ÇIKTILARI     

 

-        Programdan 21 öğrenci yararlandı.

-        Dört ana konuda eğitim alındı.

-        Çocukların üniveriste ortamına girerek oradaki öğretim görevlilerinden eğitim almnası onların hedeflerini belirleyerek etlkilefdi.ü

-        3 sergi , 2 müze gezildi.