Değerli Dostlar,

Aylık bültenlerimizi hazırlarken gündemlerimizin çok yoğun olması nedeniyle sürekli güncelleyelim derken birde baktık ki yılsonu gelmiş. Şimdi sizlerle Ağustos ve Aralık ayı arasında yaptığımız çalışmalarımızı gecikmeli olarak paylaşırken güncelliğini yitirmiş olsa da dikkatle okuyacağınıza inanıyoruz.

Öncelikle kuruluşlumuzdan bu güne kadar olan çalışmalarımızın kısa bir değerlendirmesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Duyarlı toplum birlikteliğiyle yürüttüğümüz çalışmaların 9. yılını tamamlayarak ilkelerimizden sapmadan, edindiğimiz tecrübeler,  birikim ve olanaklarımızla bu günlere geldik. Bu çalışmaların, katkılarınızla daha da güçlenerek gelişeceğine inanıyoruz. 20 çocukla çıktığımız yolda, bugün 80 öğrenci ve yaklaşık 500 aileye ulaşarak bugün gelen yoğun talepleri karşılayamaz duruma geldik. Hizmet verdiğimiz çocuklar ve ailelerde gördüğümüz olumlu değişiklikler bizleri heyecanlandırarak daha çok olanaklar yaratmaya teşvik etmektedir. Gelen yoğun taleplerini karşılamak, çocuklara ve ailelerine eğitim ve sosyal hayatlarına daha fazla katkı yapabilmek görevimiz haline gelmiştir. Fakat mekânımızın kapasitesi, çalışmalarımızı geliştirmemize engel olmaktadır.  Kişisel ve kurumsal olanaklarınızı bizlerle paylaşmanızla, bu sorunları aşılabileceğimize inanıyoruz.

Değerli Dostlar,

8 yaşında aramıza katılan çocuklarımızın, bir kısmını liseye bir kısmını liseye bir kısmınıda üniversiteye uğurladık. Üniversiteyi bitiren dört gencimizin ikisi askere giderek diğer ikisi de iş hayatına atıldı.  Farklı ortamlara giren gençlerimizle bir araya geldiğimizde derneğin kendilerine kazandıkları bilgi ve becerilerin yaşamlarına olan olumlu katkıları fark etmeleri bizleri gururlandırıyor.

Bu yıl 10. Dönem çalışmalarımıza başladık. Çocuklara verilmesi gereken önemin bilinciyle, toplumsal gelişime katkı amacıyla sorumluluk duyduk ve yola çıktık. Olanaklarımızı,  yeteneklerimizi ve zamanımızı seferber ederek yaptığımız çalışmalarla, topluma model olacak, duyarlı toplum birlikteliğinin ve dayanışmanın gücünü sergiliyoruz.

2004 yılında bu güne 9 yılda, temas ettiğimiz yaklaşık 600 çocuk ve ailede;

Gençlerden dört genç üniversitelerini bitirerek iş hayatına atıldı. 12 genç üniversite öğrencisi oldu, 12 gençte meslek liselerine yerleşti. 105 yetişkin okuma yazma kurslarımızdan yararlanarak ilkokul diplomalarını aldı. Bunları arasından 6 yetişkin açık öğretime devam ederken, 8 yetişkin ehliyet aldı ve 12 yetişkinde meslek eğitim kurslarına katılarak sertifika edinip çalışmaya başladılar.

Müzik ve enstrüman, plastik ve görsel sanatlar, arkeoloji ve astronomi gibi farklı bilim dallarında, ve diğer kültürel alanlarda aldıkları eğitimlerde kazandıkları bilgi, beceri ve özgüvenin yaşamlarına olan olumlu etkisini fark eden üniversiteli gençlerin dernek çalışmalarını sahiplenmeleri, görev alarak çalışmalara katkı koyma isteklerini görmek hepimizi gururlandırıyor.

Bu yıl ana çalışma alanımız olarak “şiir” sanatını ele alacağız. Çocukları,  gençleri, aileleri ve bizleri; Şiirin yalın ve büyülü dünyasıyla buluşturmayı,  duygu ve düşünceleri şiir dili ile ifade edebilme yeteneğini kazanmayı hedefliyoruz. Bu çalışma sırasında,  diğer sanat dalları ile de ilgileneceğiz. Yapacağımız etkinliklerde, çalışmalara hep birlikte katılarak, paylaşarak dâhil olacağız. Şiirle daha fazla tanışmanın, yaşamlarımıza yeni anlamlar katacağına, çocuklarımız ve gençlerimizin gelişimlerine olumlu katkısı olacağına inanıyoruz.

Dokuz yıllık süreçte, hayallerimizi gerçekleştirmede emeği geçen, çağdaş ve dayanışmacı sosyal çevre yaratmamıza katkıda bulunan tüm dostlarımızla bu gururu paylaşıyor ve teşekkür ediyoruz. Beş aylık çalışmalarımızı içeren bültenimizi bilgilerinize sunuyor bu dayanışmamızın gelişerek büyümesini diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

Canan Oğuz

 

 

Ağustos & Eylül & Ekim & Kasım & Aralık Ayları Dönem Bülteni

1.      EĞİTİME DESTEK PROJESİ

 

-        Yeni Dönem Hazırlıkları

Yoğun bir dönemin ardından gerçekleştirdiğimiz dolu dolu bir yaz okulunun da yorgunluğuyla çalışmalarımıza bir ay ara verdik. Kimimiz tatile gittik, kimimiz iş hayatımıza yoğunlaştık derken ağustos ayının ikinci yarısında tekrar bir araya gelerek yeni dönem hazırlıklarına heyecan içerisinde başladık. Dernekte hazırlık çalışmalarımızı fark eden çocuklar bizleri o kadar özlemişler ki görev alarak bir an önce çalışmalara başlama heyecanıyla çalıştılar. Gönüllü Odamızı boya ve temizlik yaparak elden geçirdik. Depomuzu başka bir mekâna taşıyarak müzik çalışmalarımız için bir müzik odası oluşturduk. Enstrümanlarımızı yerleştirerek eksiklerimizi tamamladık. Çocuklarımızın da katkılarıyla kütüphanemizdeki kitapları yaş gruplarına göre sınıflandırdık. Bir kitabı ne kadar çok kişi okursa o kadar değerli olacağına olan inancımızla okunan kitapları benzer çalışmaların yürütüldüğü başka kütüphanelere ulaştırdık. Mezuniyet ve taşınmalar nedeniyle eksilen gruplarımızı yedek listemizden tamamlayarak çalışmalara başladık.

Baran Öğretmenimiz bu yılda bizimle olmasına çocuklar çok sevindi. Bu yıl uzun zamandır yapmayı planladığımız bağlama gitar ve şiir atölyesi çalışmalarımıza başladık. Tatil sürecinde unutulan bilgileri hatırlamak amacıyla derslere başlandı. Testler çözüldü. Unutulan konular yeniden ele alınarak çocukların taze bilgilerle okula başlamaları sağlandı.

 

-        Veli Toplantıları

Velilerimizle ilk toplantımızı yaparak bu yıl aramızda olacak çocuklarımızı netleştirdik. Taşınma nedeniyle ayrılan çocukların yerine sırada olan yeni çocuklarımızı aldık. Bu yıl aramıza 4. Sınıfa giden 10 yeni öğrenci katıldı. Çocukların ihtiyaç listelerini aldık. Günlük ve haftalık temizlik işlerimiz için programlarımızı yaparak görev paylaşımı yaptık.

Anneler toplantılara özenle katılarak çocuklarının aylık gelişimleri hakkında bilgi ediniyorlar. Aramıza yeni katılan veliler ve eski veliler buluşturuldu. Geçtiğimiz dönem çalışmaları değerlendirildi. Geçtiğimiz dönem yaşadığımız sorunları hatırlatarak bu dönem daha özenli davranacaklarının sözünü aldık. Sorunlar paylaşılarak çözüm önerileri arandı. Ailelerin çalışmalara ve toplantılara daha da katılımcı olmalarının çocukların ve kendi gelişimleri açısından önemi vurgulandı. Yeni katılanlara çalışma tarzı ve sorumlulukları anlatıldı.  Bu yıl yapmayı hedeflediğimiz çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Sabah gelen çocuklarımızın erken uyumalarının önemini vurguladık. Çocukların günlük bakım ve temizliğine önem verilmesi gerektiğini belirtik. Çocukların düzenli kitap okuma alışkanlığı için ev dede kendilerinin örnek olması gerektiğinin önemini vurguladık. Aramıza yeni katılan velilerimizin de görüşlerini aldık. Çok kısa bir zaman olmasına karşın çocuklarının derneğe gelmesinin onların üzerinde yarattığı olumlu gelişmeleri bizlerle paylaşmalarından mutlu olduk. Çocuklarla ilgili genel değerlendirme yaptık.  Etkinlik duyurularını ve yapılacak hazırlıkları paylaştık.

-        İlk Gün Buluşması

3 Eylül günü hepimize çok uzun gelen aradan sonra çocuklarla buluştuğumuz an görülmeye değerdi. Çocuklar özlemle buluşmanın ve yeni aramıza katılanların yüzünde burada olabilmenin heyecanı vardı. Çocukların bir kısmı memleketlerinde olduklarından sayımız azdı ama her gün artarak sayımızı tamamladık. Aramıza yeni katılan çocuklar arkadaşlarını komşuluk ve okul ilişkilerinden tanıdıkları için yabancılık çekmeden kısa sürede ortama uyum sağladılar. Aileleri ve kendileri aramızda olabilme ayrıcalığının çok farkındaydılar. İlk gün sohbetlerinde yaz tatilinde yaptıklarını anlatarak yeni gelen arkadaşlarına dernekte yaptığımız çalışmaları aktardılar. Bir velimizin getirdiği çantalardan çocuklara dağıtarak etüt çantası olarak kullanmalarını istedik. Çantalarında olması gerekenlerin listesi verdik.

Derslere ön hazırlık olarak yapılan tekrar ve test çalışmalarıyla konular hatırlandı. Küçük bahçemize ektiğimiz domates fidelerine baktığımızda biber olduklarını görünce biraz şaşırdık. Ama çocuklar elleriyle diktikleri fidelerin üretimini gördüklerinde çok keyiflendiler.

Yeni gelen çocukların meraklı bakışlarıyla sordukları soruları arkadaşları bazen biraz şaşırarak hem izlediler hem de yanıtlayarak yapılan çalışmalar hakkında onları bilgilendirdiler. Geçen dönemde yaşadığımız sorunları hatırlayarak bu yılı daha verimli geçirmek için daha özenli davranacaklarının sözünü verdiler. Grup başkanları, kırtasiye dolabı ve kütüphane sorumluluklarının görevlerini ve sorumluluklarını hatırlayarak gönüllüler arasından seçim yapıldı. Aylık doğum günü ve iletişim listesi hazırlandı. Bu sene hangi öğretmenlerle neler yapacaklarını anlattık. Tahta kalemimizin eksik olduğunu fark eden Simge ertesi gün temin ederek getirmesi bizleri çok mutlu etti. Yanlarında getirmeleri gereken araç ve gereçlerin listesini verdik.

-        Eğitim İhtiyacı Katkısı

Çocuklarımızın tüm kırtasiye ihtiyaçlarını İstanbul İnşaat, ART Boya ve Esra Akın dostumuzun katkılarıyla temin ettik. (defter, kalem çeşitleri, kalemtıraş, bant, silgi, boya çeşitleri, test, yardımcı kitaplar, doya kâğıdı, sözlük, Guaş, pastel, kuru boya, numaralı fırçalar, palet, resim kalemi, defter kabı, vb. )Her çocuk içinözenle  hazırladığımız malzeme poşetlerini çocuklara verdik. Ayrıca bir tur firmasından gelen çantaları çocuklarımıza dernek çantası olarak kullanmaları amacıyla dağıttık.

-        Akademik Çalışmalar

Uzun bir tatilin ardından okul başlamadan bir süre önce başlayan derslerimizde genel konuları içeren test çalışmaları yaparak konuları hatırlamalarına ve derslere olan motivasyonlarını artırmaya çalıştık. Unuttukları konuların üzerlerinden yeniden geçtik.

 Baran Öğretmen her sabah çocuklara derse başlamadan bahçede kaslarının açılması ve zihinlerinin canlanması için kültürfizik hareketleri yaptırarak onları canlandırıyor. Bu durumdan çocuklar çok keyif alıyor ve eğleniyorlar.

Etüt saatlerimizde branş hocalarımızın katkılarıyla konu tekrarları ve konu pekiştirici testler çözüyoruz. Sınava yönelik çalışmalar ve deneme sınavları yapıyoruz. Ödev ve projelerini kütüphanemizden, inertnet ve yazıcı olanağımızdan yararlanarak hazırlıyorlar.

Ergen grubumuzun yaşları gereği derse olan ilgilerinde biraz azalma ve alınganlık, anneyle sürtüşme gibi durumları başladı. Bu konuda onlarla ve annelerle yaşarlının özelliğini anlatarak sohbetler ediyor birbirlerini kırmadan anlamaya çalışmaları için gayret gösteriyoruz.

4. Sınıf lar

Fen Ve Teknoloji: Soluk alıp verme, solunum organlarının yapısı ve görevleri, vücudumuzu tanıyalım, kalbin görevleri, iskelet ve görevlerini ve kasların yapıl arı ve görevleri

Türkçe: Dilbilgisi genel kurallarını içeren testler çözülerek konular hatırlandı. Unutulanlar ele alındı. Okulda anlamadıkları konular yeniden işlendi.  Ünsüz benzeşmesi, ünsüz yumuşaması, eşsesli, eşanlamlı sözcükler.

Matematik: 4 ve 6 basamaklı doğal sayılar, zihinden çarpma toplama, üç basamaklı sayılarla çarpma işlemi, daha kolay tekrarlar yaparak öğrenmeleri amacıyla  çarpım tablosunu oyun haline getirdik.

Sosyal Bilgiler: Kendimi tanıyorum ve Kendimi Tanıyorum ünitesini işlerken “Aile nedir? Kimlerden oluşur?”  gibi sorulara cevap bulmaya çalıştık. Fiziksel özellikler üzerinde durduk ve çocuklar teker teker kendi özelliklerini tanıdılar. Her çocuk ailesinin soy ağacını hazırladı. Milli mücadele dönemi, Trablusgarp savaşı, 1.Dünya savaşı konuları ele alındı.

Çocuk hakları haftasında “Çocuk Hakları Beyannamesi” okunarak hakları konusunda fikirlerini paylaşarak bilgilendiler. Yaptığımız beyin fırtınası çalışmasında haklarımız neler, sizce ne gibi haklara sahip olmalıyız gibi sorular çocukların hakları üzerinde düşünmelerini sağladı.

İngilizce: Bu yıl ilk kez İngilizce dersi görmeye başlayan çocuklar biraz şaşkın ve heyecanlılar. Önceki yıllarda oyunlar oynayarak onlara bazı kavramları ve kelimeleri onlara öğretmiştik. İngilizceyi öğrenebilmeleri ve baş edebilmeleri için acilen bir Gönüllü İngilizce öğretmenine tüm gruplarımız için acilen ihtiyacımız var. Bilginize…

-        Sanat Atölyesi

Bu yıl sanat atölyesini yürüten öğretmenimiz Nurşen Çelebi çok istemesine karşın eşinin sağlık sorunları nedeniyle aramızda olamadı. Baran öğretmenimiz bu eksiğimizi ondan edindiği tecrübelerle kapamaya çalışıyor. Çocuklara her hafta farklı tekniklerde çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar onların hayal güçlerinin ve el becerilerinin gelişmesine katkı koyuyor.

Resim: Resim derslerimizde özel günleri içeren resim çalışmaları yapıldı. Barış, 29 Ekim ve Cumhuriyet Bayramı, 10 Kasım, Çocuk Hakları, Öğretmenler Günü”. Bezende okudukları bir hikâye, masal veya fıkranın onlarda uyandırdığı duyguları resmederek keyifli anlar yaşadılar. Kimisi her iki konunun kahramanlarından yeni bir masal oluşturup onu resmettiler kimi masalın ve fıkranın kahramanlarını değiştirip kendi hayal ettikleri kahramanlardan oluşan özgün resimler çizdiler. Bu çalışmadan çok keyif aldılar. En çok hangi bölümünden etkilendilerse onu resme yansıttılar ya da o masal da olmasını istedikleri şeyleri resme dâhil etti. Kimi öğrenciler her iki konunun kahramanlarından yeni bir masal oluşturup onu resmettiler. Kimi masalın ve fıkranın kahramanlarını değiştirip kendi hayal ettikleri kahramanlardan oluşan özgün resimler çizdiler.

Hayal Kahramanları; Her çocuk kendi yarattığı hayal kahramanlarını çizerek gizli güçlerini ve kaynaklarını resmettiler. Kendilerinin oluşturduğu hayali kahramanlarını çizdiler. Bu çok keyifli ve eğlenceli bir çalışma oldu.

Masal ve Fıkra canlandırması; Okudukları bir masalı ve fıkrayı resimle anlatmaya çalıştılar.  “Meraklı ve Heyecanlı, İncir ağacı, Şirin bir korkuluğun başından geçenler” masallarını ve Nasrettin hocanın  “Ben yemem”  adlı fıkrası okunarak resim çalışması yapıldı.

-        Sanat Atölyesi

El İşleri:  Baran Öğretmen çocuklara renkli kartonlardan maske, el kalıplarını ve Noel baba kalıpları keserek yılbaşı süsleri hazırladılar. Her çocuk kendi Noel baba karakterini yaratarak rekli boyalar ve pullarla süslediler. Daha sonra sınıfımızı bu yaptıkları süslediler.

Rüzgârgülü: Büşra’nın marangoz olan babası bize rüzgârgülü çıtalarını hazırladı. Renkli kâğıtları keserek yaptıkları rüzgârgüllerini bahçede döndürmek için koşuşturup durdu. Çok eğlendiler. Ellerinde eğlenerek evlerine gittiler.

Çim Adam: Büşra babasının atölyesinden getirdiği talaş, Damla ve Ömer’in getirdiği çim tohumları ve evlerinden getirdikleri ince çoraplarla bahçede çim adam yaptık.  Düğmelerle göz, iğne iplikle oluşturdukları burun ve kulaklarla çim adamların yüzüne karakter vererek onları renklendirdiler. Her gün çok az su vererek heyecanla çimlerin çıkmasını izlediler. Şimdi büyüyen çimlerini şekilli şekilli keserek çim adamlarına karakter yaratıyorlar. 

Kukla: Çoraptan el kuklası yapmayı öğrendiler ve onları birbirleriyle konuşturdular.

-        Okuma

Dergi:  Yeni aldığımız sayıları ve eski sayıları her fırsatta okuyup incelemekten yeni bir şeyler öğrenerek birbirilerine anlatmaktan çok keyif alıyorlar. İlgilerini çeken konuları arkadaşlarıyla paylaşıyorlar. Dergiden çıkan bunları biliyor muydunuz? Kartlarından “Yaprak neden yeşil renklidir? Soğan neden göz yaşartır? Mısır nasıl beyaz renk alır? Gibi ilgilerini çeken güzel bilgiler öğrendiler.

İmes Şekerbank Şubesinden gelen “Şeker Çocuk” dergisinin her sayısı onları çok heyecanlandırıyor. Çocukların her birine dağıttığımız dergiyi akşamları evde uyurken de okuyor öğrendiklerini aileleriyle paylaşıyorlar.

Masal: İncir ağacı, Karınca Minik, Sincap Kıtırdak adlı Bak şu konuşanlara Kaniş ve Minnoş ‘un Yardım Severliği,  , Karınca Kıtır ‘ın Anısı, Korkan Korkuluk Şakacı Kuş adlı Maymun Mominin İcadı, Beyaz Ayakkabı Zeytin ve İncir Ağacı, Tabağın İçindeki Kulübe, Uyuyan Ördek, Yaramaz İnek, gibi empatiyle ilgili eğlenceli ve eğitici masallar ile Müziksel ve ritmik zekâyı destekleyen Şen bülbüller korosu Şen bülbüller korosu okuyarak üzerine sohbetler edildi. Masal sonunda verilen etkinlikleri yapıldı. Öğrenilen tekerlemeler alkışlarla ritim tutarak söylendi. Tık tık tık, Açıl kapı açıl, İncilerin saçıl, İçinden geçenleri, Buraya çağır

Fıkra: Nasrettin Hoca’dan “Ben Yemem, Ye Kürküm Ye, bir cahillik ettim Burun ile Ense

Hikâye:  Zürafa Boynu Uzun, Türk Kırmızı, Sevimli Civciv, Guguklu Saat

Her gün ders bitiminde 15 dakika toplu kinetik ve bedensel zekâyı geliştirici, müziksel ve ritmik zekâyı destekleyen eğitici masallar okunuyor ve sonunda konuları içeren eğlendirici Masal içinde öğrenilen tekerlemeler alkışlarla ve ritim eşliğinde söyleniyor

Şeker Çocuk Dergisi: ŞekerÇocuk dergisi:İmes Şekerbank Şubesindene Şeker Çocupun yeni sayısını merakla okuyan çocuklar yeni bilgiler edinmenin keyfini yaşadılar.

6. ve 7. Sınıflar:

Elimizde 15 Ad. Olan Don Kişot ve Peter Pan, kitaplarını aynı anda okuyan çocuklarla kitap üzerine çok keyifli söyleşiler gerçekleştirdik.

-        Bitki Çayları eşliğinde Örgü Çalışması ve Sabah Sohbetleri

Sabahları çocuklar sınıfın tamamlanmasını beklerken örgü örüyorlar. Geçtiğimiz dönem çocuklarımızın parmak kaslarını güçlendirmek ve el becerilerini geliştirmek amacıyla örgü çalışmasına başlamıştık. Kızlı erkekli çocuklar kararlılıkla örgü örmeyi annelerini de zorlayarak öğrenmişlerdi. Bu yılda onların istekleri üzerine aramıza yeni katılanlara öğreterek soğuk havlarda kullanmak üzere bir atkı tamamlamayı hedefledik. Çabuk öğrenenler beceremeyen arkadaşlarına destek olarak onları cesaretlendiler. Çocuklar örgü örme becerilerini epeyce ilerlettiler.  Parmak kasları ve el becerileri oldukça gelişti. Hatta aralarında ödüllü bir yarışta başlattık. Bu nedenle örgü çalışması epeyce çekişmeli geçiyor. Hatta birkaç tanesi evde babalarının da örgü örmekten keyif aldığından bahsetti.

            Sınıf tamamlandığında memleketlerinden getirdikleri kuru bitki ve meyve çaylarını afiyetle içerken bir yandan faydalarını öğreniyorlar. Örgü örüyor ve sohbetler ediyoruz. Arada birde annelerin yaptığı kurabiyeler yeniyor. Pazartesi sohbetleri çocuklar hafta sonlarını nasıl geçirdiklerini paylaşıyorlar. Genel olarak evde, okulda kendilerini mutlu ve mutsuz eden konuları paylaşarak değerlendiriyorlar. Yeni yıla dair beklentileri üzerine konuşuldu. Emre’nin çok hasta olmasına karşın hafta sonunu yaşadıklarını paylaşmak için gelmesi bizleri çok güldürdü.

Cuma günleri ise geleneksel köy kahvaltıları harika geçiyor. Gönüllülerimizin ve velilerimizin kendi elleriyle hazırladıkları süt, su böreği ve diğer börek çeşitleri, poğaçalar, köy tereyağları, zeytin çeşitleri, ballar, reçeller, pekmezler, yumurtalar, tahıllı ekmek çeşitleri, çeşitli köy peynirleri vb. bahçemizin domates, biberler, salatalık, nane, maydanoz gibi ürünleriyle organik kahvaltılarımızı yaparken herkes kendi memleketinde yetişen ürünleri ve tariflerini arkadaşlarıyla paylaşıyorlar. Aramıza yeni katılanlardan bazıları sütü sevmediklerini söyleyerek içmek istemediler. Ama arkadaşları bize fırsat vermeden burada yemek ayrımı yapmadıklarını, tabaklarına konulanları yediklerini çünkü yedikleri yiyeceklerin faydalı olduğunu anlatarak tabaklarına konulanları bitirdiklerini söyleyerek onları ikna ettiler. Süt ve Ihlamur çaylarını afiyetle içiyor sağlıklı beslenme koşullarını öğreniyorlar. Ardından bir sinema filmi izliyorlar.            

-        Oyun Atölyesi

Ülke ülke gezelim, Haritalı oyun, kelime oyunu, meyve bahçesi, Bil bakalım, Hatırla bakalım gibi genel kültürlerini artırıcı eğlenceli oyunların yanı sıra bahçede kol, bilek ve beyin koordinasyonunu geliştiren bowlingi hep birlikte heyecan içerisinde oynamaktan çok keyif alıyor ve eğleniyorlar. Arada birde çok keyif aldıkları “Eskiden Kral İdik Mısır’a” şarkısını söyleyerek dans ediyor eğlenmekten çok mutlu oluyorlar.

-        Verilen Eğitimler

Çocuk Hakları, tuvalet kullanımı ve el temizliği, Ecza dolabı ve kullanılacak malzemeler, Çocuk ve şiddet, Baba ve çocuk ilişkileri konularında çocuklara ve velilere bilgilendirici eğitimler verildi.

Ergenlik Durumu:  Kız ve erkek öğrencilerle ayrı ayrı toplanılarak ergenlik üzerine bir sunum yapıldı ve yaşadıkları sorunlar paylaşıldı. Ergenlik sürecinde bedensel ve ruhsal değişimleri öğrendiler. Çocuklar yaşadıkları sorunları paylaştılar. Sohbet sonrası onları daha rahat ve mutlu gördük. Kızlara karşın erkek çocuklar daha az sorunlu bir tablo çizdiler.

 

5,6 ve 7.8. Sınıflar

Matematik/ Serçin Erdoğan&Gizem Gündoğdu&Ceylan Önalan

Tıp fakültesinde okuyan gencimiz Gizem Gündoğdu ağustos ayından itibaren dersleri yoğunlaştığı döneme kadar çocuklara matematik çalıştırdı. İlk buluşmada öğretmenlerini tanımak için meraklarını giderecek sorular sordular. Gizem öğretmenleri de onlara içtenlikle cevap verdi. Gizem kızımızın il olmasına karşın sınıf hâkimiyeti oldukça iyiydi. Serçin öğretmenimiz 3. Yılında bize verdiği destekte. Çok yoğun programına karşın zaman ayırarak Acıbadem’den gelen öğretmenimiz çocuklara bir şey verebilmenin mutluluğu içerisinde. Sekiz yıldır elimizde büyüyen Ceylan kızımız bu yıl Marmara Üniversite’sinde okuyor. Perşembe günleri sekizinci sınıf kardeşlerine ders veriyor. Onu büyüyüpte burada kardeşlerine ders veriyor olduğunu görmek uzun vadede çalışmamızın sonuçlarının göstergesi.

6. Sınıf: Kümeler, olasılık, doğal sayılarda dört işlem ve açılar

7. Sınıf: Kesirler cebirsel ifadelerle toplama, çıkarma, çarpma işlemleri tamsayılarda denklemler Yazılıya yönelik çocuklar ın takıldığı konuları tekrar edildi. Konuyla ilgili epey soru çözüldü tamsayılarda dört işlem konusu işlendi rasyonel sayılarda dört işlem cebirsel ifadelerle toplama, çıkarma, çarpma tamsayılarda denklemler

8. Sınıf: Çocukları yakından tanıyan ve onlarla çok güzel iletişim kuran Ceylan kızımız Doğal sayılarda dört işlem, kümeler, açılar ve sayı problemleri konuları işleyerek ardından bol bol test çözdüler. Kareköklü sayılar

Top Fakültesi öğrencisi olan Gizem Kızımızda yaptığı testlerle çocukların eksik olan konularını tespit ederek onlar üzerinde durdu.  Çocuklar anlamadıkları diğer konularında sorarak eksiklerini giderdiler. Genel tekrar testlerinde çözülen sorular doğru ve yanlışlar liste haline getirilerek netler üzerinden değerlendirmeler yapıldı. Bu çalışma Gizem içinde güzel bir tecrübe oldu.

 

Sosyal Bilgiler/Baran Demir

6. Sınıf: Dünyayı öğreniyorum ve Yeryüzünde yaşam, Kurtuluş savaşına hazırlık, İlk çağ uygarlıklarından Hititler, Frigler, Lidyalılar, İyonlar, Urartular, Mezopotamyada kurulan uygarlıkları işledik.İpek yolunda Türkler Hunlar, Göktürkler, Uygurların kültürel ve siyasal özelliklerini, Sümerler, Asurlar,Babilleri

7. Sınıf: Türkiye Selçuklu devleti Haçlı seferlerinin neden ve sonuçlarını Osmanlı devletinin kuruluşu dönemini, Kuruluş dönemi padişahlarının dönem özellikleri, Osman bey, Orhan bey, 1.murat, 1.Beyazid dönemlerini işledik. Sivas kongresi, Erzurum kongresi,  Mebusan meclisinin açılması İstanbul’un işgali

8. Sınıf: İlk çağ uygarlıklarından Hititler, Sivas kongresi, Erzurum kongresi,  Mebusan Meclisinin açılması

İstanbul’un İşgali,  Erzurum Sivas kongreleri Amasya görüşmeleri, TBMM’nin kuruluşu ya istiklal ya ölüm Kurtuluş savaşına hazırlık ve cepheler, 1. Ve 2. İnönü savaşı, Sakarya savaşı, büyük taarruz. Konuyla ilgili yoruma dayalı soruları çözdük.

 

Türkçe/ Mustafa Doktoroğlu

Mustafa Öğretmen derse balamadan önce çocuklarla haftanın nasıl geçtiği ve okulda yaptıkları şeyler üzerine kısa bir sohbet gerçekleştirdikten sonra derse başlıyor.

6. Sınıf: Zaman, fiil ve fiilimsi çeşitleri ele alınarak işlendi. Ünsüzlerin benzeşmesi, yumuşaması ve ulama, küçük ve büyük ünlü uyumu, kaynaştırma harfleri ve yardımcı sesler, ünlü düşmesi, ünlü türemesi, ulama daralması ve N-B harflerinin uyumsuzluğu, yapılarına göre sözcükler, yapım ve çekim ekleri, haber kipleri ele alınarak örnek cümle çözümlemeleri yapıldı

7. Sınıf: Haber kipleri, gelecek zaman, şimdiki zaman, geçmiş zaman dili geçmiş zaman , mişli geçmiş zaman çekimli ve çekimsiz filer, fiil ve fiilimsiler öğelerinden zarf  tümleci geniş kaynaştırma harfleri ve yardımcı sesler  İstiklal Marşının tarihçesi ele alınarak marşın kim tarafından nasıl yazıldığını, bestesini kimin yaptığını detaylıca öğrenildi.

8. Sınıf: İstiklal Marşının tarihçesi, nasıl kim tarafından yazıldığı, bestesini kimin yaptığı,  Atatürk’ün kişilik özellikleri detaylıca anlatıldı. Dilbilgisinde ise şiir türleri işlendi,  lirik, epik, didaktik şiir türlerinin özellikleri öğrenildi. Haber kipleri, çekimli ve çekimsiz filer, fiil ve fiilimsiler, sözcüklerde anlam ilişkisi ve yapılarına göre sözcükler, basit bileşik sözcük ler,  dili ve mişli geçmiş zaman, zarf tümleci konuları ele alınarak işlendi cümle çözümlemeleri yapıldı. Verilen ev ödevleri kontrole dildi.

Komposizyon; Çocuklar yazdıkları komposizyonları öğretmenlerine okuyor ve birlikte değerlendirerek eksiklerini görüyorlar.

Fen Bilgisi/ Hande Kocaman

6. Sınıf: “Kendimi tanıyorum ve geçmişimi öğreniyorum, Kuvvet, Hareket ve Hız, Maddeyi oluşturan tanecikler, Elementler ve Bileşikler” Üreme sistemi boşaltım ve sindirim sistemleri

7. Sınıf:  Vücudumuzda sistemler, kanın dolaşımı, basınç, enerji kuvvet hareket, iş-enerji Üretim sistemi

8. Sınıf: Üretim, boşaltım ve sindirim sistemleri, hücre ve bölümleri, organeller,  kalıtım, mitoz, mayoz bölünme, DNA, Hücre bölünmesi ve Kalıtım maddenin yapısı ve özellikleri kuvvet hareket, işve enerji konuları ele alınarak konu pekiştirici testler çözüldü. Proje ödevleri yapıldı.

-        Lise

Üniversiteye yerleşen gençlerimizin varlığı bu yıl liseye başlayan gençlerimizin derslere olan motivasyonlarının artmasına olumlu yönce katkısı oldu. Lise grubumuz aralarında yaptıkları programlarla hafta sonu eksik oldukları derslerde öğretmenlerinden ve üniversiteli gençlerden destek alıyorlar. 

Edebiyat: Cumartesi günleri Edebiyat Hocamız Mustafa Doktoroğlu bu yıl liseye başlayan gençlerimizle edebiyat derslerine devam ediyor. Konuyu anlayanlar anlamayanlara ders sonrası kalarak çalıştırıyorlar.  Diğer branş derslerimiz öğretmenimiz olmadığı için destek veremiyoruz. Bilginize…

-        Üniversite   

Bayram tatiline gelen üniversiteyi kazanan iki kızımız İngilizce derslerinde zorlandıklarını söylediler. Kısa sürede olsa üniversiteyi, İngilizce öğretmeni Neslihan Hantal ve bitiren öğrencilerimizden Aykut Önalan kızlarımızı başarılı olabilmeleri yolunda temel bilgiler vererek çalıştırdılar.

-        Babalar

“Baba ve Çocuk İletişimi'

Çekmeköy Gönüllüleri 9 Aralık Pazar günü,  babalara Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına devam eden psikologlar Büşra Yalçınöz ve Anıl Üstünel tarafından “Baba ve Çocuk İletişimi' konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşiye Derneğin olanaklarından yararlanan çocukların babaları katıldı.

Babaların yoğun ilgi gösterdiği söyleşi öncesi konuşan Dernek Başkanı Canan Oğuz,  Çocukların kişilik gelişiminde baba rolünün önemini vurgulayarak bunun göz ardı edildiği ve sorumluluğun anneye bırakıldığını ama babaların da üzerine önemli görevler düştüğünü söyleyerek babalara “Bugün burada olmanız iyi bir baba olma yolunda isteğinizi ve çabanızı gösteriyor. Bu nedenle sizleri kutluyor teşekkür ediyorum” dedi.

Geçekleşen interaktif  söyleşide psikolog  Büşra Yalçınöz ve Anıl Üstünel;

Babalara sordukları sorularla babalık duygularını, kendi babalarıyla ve çocuklarıyla olan ilişkilerini kıyaslamalarını sağlayarak çocuklarıyla iletişimlerini geliştirmenin yollarını düşünmelerini ve keşfetmelerinin önünü açtılar.

Söyleşide sorulan bazı sorulara babalar aşağıdaki yanıtları verdiler.

-        Baba olmak sizce ne anlama geliyor?

Gurur, sorumluluk, sabır, ciddiyet, güven, ilgi, dürüstlük, örnek olmak, denge, disiplin,

-        İlk baba olacaklarını öğrendikleri ve yaşadıkları anlarındaki duygular, 

Heyecan, sevinç, aile olmak, bütünlük, korku,

-        Babanızda görüp de çocuğunuza uyguladığınız veya yapmaktan kaçındığınız davranışlar var mı?

Dayak, dokunarak sevmeme, korku, utanma vb.

Çocukların çizdikleri, ailelerini içeren resimler üzerinde yapılan yorumlar oldukça ilginçti.

Söyleşinin ikinci bölümünde katılımcılardan, “Ben nasıl bir babayım? Çocuğunuzun en çok sevdiği şeyleri biliyor musunuz?”  gibi soruları kendilerine sormaları istendi.

Birçoğu bu konuda yaşadıkları bazı zorluklar olduğunu fark ederek duygularını tüm içtenlikleriyle paylaştılar ve eve gittiklerinde ilk yapacakları şeyin bu soruların yanıtlarını öğrenmek olduğunu ifade ettiler.

Babalar, iş yorgunluğu nedeniyle eve yorgun ve geç gelmelerini gerekçe göstererek çocuklarına özel zaman ayırmadıklarını ifade ettiler.

Birlikte kaliteli zaman geçirmenin çocuğun gelişimine etkisinin önemi vurgulanarak onlara özel kısa da olsa zaman ayırarak okula götürmelerinin, yürürken yolda sohbet etmelerinin, yaptıklarını paylaşmalarının, tatil zamanlarında birlikte piknik, gezi, oyun oynama, maça gitme gibi benzer etkinlikleri birlikte yapmalarının onları mutlu edeceği anlatıldı. Eve geç geldiklerinde uyuyan çocuklarının odalarına veya defterlerinin arasına bırakacakları küçük notların, minik hediyelerin (gofret, çikolata vb.), çocuklarını mutlu etmenin yanı sıra, babaların bu şekilde çocuklarına onların yanında olduklarının,  onları merak ettiklerinin mesajını verebileceği ve sevgi aktarımında basit ama etkisi olacağı vurgulandı.

Söyleşi sonunda yapılan değerlendirmede babalar kendileri açısından söyleşinin çok verimli geçtiğini ifade ederek, benzer çalışmalara tatil günleri düzenlendiğinde katılmaktan memnun olacaklarını söyleyerek teşekkür ettiler.

 

2.      BİLİNÇLİ BİREY SAĞLIKLI TOPLUM PROJESİ

-        Eğitimler

Miniklerimize;

-        Sağlıklı bireyler olmak ve hastalıklardan korunmak için kişisel bakımın önemini vurgulayarak ağız sağlığı ve hakkında bilgiler vererek diş fırçası kullanım teknikleri uygulamalı öğretilerek diş macunu dağıtıldı.

-        Beden ve el temizliğine dikkat etmeleri gerektiğini anlatılarak doğru el yıkama tekniği öğretildi.

-        Tuvalet kullanımı ve umumi tuvaletlerde dikkat edilmesi gereken kurallar hakkında bilgi verildi.

Ergenlerimize;

Kız öğrencilerle ergenlikle ilgili sohbet ettik. Ergenlik sürecinin onlar üzerinde yaratacağı değişiklikler hakkında bilgiler verdiler. Genelde yaşadıkları sorunları genel olarak kızlar paylaştı. Erkekler kızlara nazaran daha az sorunsuz bir tablo çizdiler. Bu sohbet hepsine çok iyi geldi mutlu oldular. Bu sohbetleri arada tekrarlayacağız.

-        Kulak Burun Boğaz Kontrolü

Düzenli olarak dönem başında olanaklarımız ölçüsünde gerçekleştirdiğimiz sağlık taramalarının ilkini komşumuz Dr. Yıldırım Alpago  doktor çantasıyla gelerek Gönüllü Sınıfımızda gerçekleştirdi. Aramıza yeni katılan alışkın olmayan çocuklarımız ilk biraz tedirgin oldular. Ama Yıldırım Bey yaptığı işlemleri güzel bir dille anlatıp onlara asistanlık görevi verip kendisine yardımcı olmalarını isteyince çok kısa sürede korkularını yenerek kendi istekleriyle muayene oldular. Muayene sonunda birkaç çocuğun kulak kiri dışında başka bir sorunla karşılaşılmadı. Bunun içinde gliserin kullanmalarını önerdi. Gliserinin nasıl kullanılacağını annelerine anlattı. Yıldırım Bey’e özel hazırladığımız anı belgesi ile teşekkür ederek hep birlikte anı fotoğrafı çektirdik. Dr. Yıldırım Bey tüm içtenliğiyle her zaman olduğu gibi çantamla birlikte 24 saat hizmetinizdeyim diyerek vedalaştık.

-        Kültür Fizik

Sabahları uykulu uykulu gelen çocukları canlandırarak onları enerjik hale getirmek için Baran öğretmen eğlenceli bir 10 dakikalık kültür fizik çalışması koydu. Bu çalışma çok işe yaradı. Çocuklar hem eğleniyor hem bedenlerini ve zihinlerini açıyorlar.

 

-        Ecza Dolabı

Tüm gruplarımızı bir araya toplayarak Mahallemizde bulunan ATAMAN ECZANESİ sahibi eczacı Şeyda ablayı konuk ettik. Şeyda Ablaları ecza dolabımıza acil durumda kullanabileceğimiz malzemeleri (battiyot , oksijenli su, sıcak soğuk kompres , hidrofilli  gaz bezi, yara bandı, tıbbi ipek flaster, sargı bezi, yakı,göz pedi)  tanıtarak  ne zaman nasıl kullanılacağı konusunda uygulama yaparak bilgilendirerek dolaba yerleştirdi. Çocukların merak ettikleri soruları Şeyda Ablaları anlayacakları dilde yanıtladı.

-        Yoga

Uzun zamandır Bilun öğretmenimizle ders yapma isteğimizi gerçekleştirme olanağı yaratamamıştık. Bu dönem yoga derslerimize başlayalım istedik. Dönem başında daha okullar açılmadan tüm çocuklarla bir arada Doğa Parkta ilk çalışmamızı yapmak için saat 10.00 da öğretmenimizle buluştuk Büyükler için ve küçükler için olan yoga hareketlerinden karma hareketler yaptık. “Aum ve Şansi” kavramlarını öğrendiler. İlk kez yoga yapan miniklerimiz çok eğlendiler.

Çocuklarını seyreden annelerde yoga yapma isteklerini belirttiler ve çok kısa zamanda onlarla da derslere başladık. Havaların soğuması nedeniyle derslerimize sınıfımızda devam ediyoruz. Annelerinin yoga dersleri yapacağı günler çocuklar sınıfı heyecanla hazırlıyorlar.

Bilun öğretmenler gelirken çocukların rahat etmesi için yanında yoga minderleri getiriyor. Ders ısınma hareketleri ile başlıyor. Gamgam style ve nosa adlı çocukların çok sevdiği şarkılar eşliğinde dans ederek ısınıyorlar. Bir hikâye eşliğinde yapılan hareketlerle ders işleniyor. Çocuklar yogayla ilgili yaptıkları araştırmaları arkadaşlarıyla paylaşarak sohbet ediyorlar.

-        Boks

Milli Takım Antrenörü Fikret Tiryaki dostumuz savunma sporu olan boks çalışmalarımıza kısıtlı olanaklarımız içerisinde destek veriyor. Mekân sıkıntımızı bir arkadaşımızın mesai sonrası iş yerinin olanaklarını hizmetimize sunmasıyla geçici olarak çözdük.

“Boks eğitimcisi olan Fikret Tiryaki: 1945 yılında İstanbul Kadıköy'de doğan Fikret Tiryaki, tam 50 yıldır boks ile uğraşıyor. Fenerbahçe Boks Takımı, Beykoz Boks Takımı ve halen Milli Boks Takımı'nda boks antrenörü olarak çalışıyor. Tiryaki aynı zamanda Burhan Felek Spor Salonu'nda özel şirketlere ve fabrikalara güvenlik amaçlı, kişilere ise savunma amaçlı boks dersleri vermeye ve özel bir spor Merkezi'ndeki öğrencilerini çalıştırmaya devam ediyor.”

 

 

 

3.      KÜLTÜR & SANAT PROJESİ

 

-        Halk Oyunu

Bu yıl Zeybek ve Artvin yöresi ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Zeybek Ekibi: Her yıl farklı bir bölgenin kültürünü öğretmeye çalıştığımız miniklerimizle bu yıl hangi yöreyi çalışacağımız öğretmenleriyle birlikte karar verdiler.  Çocuklar ilk gün İTÜ Konservatuar öğrencisi Derya öğretmenlerini görünce sevinçle boynuna sarıldılar.  Öğretmenlerini çok özlemişlerdi. Öğretmenleri birlikte kahvaltı yaparken çalışacakları yöreleri anlattı ve bunlar arasından birlikte seçim yaparak “Zeybek” oyununu oynamaya karar verdiler.  Pazartesi sabahları kahvaltıya Derya Öğretmenleri de katılıyor birlikte yaptıkları kahvaltının ardından çalımaya başlıyorlar. Zeybekle ilgili kısa bilgilendirmeden sonra figür çalışmalarına başladılar. El duruşları, kızlı erkekli ortak figürler, kadın- erkek figürleri çalışılıyor. Yeni bir yöre, yeni bir oyun çocukların ilgisi çekti keyif aldılar. Çocuklar hem öğretmenlerine alışkın olmalarından hemde daha önce halk oyunu çalışmış olmalarından dolayı yeni figürleri çok çabuk kavrıyorlar. Genel olaral tüm figürleri öğrendiler ve müzik eşliğinde çalışmaya başladılar.

Artvin Ekibi: . Bu yıl Artvin yöresinde Adnan Hocamızla birlikte dördüncü yılımız. Perşembe günleri çalışmalar devam ediyor. Her yıl üzerine yeni figürler ekleyerek Artvin Grubumuz gelişiyor. Yılsonu gösterisinden etkilenen diğer öğrencilerinde katılmasıyla grubumuz oldukça kalabalıklaşması nedeniyle mekân sıkıntısı yaşadık. Bu nedenle grubu ikiye bölerek yeni figürler öğrenerek çalışmalara devam ediyoruz.

-        Salsa

Baran Öğretmenimiz 6. ve 7. Sınıflarla salsa derslerine başladı. Çocuklar çok ilgililer. Birlikte seçtikleri müzik eşliğinde oluşturdukları koreografiyi her boşlukta çalışıyorlar.

-        Şiir Atölyesi

Uzun zamandır çocuklarımıza şiiri sevdirmek amacıyla yapmak istediğimiz şiir kulübü çalışmalarına Tüyap Kitap Fuarında sunacağımız “10 şair 10 öğrenci” şiir dinletisi için şair ve öykü yazarı Mustafa Işık Hocamızın rehberliğinde başladık. Öncelikle okumaya hevesli çocuklar ve okuyacakları şiirler seçilerek çalışmalara başlandı. Şiir okunurken dikkat edilmesi gerekenler anlatıldı.  Seçilen şiirlerin hikâyelerini tartıştılar. Bu çalışmalara tiyatro hocamız Sibel Nançin de çocuklara ses, nefes kullanımı konusunda destek eksiklerini tamamlamaya çalışıyor.  Verilen molalarda Mustafa öğretmenimiz çocuklara bağlama çalarak minik müzik ziyafetleri veriyor.

 

-        Müzik Atölyesi

Kazım Koyuncu Kültür Merkezi eğitimcileri ve konservatuar öğrencilerimizin katkılarıyla çocuklarımızın müziğe olan ilgilerini artırdı. Bu yanımızın gelişmesini katkı koyan tüm dostlarımıza tekrar buradan teşekkür ediyoruz. Geçen yıl tüm çocuklarımıza yılbaşı hediyesi olarak melodika, bağlama ve gitar temin etmiştik. Bu yıl da enstrüman eğitimi için öğretmen arayışındaydık. Önceki yıl temel müzik eğitimi veren Cansu öğretmenimiz bu yılda eğitimine devam ediyor.  Sağ olsun İTÜ Konservatuar Öğrencisi Gizem Süt öğretmenimiz ağustos ayından itibaren çocuklarımıza bağlama dersi vermeye başladı. Her çalışmada olduğu gibi mekân sıkıntısını bizleri zorluyor. Çocuklar aldıkları temel müzik eğitiminin katkılarıyla enstrüman eğitimlerinde çok hızlı ilerliyorlar. Buda onların özgüvenini ve ilgisini daha da artırıyor. Yeni Yıl Balomuzda mini bir konser vermeyi hedeflemiştik ve bunu gerçekleştirdik.

Temel Müzik Eğitimi II: Geçtiğimiz yıl Temel Müzik eğitiminin birinci kademe eğitimini tamamlayan 40 çocuğumuz cumartesi günleri Cansu Öğretmenlerinden ikinci aşama eğitimlerini alıyorlar. Eğitim yanı sıra koro çalışmaları da devam ediyor.

Melodika: Miniklerle melodika çalışmasını Baran Öğretmenimiz yürütüyor. Portre, sol anahtarı, notaların yerleri gibi temel müzik bilgilerini öğrendikten sonra  “Bir dünya bırakın biz çocuklara” adlı şarkısının notaları ve sözleri çalışılıyor.

Gitar: Kazım Koyuncu Kültür Merkezi’nden bize bir gitar hocası temin etmelerini istedik. Fakat programlarının yoğunluğu ve Çeklmeköy’ün uzak olması nedeniyle burada gerçekleştirme olanağı yaratamadık. Bize buraya gelsinler onlara ayrı bir sınıf açalım diyerek tüm olanaklarını hizmetimize sundular. Fakat birkaç denemeden sonra gençler içinde yolun uzak oluşu ve Pazar trafiği çok zor oldu. Yeniden burada bir olanak yaratmanın yollarını ararken bir gün Arkeolog Hocamız Ufuk Baş Arığ ve Eşi Can Ağabey birlikte ziyaretimize geldiler. Can Ağabeyin gitar çaldığını ve dersler verdiğini önceden biliyorduk yoğunluğunu düşünerek kendisinden böyle bir talepte bulunmamıştık. Sohbet sırasında bunu paylaştığımızda ben seve seve gelirim diyerek bizleri çok mutlu etti ve hemen derslere başladık. Gençlerle hemen kaynaştı. Gençler hiç aksatmadan tam kadro geliyorlar ve çok ilgili hevesliler. Sanırız yıl sonuna onları dinlemenin gururunu yaşayacağız hep birlikte. Bir tek sorunumuz ders sırasında gitarları akort etmek çok zamanımızı alıyor. Acilen birkaç tane akort cihazına ihtiyacımız var. Bilginize…

Bağlama: Gizem öğretmenleri gelmeden çocuklar masaları toplayarak mekânı ders için hazır hale getiriyorlar. Öğretmenleri gelince akortlar yapılıyor. “Ne ağlarsın benim zülfü siyahım, Uzun ince bir yoldayım, ” adlı türküler inin solfej çalışmaları yapılıyor. Önce işlenen konular gözden geçiriliyor dersi kaçıranlar eksiklerini tamamlıyor genel prova alınarak çalışmalar keyifli bir şekilde devam ediyor.  Çocuklar solo yaparken heyecanlanıyorlar ama kısa zamanda bunu aşacaklarına inanıyoruz.

-        Sinema Atölyesi

Yaz okulu sonrası hiç görmedikleri Ozan Öğretmen çocuklara sürpriz bir ziyaret yaptı. Çocukların kendisine ve derslerine olan ilgisini görünce çok mutlu oldu ve onlarla bu yılda birlikte olacaklarının haberini verdi. Keyifli sohbetlerinin ardından ders programlarını yaptılar.

Ozan öğretmen Peter pan hikâyesini bir bölümünü okudu. Sonrasında bu okuduğu bölümü çekmek istersek senaryosu nasıl olmalı sorusuyla çocukların eski bilgilerini yokladı. Sinema tarihi konu olarak işlendi. Sinema tarihi ile ilgili kavramlar ele alındı. Kadraj, kamera, ışık ses gibi kavramlar işlendi. Sinema tarihinden özet bilgiler aktarıldı ilk filmler tanıtıldı.

Peter Pan adlı kitaptan bir bölüm okundu ve bu bölümü siz çekseydiniz nasıl çekerdiniz sorusunu sorarak fikirlerini aldı.  Çocuklara fotokopileri dağıtılarak senoryalaştırmaları ödevini verdi. Çocuklar kitabın bu kısmını senaryolaştırdılar. Hepsi teker teker sen oryalarını okudular. Sonrasında Peter Pan çizgi filminden senaryolaştırdıkları bölümleri izleyerek yorumladılar.

Ozan öğretmen sinema dersinde çocuklar şiir üzerine konuştu. Her çocuk istediği bir şiiri okuyacak ve sonrasında şiirle sinema arasındaki bağ ele alınacak. Ozan öğretmen 6.sınıflardan Baran ismiyle ilgili akrodiş yazmalarını istedi. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Ne İçindeyim Zamanı’nın şiirinde bir dörtlüğün anlam çözümlemesini yaptılar.Her çocuk bu dörtlüğün onlarda uyandırdığı duyguyu paylaştılar.Ayrıca bu dörtlüğü yazan şairin hangi ruh haliyle yazmış olabileceğini tahmin etmeye çalıştılar.7.ve 8. Sınıflarlarda yanı çalışma yapıldı. Ozan Öğretmen’in geldiği saatlerde çay saatimiz oluyor. Anneler o gün bir şeyler yapıp göderiyrolar ve hep birlikte sohbetler edilip börekler kekler yeniliyor.

Bir film nasıl çekilir? Sorusu ile aşama aşama film oluşum süreci ele alındı. Öncelikle hayal kurmayla başlayan öykü ve sonrasında hayallerin yazıya dökülme senaryolaşma süreci, mekan, oyuncu, yapımcı, sponsor gibi bir film gerekli olan tüm ayrıntılar ele alındı.

Sinema ve Şiir: Bu yıl çalışma konseptimizi şiir olarak belirledik. Şiir bütün çalışmalarımızın içersinde farklı şekillerde yer alacak. Sinema Atölyemizde de ozan öğretmen çocuklarla şiir üzerine konuştu. Her çocuk istediği bir şiiri okuyacak ve sonrasında şiirle sinema arasındaki bağ ele alınacak.

İlk şiir ödevi olarak çocuklarda bir akrodiş yazmaları istendi. Hep birlikte Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Ne İçindeyim Zamanın”’  şirininde bir dörtlüğün anlam çözümlemesini yaptılar. Her çocuk bu dörtlüğün onlarda uyandırdığı duyguyu paylaştı. .Ayrıca bu dörtlüğü yazan şairin hangi ruh haliyle yazmış olabileceğini tahmin etmeye çalıştılar. Şiir atölyesinde olan çocuklar Tüyap ta okudukları şiirleri okudular. Ozan öğretmen onları okurken videoya çekti.  Okudukları şiirler üzerine sohbet ettiler. Bir sonra ki derste tüm öğrencilere şiir okutup şiir ve sinema senteziyle farklı bire çalışma yapılacak. Önümüzdeki süreçte tüm öğrencilere şiir okutup şiir ve sinema senteziyle farklı bire çalışma yapılacak.

 

4.      SOSYAL DAYANIŞMA PROJESİ

-        Kırtasiye Desteği: Çocuklarımızın okul ihtiyaçlarını olanaklarımızı seferber ederek dayanışma ileçok kısa bir sürede tamamladık. Hatta fazla gelenleri de Van’daki öğrencilere gönderdik.

Art Boya: Guaş, pastel, kuru boya, numaralı fırçalar, palet, resim kalemi, defter kabı gibi ihtiyaçlarımızı karşıladı.

Esra Akın: Yıllardır yıllık fotokopi kâğıtlarımızı ve çocuklarımızın defter ihtiyaçlarını karşılayan dostumuzun bu yıl getirdiği defterin fazlasını Van Gürpınar İlköğretim Okulu öğrencilerine göndererek onarlında ihtiyaçlarına katkıda bulunduk.

Kitap:  Hande Kocaman çocuklar için 20 tane hikâye kitabı,10 tane yap boz pazıl,

İmes Şekerbank Şubesi: Şeker Çocuk Dergileri

 

-        VAN Gürpınar İlköğretim Okulu

Bir öğretmen arkadaşımız Van Gürpınar’da bir köy okuluna atandı. 65 öğrencisi olan okulun fiziksel koşulları kullanılmaz bir durumda olduğunu ve bu nedenle eğitime başlayamadığını öğrendik. Dostlarımızla aramızda bu köy okulu için bir mini bir seferberlik başlattık ve eğitime başlayabilecekleri acil olan sorunlarını çözmeye çalıştık. Okulun tamiratı, ısınma sorunları, yakacak, kırtasiye ihtiyaçları,kitap,zeka geliştirici oyunlar, pazıl, masa, perdeleri, panoları, temizlik malzemeleri,  vb. sorunları çözülerek çocuklar derslerine başladı ve bize bir video çekimi ile sesli teşekkürlerini ilettiler. Onların sesini duymak bizleri çok mutlu etti ve başak şeyler yapma motivasyonu kazandırdı. Birinci aşa okulun öğrencilerinin acil bot ve kaban ve kışlık giysilere acil ihtiyaçları var. Onu temin etme çabası içersindeyiz. Katkılarınızı bekliyoruz.

Nakit Bağış: Kuruluşumuzdan bugüne katkılarıyla yanımızda olan Hilmi Ceyhunz ve Belkıs Tamakan Şehnaz Seçilmiş dostlarımıza iyi yıllar diliyor teşekkür ediyoruz.

İkinci El Giysi: Mustafa öğretmen 2. El giysi ve kırtasiye malzemesi getirdi.

Gamze&Gurur: Sinop’ta babaneleriyle birlikte yaşayan  eski öğrencilerimizden Gamze ve Gurur’u tatilde ziyaretimize gelmeleriyle özlem giderdik. Müzikle kaynaşmaları onların gelişimlerine olan olumlu katkısı olacağına olan inancımızla aldığımız gitarlar hediyelerini verdik.Okullarında gitar kurslarına katılacaklarının sözünü aldık.

Ev Yapımız ve Organik Gıda: Tüm velilerimiz aralarında yaptıkları görev paylaşımlarıyla çocuklarımıza beslenme saatlerinde ev yapımı çeşitli tatlarda ikramlarda bulundular.

Sinema TV: Sevgi Korman Şengül dostumuzun gönderdiği büyük ekran televizyonu müzik odamıza koyduk. Çocuklarımız orada yerde rahatça oturarak patlamış mısırlarıyla film izlemenin keyfini yaşıyorlar.

Burs: Dostlarımızın burs katkılarıyla üniversitede okuyan 7 gencimizin temel eğitim giderlerini karşılamış bulunuyoruz. Dikkatlerini derslerine veren gençlerimizin bölümlerinde ilk sıralarda yer almaları gururumuzu artırıyor.

Hüseyin Tutucu: Bilgisayar, projeksiyon ve fotokopi cihazlarımızın sorunlarına verdiği teknik desteklerle çalışmalarımızın aksamamasını sağlıyor.

Spor Ayakkabı: Onur Üyemiz Yücel Erdener’in ve dostumuz Burcu İbrahimoğlu’nun yönlendirmesiyle Avusturya’da okuyan Türk öğrencilerinin yolladıkları 33 Ad. Spor ayakkabıları ihtiyacı olan çocuklarımıza verdik.

Halı saha maçımızı gençlerimizden Talip ağabeylerinin liderliğinde mahallemizde bulunan sahada onlara güzel bir sürpriz hazırladık. Çocuklar yedek kıyafetleriyle eşofmanlarını giyinmiş halde hep birlikte sohbet ederek halı sahaya doğru yürüdük. Kızlı erkekli fizik olarak dengeli gruplara ayırarak iki devre maç yaptılar. Hırslandıklarında bunu keyif için yaptığımızı hatırlatarak anlatmaya çalıştık ve kendilerine yakışır bir şekilde maçı tamamladılar. Kızlarda dâhil olmak üzere yetenekli çocuklar öne çıktılar. Bunu sınav sonuçları açıklandıkça duruma göre tekrar yapabileceğimizin sözünü verdik çocuklara.

1.      ETKİNLİKLER

-        Doğum Günü Partisi:

Toprak, Emre, Gizem, Eren, İpek, Anıl, Helin, Canan ve Uğur’a iyi ki doğdun dedik. Görevli olan çocuklar annelerinin yaptığı börekler, kurabiyeler, kısırları arkadaşlarıyla paylaştılar. Çocukların partisi bitikten sonra öğretmenlerle çay saatimiz vardı ama öğretmenlerimizin yoğunluğundan dolayı istenilen düzeyde katılım olmadı. Yeni dönemde yapacaklarımız üzerine konuştuk. Mustafa öğretmenle lise grubu için cumartesi edebiyat- tarih- matematik derslerinin planını yaptık. Teker teker şarkılar söyleyip eğlendiler

-        Bayramlaşma

Üniversiteyi bitiren, yeni giren ve liseye başlayan gençlerimizle bayramın üçüncü günü bir çay saati ile toplanarak bayramlaştık. Bizlerle yeni yaşamlarını paylaştılar. Hepsinin gözlerinde mutluluklarını görmek bizleri de çok memnun etti. Yeni okul, yeni çevre anlattıklarından kolayca uyum sağladıklarını gördük. Hepsi farklı okullarda okudukları için ancak hafta sonu ortak bir program yapabileceklerini söyleyerek ders saati koymamızı istediler. Şu an olanaklarımız ölçüsünde edebiyat ve gitar derslerimizi lise grubumuza vermeye başladık. Sazlar çalındı, türküler söylendi. Bir arada bayramlaşmanın keyif, yaşandı.

 

 

 

 

-        Mahallemizde Cumhuriyet ve Kuruluşumuzun Kutlamaları

 

Cumhuriyetimizin ve Derneğimizin kuruluş yıldönümünü mahallemizde bir dizi etkinlikle kutladık. 29 Ekim Haftası çocuklarımızla sınıfımızı, gençlerimiz ve komşularımızla sokağımızı neşe içerisinde süsledik. Bayrakları asarken komşularımızın bayrak iplerini camlarına asma heyecanları görülmeye değerdi.

28 Ekim Pazar günü gençlerimiz ve kadınlarımızla birlikte resmi törene katılarak anıta çelenk koyduk.

29 Ekim akşamı mahalle sınırları çerçevesinde davullu zurnalı yapılan fener alayımıza eline fenerini ve bayrağını alan yüzlerce mahalle sakini ve gönüllümüz katıldı. Kırmızı ve beyaz rengin hâkim olduğu geceyi ÇGD Çocuk Bandosu ve mahallenin davul-zurna ekibi renklendirdi. Bando ve marşlar eşliğinde yapılan yürüyüş anıt alanında tamamlandı.  Anıt alanına geldiğimizde Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu alanı bizim için aydınlatarak hazırlamıştı.

Canan Hanım günün anlamını içeren kısa konuşmasında; Cumhuriyetin kuruluş sürecinde ve bağımsızlığı uğruna mücadele eden büyüklerimize teşekkür ediyor, onları sevgi ve saygıyla, gururla anıyoruz diyerek herkesi bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Ardından davul zurna eşliğinde tüm mahalle sakinleri hep birlikte halaylar çekerek eğlendiler. Fener alayı bitiminde Ulus Pazarı Esnafları tüm çocuklara gofret ikramında bulundular. 

Cumhuriyet Balosu: Çalışmalarımıza çocuklarımızı konuk ederek özenli ikramlarıyla destek olan Namlı Restourantta bu yılki geleneksel Cumhuriyet Balomuzu gerçekleştirmeyi anlamlı bulduk. Tüm personel genin en iyi şekilde geçmesi için bizimle birlikte seferber olarak mekanın düzenlenmesi sırasında işlerimizi kolaylaştırdı. Buradan tüm Namlı ekibine tekrar kocaman teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Sabah saatlerinde Sinem Organizyon malzemeleriyle birlikte geldi. Hep birlikte elbirliği içerisinde mekânı konsepte uygun dekorasyonunu yaptık.

  Canan Hanım’ın günün önemini ve anlamını içeren konuşmasıyla başlayan gece dernekle büyüyen üniversiteyi bitiren ve üniversite hayatına yeni başlayan gençlerin derneğin yaşamları üzerine olan etkisini anlatan teşekkür konuşmaları herkese duygulu anlar yaşattı.

Gençlerden Ceylan’ın teşekkür konuşması;

“Kökleri toprağa yeni tutunan küçücük bir fidan iken savunmasız dallarımız yeşerdi sizlerle. Sadece baharda değil, dört mevsim açtı çiçeklerimiz. Eğreti otlar yakınımızda var olamadılar. Sabrınızla, hoşgörünüzle ve o cömert sevginizle budandık, güçlendik, büyüdük. Ömür boyu ödeyemeyeceğimiz emekleriniz için sonsuz teşekkürler...

İnsanların yaşamında hep bir dönüm noktaları vardır, bu da çoğu kez karşılaştıkları insanlara bağlıdır. Benim hayatımın dönüm noktası da sizin gibi yürekli insanlarla karşılaşmamdı. Maneviyatın ne demek olduğunu öğrettiniz bizlere. Gönüllü olmayı sizden öğrendik. Yaptığımız her şeyde en iyisi için çabalamayı, sevmeyi, sevilmeyi, anlamayı, anlatmayı, iyiyi, güzeli, insanlığı, merhameti bunların hepsini kattınız yüreklerimize... Yeri geldi bir Abla, Yeri geldi öğretmen, yeri geldi anne, yeri geldi arkadaş oldunuz bizimle. Zararlı olan her şeyden korudunuz, olumlu, faydalı, cesur, kişilikli, düşünen ve yaratan bireyler olmamız için uğraştınız... Bizler şimdi üniversiteli olacağız, sonrasında mezun... Bunda da emeğiniz oldukça fazla. Sayenizde buralara kadar gelebildik …………... Bu ufacık mahallede, bir odacığa sığdırdığınız o kocaman yüreğinizle birçok çocuğa, biz gençlere, yetişkinlere ışık oldunuz, örnek oldunuz. Sizi tanımak benim için ( eminim diğer arkadaşlarım için de öyle) inanılmaz bir şans, bir ayrıcalıktı. Böylesine yürekten yaklaşan çok nadir insanlardansınız ve eminim bunu da söyleyen çok insan vardır. Hayatımızın her noktasına o değerli yüreğiniz değdi, yanlışlarımızda bizi her zaman doğruya yönlendirdiniz. Bir hatamız olduğunda her zaman doğru olanı gösterip onun için savaşmamızı sağladınız. İnsanlar karşısında ezilmemeyi, dik durmayı, her şeyi kabullenmemeyi, olanları kendi görüşümüzle değerlendirmeyi, bir fikrimiz olduğunda bunu rahatça her ortamda söyleyebilmeyi siz öğrettiniz bizlere.... Yaptığınız, öğrettiğiniz, sevdirdiğiniz şeylerin sadece bir kısmı bu. Daha nice şeyler var ki hayatımızı doğru yönlendirdiğinizi ispatlayacak... Şimdiye kadar yaptığınız sayısız iyilikten, manevi olarak gösterdiğiniz ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ederim ……….., İYİ Kİ VARSINIZ...

Bugün bütün bu güzelliklerin gerçekleşmesinin başladığı gün. Hayatımızda her zaman olmanız, sevginizi ve ışığınızı bizden ayırmamanız, her zaman mahallemizin "…………'sı" olarak kalmanız, sevdiklerinizle nice mutlu günler, nice mutlu yaşlar geçirmeniz dileğiyle ………., İYİ Kİ DOĞDUNUZ...”

 

Derneğin konservatuar öğrencisi olan gönüllü gençlerin her yöreyi içeren repertuarlarıyla harika müzik ziyafetine konuklarında eşlik etmesiyle unutulmayacak bir gece yaşandı. Hep birlikte halaylar çekildi, horonlar oynandı. Maria Cafe’nin Ciz Cake ikramıyla ağızlarımız tatlandı. Gecenin anısına hazırlanan  tablo çam fidanlarında buluna numaraları içeren  piyango çekilişi bu yılda önceki yıl olduğu gibi Handan Altıparmak’a çıktı. Canan Hanım çok sevdiği dostuna gururla hediyesini takdim etti.

Canan Hanım  kapanış konuşmasını,  gecenin  en güzel biçimde gerçekleşmesi için yüreğini ortaya koyarak tüm olanaklarını  seferber eden Sinem Organizasyon’a, Namlı Restourant’ta , Maria Cize Cake’e,  İTÜ Konservatuar öğrencilerine ve geceye katılan gönüllülere  teşekkür etti ve konuklar hep birlikte Kazım Koyuncu’nun “Hayde “ şarkısını söyleyerek mekanı terk etti.

 

-        10 Kasım Ata’mızı Andık

Çekmeköy Gönüllüleri 10 Kasım Günü Dernek merkezinde mahalle sakinleri ve gönüllüleriyle toplanarak hep birlikte mahallerinde bulunan anıtı ziyaret ederek çelenk koydular. 09.05 te siren sesiyle saygı duruşunda durularak ardından İstiklal Marşı okundu. Dernek Başkanı Canan Oğuz’un kısa konuşmasının ardından anıtı çiçeklerle donatan çocuklar şiirler okudular. Her yıl olduğu gibi kavrulan helvalar dağıtılarak sohbetler eşliğinde yendi.

 “Değerli komutan Mustafa Kemal Atatürk her yanı işgal altında olan bir ülkede  halkını yanına alarak verdiği bağımsızlık  Savaşını  zaferle kazanarak Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. İlke ve devrimleriyle Türk ulusunun  kaderini değiştiren büyük devrimci Atatürk başarılarıyla Dünya tarihine vurduğu damgasıyla tüm dünyada  büyük saygınlık kazanarak ölümsüzleşmiştir. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü mahallemizde bir kez daha birlikte saygı, sevgi, özlem ve minnetle anıyor olmanın gurunu yaşıyor teşekkür ediyorum.”

-        Öğretmenler Günü

Öğretmenler günü dolayısıyla çocuklar Baran öğretmenlerine sürpriz bir parti yaptılar. Annelerine yaptırdıklar pasta ve kurabiyelerle bir ziyafet masası hazırlayarak minik hediye ve çiçeklerle öğretmenlerinin gününü kutladılar. 

Öğretmenlerimizi bir parti ile bir araya toplamak istedik ama her yıl olduğu gibi yoğun programları nedeniyle hepsini aynı anda toplama olanağı olmuyor. Bu nedenle tüm öğretmenlerimize geldikleri gün günün anısına hazırladığımız mütevazı hediyelerimizi vererek kutladık.

-        Bir Başkadır Mahallemizde Yeni Yılı Karşılama Telaşı

Mekân Süsleme: Bu yıl Baran Öğretmen aldığı beyaz çam ağacını kurarak süslediler. Sınıfımızı mevcut süslerimizi kullanmak yerine çocuklar kendi yaptıkları yılbaşı süsleriyle sınıfımızı süslemeyi tercih ettiler. Buse’nin babasının getirdiği led ışıklarla tahtamızı çevreledi.  İşbirliği içerisinde çalışmak çok hoşlarına gitti. Süsleme işlemi bitince hepsi büyülenmiş bir halde süslere bakakaldı. Kendi yaptıkları süslerin son hali hayli mutlu etti onları.

Dilek Ağacı: Sinem Organizasyondan Sinem Ablalarının hazırladığı dilek ağacına çocuklar kendi çizip boyadıkları kartlara heyecanla dileklerini yazarak astılar ve sabırsızca balo gününün gelmesini beklediler. Asılan dilekleri Dünya Ana Okulu Velilerine ve diğer gönüllülerimize ulaştırdık. Çocuklarımızın ve gençlerimizin olanaklar ölçüsünde dileklerini gerçekleştirmenin mutluluğunuz hep birlikte yaşadık.

Şans Yumurtaları: Canan Hanım miniklere her yıl olduğu gibi süslü şans yumurtaları hazırlamıştı. Sabah sepet içersinde getirdiği yumurtaları gören çocuklar heyecan içerisinde yumurtalarını aldılar evlerine götürdüler.

Kostüm Atölyesi: Çocuklar sinema atölyesinde kendi yarattıkları karakterlerin kostümlerini hazırlama telaşında anneleriyle birlikte çalıştılar. Son provalarda ufak tefek aksesuar destekleriyle kostümlerini renklendirdik. Bazı kostümler tayt giyme gerektiriyordu. Erkek çocuklar arasında biraz utanma duyguları oldu ama bunun üstesinden geldiler. Bir kaç eklemenin dışında kostümleri tamamen kendi tasarımları oldu.

 

Provalar:  Gece sergilenecek şiir, koro, bağlama ve dans gibi çalışmalar yoğunlaştı. Birkaç aydır öğrendikleri çalışmaların sunumunu yapmanın heyecanı içerisinde onlar için günler geçmek bilmedi.

Mektup: Derneğin minik çocukları Canan Ablalarına yazdıkları mektupta yeni yıldan beklentilerini paylaştılar.

“Yeni yılınızı kutlar mutluluklar dilerim. Bu yeni yılınızın mutlu olmasını dilerim. Bu yeni yılınızda da bir dilek tutun ve tuttuğunuz dileğin gerçekleşmesini çok isterim. Dernek öğretmenlerimi ve dernek arkadaşlarımın da yeni yılını kutlarım.”

“Sevgili Derneğim/Yeni yılın kutlu olsun./Okulumdan çok seviyorum,/Dernek öğretmenimi,/Dernek arkadaşlarımı.

Sevgili Derneğim,/Yeni yılın kutlu olsun./ Bekleriz yeni yılı/Seninle yılbaşı günü/Ben dilek dilerim/Yeni yıl gelince”

Ömer; 2013 Hoş geldin. Yeni ve eski yıllara güzellik katan. Geldiğinde kimbilir neler olcak. Sana şiir yazmayı severim bilirsin. Yeni doğmuş bebek gibi heyecanlandım şimdi. Sana birazdan şiir yazacağım. Ama önce bir sorum var. “Acaba yeni yılda neler yağpacaksın

2013 Hoş geldin/Bayram gibi Dünya’ya mutluluk getirdin./Mutluluklar havada uçuşuyor/2013 tüm Dünyan’ya geliyor. Ne zaman geleceğini biliyorum/Geldiğinde o güzellikleri katıyorsun.”

İpek; Sevgili Canan Abla . Bence bir kere kursun içinde balonlarla kaplamıştın ya işte o an çok güzeldi. Keşke bir daha öyle her yeri balonlarla kaplasan. İçinde eğlenirken şarkılar söylesek ne güzel olur. Yılbaşında kostüm giysek be hediye olarak bunları isterim. Birde konuşan, yemek yiyen taş bebek ve barby bebeğin evini Eğer bunları alırsam çok ama çok mutlu olurum. ………….. İnşallah yeni yıla danslarla şarkılarla girmek isterim. Size bir şiir yazdım ama beğenirmisiniz bilmem. Söylüyorum Canan Ablacığım.

“Çiçek gibi bakarsın,/Ay çiçği gibi yüreklisin/Ne yapar eder alırsın,/Ablamızsın sen bizim/Ne yapar eder alırsın.”

Büşra;Sevgili Canan Abla, Yeni yılla ilgili sana bir şeyler söylemek istiyorum. Yılbaşını kutlarken eminim yılbaşını düğün salonunda yapacağız.Yılbaşını kutşarken Cem Yılmaz’ında orada olmasını isityorum. Eğer Cem Yılmaz gelmezse bir şey olmaz. Çiçek gibisin.İşte geldi 2013 kutlayacağız bu sene onu.Sevgilerle Canan Abla

Can; 2013 Hoş geldin şen geldin. Yılbaşımız süslendi. Sen bize bir şey ver bilirsin yılbaşını senle geçirmek çok güzel olacağını biliyorum. Sen bizi güldürüp oynatacaksın. Yılbaşında yeni yılınızı kutlarım. 2013 seni işte böyle seviyorum. Sen beni doğurdun. Ama sen çok güzel birisin. ….

Yeni yıl yeni yıl sizlere kutlu olsun/ Yeni yıl sizlere kutlu olsun/ Szilere bayram olsun/2013 sen geldin biz sevindik/Her yılın sevinci bu/ Şimdi seninle eğlendik/ 2016 gelmez onlada eğlenilmez.

Toprak; Sevgili 2013, Ben 2013 yılından şunları bekliyorumçSüngerden yapılma futbol topu, demir kramponlar, köylerdeki elektriğin geliştirilmesi, Almanya’dan Fransa’ya kadar uçabilen helikopter(Uzaktan kumandalı), rüzgardan bile daha hızla çok ama çok hızlı uzaktan kumandalı araba.

Emre: Yıl 2013, Ben her yıla girerken çok mutlu oluyorum. Çünkü hep hediyeler ve eğlenceler oluyor. Bugünde 2013’e gireceğiz ve ben çok mutluyum. Kar yağmasını istiyorum. Hey ben bu arada Gönüllüler Derneğinin kursuna gidiyorum. Orada yılbaşını kutlayıp oyun oynayarak çok eğleniyoruz. Bu arada ben Dünya’yı ve Ülkemi çok seviyorum. Yıl 2013/Bu yıl çok sevilir/Noel Baba hediye verir/Yıl 2013… Yıl 2013/ En güzel hediyeler gelir/ Oyun oynar gezeriz/ Yıl 2013

Sevgili Canan Abla ve baran Öğretmenim Kahraman Ağabeyi ve Yazgül Ablayı da unutmadım. Siz beni 4. Sınıfta başkan yaptınız. Ve ben şu an çok mutluyum. 2013 dede mutlu olacağım ve ben başkanlıktan çıktıktan sonrada sizi her zaman seveceğim. Ve her zaman eğleniyoruz ve ben bunları yaparken çok mutlu oluyorum. Baran öğretmeni ne kadar üzsekte üzdüğümüz kadar onu çok sevindiriyoruz. Ben buraya geldiğim sürede hep mutlu olacağım. Belki üzülebilirimde ama genede hep mutlu oluyorum. Ben eğleniyorum. Arkadaşlarımda eğleniyorlar. Baran öğretmen, Yazgül Abla, kahraman Ağabey, Canan Abla ve diğer büyüklerimizde bizleri çok seviyor bizlerde onları çok seviyoruz.

Sevgili 2013; Ben 2013 e girdiğimiz zaman 2013 ten güzel bir yıl olmasını istiyorum. Ben 2013 e giriyoruz diye çok heyecanlıyım. Ne güzel yepyeni bir yıla giriyoruz ve ben 2013 den yepyeni güzel şeyler istiyorum. İnşallah 2013 bize mutluluk getirir. “Seni çok seviyorum 2013”

Mustafa; 2013’den Canan Abladan kursta dolu dolu balon istiyorum. Ben ve bütün çocuklar balonların üstünde yuvarlansın. Eve giderken balon almayı da istiyorum. Dediklerimizin Cuma günü olmasını ve kahvaltıdan sonra olmasını istiyorum. Baloda daha çok eğlenmek ve herkesin istediği şeyleri almasını istiyorum. Yani ben yeni yılda eğlenmek ve biraz sosyal hayat istiyorum.  Her zaman okula gitmeyi seviyorum ama yinede biraz sosyal hayat istiyorum.”Canan Ablayı Baran Öğretmeni çook seviyorum.”SON

Ali Ömer; Yeni Yıl 2013, Sevgili Dünya 2013 e giriyoruz. Etütde Baran Öğretmenim bize çok yardım ediyor. Onu çok seviyorum. Sevgiler 1Bakın 2013e giriyoruz/Baran Öğretmen bize yardım eder/Canan Abla ise bizi çok seviyor/Bizde onu çok seviyoruz/Sevgiler Ali Ömer

Kostümlü Balo: ERGÖK Düğün Salonunda gerçekleşen baloya çocuklar aileleriyle birlikte kostümlerini giyerek geldiler. Annelerin hazırladıkları ikramlarla hep birlikte yenen toplu yemeğin ardından program başladı. Bu yıl aramıza yeni katılan çocuklarımızın ilk balosuydu. Neler yaşayacaklarının heyecanının ve meraklarının yüzlerine yansıyan mutlulukları görülmeye değerdi. Müziği her duyuşlarında çocuklar gecenin her anının tadını çıkartarak dans edip eğlendiler. Tabi ki annelerde bu keyfe ortak olarak çocuklarının arasına katıldılar. Çocuklar, gönüllüleri, öğretmenler ve aileler hep birlikte yeni yılı kutlamanın mutluluğunu yaşadılar.

Dünya Anaokulunun sahibi Nesli Güven Hanım Öğretmenleriyle birlikte ve Handan &Melis Altıparmak  çocukların, gençlerin hediyelerini getirdiler. Gönüllülerimizden Esma Yükseker, Mustafa&Sevgi Doktoroğlu torunlarıyla, Gökhan Parmak çocuklarıyla,  Neslihan Ataman, Özcan Uslu ve değerli öğretmenlerimiz geceyi bizimle birlikte paylaştılar. Çocuklar yarattıkları karakterleri ve sene başından beri çalıştıkları salsa, bağlama, koro, zeybek çalışmalarının performans gösterilerini sundular.

Derya Bayrak  Hocamızın ve Mayıs Oğuz’un flüt eşliğinde “Sev Kardeşim” şarkısı seslendirildi.

Miniklerimiz bu yıl çalıştıkları Zeybek oyununu ilk kez sergilediler. Dostumuz Çetin Çiftçi gönderdiği pırıl pırıl kostümlerle çocuklarımızı sevindirdi ve çok güzel anı fotoğrafları oluşmasını sağladı. Teşekkürler Çetin Hoca…

Baran Hocamızın çalıştırdığı Salsa Grubu ilk performans gösterilerini sundular.

 

Çocuklar heyecanlarını ancak Gizem öğretmenlerinin aralarına oturup eşlik etmesiyle yendiler.

Müzik eşliğinde devam eden programda çocuklar dans edip şarkı söyleyerek eğlenirken aralarına Noel Babanın katılmasıyla heyecanları doruğa çıktı. Noel Baba onlara çuvalıyla getirdiği şekerlemeleri dağıttı.

Hediye Dağıtımı: Sıra hediye dağıtım anına geldiğinde tüm çocuklar yerlere oturarak sessizce isimlerinin okunmasını bekledi. Nesli Hanım çocuklara onların ne kadar önemli, değerli olduğunu içeren konuşmasıyla iyi yıllar diledi ve Noel Baba ile birlikte çocukların dileklerini gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu içerisinde hediyeleri dağıtmaya başladı. Hediyelerini alan çocuklar Noel Baba ile anı fotoğraflarını çektirerek teşekkür ettiler.

Gençlerimiz; Daima yanlarında olan onların hem dert ortağı olan, hem koruyan, başarılı olmaları için her türlü fedakârlıkta kaçınmayan Yazgül Ablalarına gençler duygularını aşağıdaki kelimelerle ifade ettikleri bir plaketle,  Güzin Ablalarına da Güzin ablalarına çiçekle teşekkür ettiler. Canan Hanım ise Yazgül Ablalarına özel dokuttuğu bir halı tablo ile yaptıkları için teşekkür etti.

“Ne kış soğuğu üşütebildi,
Ne yaz güneşi yakabildi bizi.
Sardın... Korudun... Sevdin...
Emek verdin.
En kıymetlisi de her durumda koşulsuz yanımızda oldun.
Varlığın yolumuzu aydınlatıyor.
İyi ki varsın,
Sen bizim biricik Yazgül Ablamızsın...
Emeklerin, sağduyun, sevgin için sonsuz teşekkürler...

Çekmeköy Gönüllüleri Derneği Öğrencileri”

Hediye töreninin ardından öğretmenleri onlara harika bir müzik ziyafeti çektiler. Onlardan cesaretlenerek çocuklar mikrofonu alarak şarkılar türküler söylediler. Hep birlikte halaylar çekildi horonlar oynandı ve balo Kazım Koyuncu’nun “Hayde Gidelum Hayde” şarkısıyla son buldu. Ayrılırken çocuklar her şey için teşekkür ederek iyi yıllar dilediler.

 

6. KATILDIĞIMIZ ETKİNLİKLER

-        Çekmeköy Avrupa Koleji Türk Sanat Müziği Korosu

Türkçe Hocamız Mustafa Doktoroğlu kurucu olduğu Avrupa Koleji Türk Sanat Müziği Korosunun “Yeni Yıla Merhaba” konserini izledik. Koroda yer alan başka gönüllü dostlarımızda vardı. Bu güzel gecede onların yanında olmaktan gurur duyduk. Hocamız eşi Sevgi Hanımla birlikte solo yaptığı solo harikaydı. 

-         Sergi Gezisi

AKSANAT / Allan Sekula,Birleşmeyen Filmler 1972-2012 Sergisi

1951 Erie, Pennsylvania doğan halen Los Angeles'ta yaşayan Allan Sekula; 1971 yılında Vietnam bozgunu sonrası politik ve ekonomik kriz yaşayan Amerika’nın durumunu yazı ve fotoğrafın bir arada kullandığı farklı bir teknikle belgeledi. Toplumsal gerçekçiliği sanatıyla eleştirel olarak ele alarak  sanatçıların öncülerinden fotoğrafçı, film yapımcısı, yazar ve eleştirmen olan Allan Sekula , 1972 yılında San Diego'da bir havacılık fabrikasından çıkan çalışan ve yöneticileri ele aldığı fotoğraflarıyla bir inceleme çalışması yaptı.  Çalışmalarını ilk olarak 1973 yılında "birleşmeyen film" adıyla sergiledi. 1980’lerin ortasından itibaren özellikle uluslararası deniz ticaretiyle ilgili alanda küreselleşme sorunlarıyla mücadeleyi üstlenen ilk sanatçılardan biri oldu. 1985’ten bu yana California Sanat Enstitüsü’nde ders veriyor. Ekonomik ve siyasi mücadele veren topluluklara, özellikle de neoliberal politikalar sonucunda yerlerinden edilen veya tehdit edilen toplulukları ele alan çalışmaları devam ediyor. 

-         “Toplumsal gerçekçilik”i kavrayışını etki uyandıran kitabı Photography Against the Grain: Essays and Photoworks

-         1973-1983/Akıntıya Karşı Fotoğrafçılık: Makaleler ve Fotoğraf Çalışmaları

-         1973-1983 (Halifax: The Press of the Nova Scotia College of Art and Design, 1984) adlı kitabında tanımladı.

-         Deniz ticareti dünyası konusundaki büyük projesi ise, Fish Story/Balık Hikayesi (Duesseldorf: Richter Verlag, 1995) adıyla basıldı.

-         Sekula, son olarak 2006 yılında “The Lottery of the Sea/Deniz Piyangosu” adlı filmi çekti.

Toplumsal olayları farklı bir tarzda ele alarak yansıtan sanatçı Allan Sekul’nın “Birleşmeyen Filmler 1972-2012” Sergisini Barış Karayazgan’ın rehberliğinde gezerek çocuklarımız sanatçıyı eserlerini incelyerek yakından tanıma olanağı yakaladılar. Sanat atölyesinde ise sanatçının kullandığı yöntemi içeren bir çalışma yaptılar.

Velilerimiz inde katılımıyla 7.ve 8. Sınıflarla birlikte sergiyi görmeye gittik. Biraz gecikmelide olsa saat 14.00 gibi Aksanata ulaştık. Barış ve Olcay öğretmen bizi bekliyorlardı. Çok fazla zamanımız olmadığından vakit kaybetmeden atölye çalışmasına başladık. Aksanatta yapacağımız çalışma öncesinde aşağıda bilgisi bulunan sergiyi gezdik. Sergideki fotoğraflarla ilgili Barış öğretmen çocukları bilgilendirdi. Sonrasında 4’lü gruplar oluşturarak atölye çalışması için sınıfa geçtik. Oluşturulan bu gruplar günlük yaşamda karşılaştığımız dâhil olduğumuz herhangi bir konuda, dağıtılan fotoğraf makinelerle 4 adet seçtikleri konuyla ilgili mekân çekimi yapacaklardı. Ve bu mekânların fotoğraflarını çektikten sonra her biri konuyla ilgili kendi fotoğraflarını çekeceklerdi. Çocuklar öncelikle konu belirledi. Belirledikleri konuyla ilgili de mekân fotoğraflarını ve sonrasından kendilerini de dâhil ederek fotoğraf çekimi yaptılar. Çocuklar ekonomik sıkıntıların yarattığı olumsuzluklardan kaynaklı yaşadıklarını ele aldılar. Kimisi eğitim sistemindeki eşitsizliği, kimisi zengin – fakir yaşantısını ele aldı. Zamanımız kısıtlı olduğunda sadece fotoğraf çekimleri yapıldı. Barış ve Olga Ağabeyleriyle çektiğimiz anı resmimizin ardında bu olanağı sağladıkları için teşekkür ederek bir başak sergide buluşma dileğiyle vedalaştık. Barış öğretmen çekilen fotoğrafları bize ulaştırdı. Dernekte her grup kolaj çalışmasını yaparak tamamladı ve bu çalışmaları AKSANAT’a sergilenmesi için ulaştırdık.

 

-        TÜYAP Uluslararası Kitap Fuarı

“10 Çocuk 10 Şair “ Şiir Dİnletisi

Şiir Atölyemizin çalışmalarını bu yıl 36. sı düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında 22 Kasım Perşembe günü Türkiye Yazarlar Sendikası’nın konuğu olarak “10 Çocuk 10 Şair” adlı şiir dinletisini “Heybeli Ada” Salonunda sunduk. İlk kez böyle önemli bir organizasyonda yer alan çocuklarımız ve aileleri unutulmayacak anlar yaşadılar.

Canan Hanım yaptığı açılış konuşmasında “Tüyap Kitap Fuarı’nda üretimlerimizle birlikte yer almak hayalimizdi ve bugün bu hayalimize bir etkinliğin konuğu olarak bir adım daha yaklaştığımızı görüyor ve çocuklarımızın bu anı yaşamasına vesile olan Yazarlar Sendikası’na teşekkürlerimizi iletiyorum….” Diyerek duygularını paylaştı. 

Şiir dinletisinde, önce şairlerin kendi seslerinden okudukları görüntü eşliğinde şiirleri dinlendi. Ardından çocuklar kendi şiirlerini slaytlar eşliğinde okuyarak şiirlerini okudukları yakından tanıdıkları şairlerin seslerini de TÜYAP’a taşıdılar.

ÇGD Çocukları bu yıl fuara Nazım Hikmet (Kız Çocuğu), Rıfat Ilgaz (Uçurtma), Can Yücel (Ben Babamı En Çok Sevdim) . Paul Eluauad (Özgürlük), Ülkü Tamer (Tabiatın Bahçesinden Görünüşü) , Naci Ferhadow(Alfabe), Refik Durbaş (Barış Koyun Çocukların Adını), Fazıl Hüsnü Dağlarca(Gökanne), Abdulkadir Bulut (Oyuncakçı Amca) Ali Yüce (Sakla Beni Anne) şairleri şiirleriyle andılar.

Çocukların disiplinli çalışmalarıyla sonucunda hazırladıkları dinletisinde unutulmaz anlar yaşandı. Çocukların şiirleri güzel ve hatasız okumaları tüm dinleyenleri gururlandırdı. Etkinlik sonunda Yazarlar Sendikası çocuklara günün anısı olacak bir sertifika vererek imzalı kitap hediye ettiler. Canan Oğuz yaptığı kapanış konuşmasında; çocukları şiirle tanıştıran yazar/şair Mustafa Işık Bey’e teşekkür ederek çocuklara; ”Bu küçük yaşta şiirin büyülü dünyası ile tanışma olanağı yakalayan şanslı bir grup oldunuz. Bu mekânda bu anlamlı etkinlikte yer almanızın ayrıcalığını ileriki yaşlarda daha iyi anlayacak ve gurur duyacaksınız. Bizler sizi şiirin büyülü dünyasıyla tanıştırdık. Umarım bu dünyada yol alır bir gün bu mekânda kim bilir belki aranızdan birinin bir imza gününde buluşur ve bu günü hatırlarsınız” diyerek emekleri ve sabırları için onları kutlayarak teşekkür etti.

-        Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı

Çocuklarımızı Ülker çocuk sanat festivaline katılmak için Lütfi Kırdar Kongre merkezine götürdük. Öncelikle Ayşegül öğretmenleriyle tanıştılar.Farklı ülkelerden gelen sanatçıların resimleri, fotoğrafları ve heykellerini inceleme fırsatı buldular.Sonrasında eğlenceli etkinlikler yaptılar.En çok mutlu heykel yapma etkinliği çocukları mutlu etti.Bant gazete kağıdı ve oyun hamurlarıyla  mutlu heykeller yaptılar.Barış öğretmenleriyle sohbet etme zamanları oldu.Etkinlik bitiminde çocuklarımıza hediyeler verildi.Keyifli bir şekilde yollara düştük.

-        Tiyatro Hocamız Oyuncu Sibel Nançin

Tiyatro Hocamız Sibel Nançin Abdullah Şahin ile birlikte  kadın ve erkek ilişkilerinin konu alındığı güldürürken düşündüren “Yoksa Oyuna mı Geldik? ” adlı oyununda hocamızın başarısını kutluyor sevgilerimizi gönderiyoruz. Oyun İstanbul’a geldiğinde hep birlikte izlemeye gideceğiz.

-        Barış Manço Kültür Merkezi/ “Vay Bu Başıma Gelenler”

Genç sanatçı Ömer Toygun’un tek  yazdığı ve dostumuz Enver Yılmaz’ın yönettiği “Vay Başıma Gelenler” adlı oyunu Barış Manço Kültür Merkezi’nde izlemeye gidildi. İlk kez bir etkinliğe birkaç baba kızlarıyla birlikte katıldı.

 

-        Yüzde Yüze Montaj/Tayfun Akgül 6 Aralık

Çevre Gününde Çekmeköy’de dergisini açtığımız İTܒde öğretim üyesi ve karikatür sanatçısı olan dostumuz Tayfun AKGÜL'ün 100% atık malzemelerden montajladığı “Yüzde Yüz Montaj” adlı sergisinde  yeni çalışmalarını Karaköy Bankalar Caddesinde bulunan Schneidertempel Sanat Merkezi’nde görme olanağını bulduk.

 

-        Homur Mizah Grubu /15 Aralık

“Ruhi Su Yüz Karikatür Sergisi”

Ruhi Su’yun 100.doğum yılı nedeniyle Ruhi SU Kültür ve Sanat Derneği’nin düzenlediği  bir dizi etkinliğe gönüllümüz  “HOMUR Mizah Grubu Ruhi Su Karikatürlerini içeren sergisiyle  sanatçıyı selamladı.  Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası Mimarlar Odası Sergi salonun da 15 Aralık günü gerçekleşen açılış kokteyline katıldık. Ruhi Su’yun yaşamını ve hayata bakışını yansıtan tüm çizimler sergiyi gezen herkesi derin bir düşünceler içerisine sokarak bazen yüzlerine bir mutluluk bezende bir hüzün yansıttı. Ayrıca Ruh Su Dostlar Korosu’nun mini bir dinletisini de dinleme olanağı bulduk. Serginin gerçekleşmesine emeği geçen tüm dostlarımızı kutluyoruz.

-         Neval Güler Hanım’ın Daveti

Ulusal Eğitime Destek Kampanyasına yer alan STK grup temsilcilerini Sayın Neval Güler Hanım bir çay saati davetiyle konuk etti. Projeye destek veren gruplardan birisi olarak bizlerde davete katıldık. Emirgan Moral Polis Evi’nde düzenlenen toplantıda grup temsilcileri kendilerini tanıtarak yaptıklarını ve bu yıl devam eden projelerini paylaştılar. Neval Hanım tüm dikkatiyle herkesi aynı dikkat ve özenle dinleyerek kutladı ve bu birlikteliğin dağılmadan birbirine enerji vererek güçlenmesini istediğini belirterek teşekkür etti.

 

-        Türkiye Yazarlar Sendikası/Red Fotoğraf /Yorumlu Emek Fotoğrafları Sergisi

Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Yazarlar Sendikası ile Red Fotoğraf Grubu’nun ortak çalışması olan ‘Göz-el  Emek-Yorum Fotoğrafları’ sergi açılışına katıldık. Sergiye 58 fotoğraf sanatçısı 103 fotoğrafıyla Yazarlar Sendikası üyesi 106 yazar yorumlarıyla katıldı.

-        SOS. Çevre Gönüllüleri Kooperatifi

“GÜVENLİ YAŞAM EĞİTİMİ”

2010 yılından beri SOS Çevre Gönüllüleri Platformununyürüttüğü “Deprem Kapımızda” projesine destek veriyoruz.. Bu yıl mahallemizde 250 kişinin Güvenli Yaşam Eğitim seminerlerinde 250 kişiye afet öncesi ve ilk 72 saat içerisinde yapılması gerekenler konusunda bilgilendirici seminerler verdik. 13 Aralık günü SOS Çevre Gönüllüleri Çekmeköy Çamlık İlköğretim Okulunda Çekmeköy’de görev yapan öğretmenlere verdiği seminere katılarak dostlarımıza destek verdik.

-        Asker Uğurlaması

                 Üniversite eğitimini tamamlayarak iş hayatına atılan gençlerimizden Aykut Önalan’ı askere göndermenin burukluğunu yaşadık. ERGÖK Düğün Salonunda arkadaşları ve ailesiyle birlikte düzenlenen veda gecesinde gencimizin yanındaydık. Bir an önce sağlıkla gidip gelmesini dileyerek yolcu ettik.

 

 

7.      KONUKLARIMIZ

-        Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyeleri

Çalışmalarımızı akademik bir çalışmayla ele almak istediklerini belirten Öğ. Gör. Psikolog arkadaşlarla geçtiğimiz yıl görüşmüştük. Dr. Yudum Akyıl arkadaşlarıyla birlikte neler yapabiliriz üzerine fikir alışverişinde bulunmak amacıyla ziyaretimize geldiler. Görüşmemiz çok verimli geçti. İlerleyen zamanlarda atölye çalışmaları gerçekleştireceğiz. Yılsonunda neler çıkacağının merakı içerisindeyiz.

-        Kazım Koyuncu Kültür Merkezi Yön. Kur. Üyeleri

Öğlen derneğimize Kazım Koyuncu Kültür Merkezinden ziyarete geldiler. Derneğimiz çalışmalarıyla ilgili sohbet ettik. Çocuklarımızın yaş düzeyinin üzerinde olan kitapları bir koliye ayırmıştık. Bu kitapları not defterlerini kültür merkezine yolladık.

 

-        Arkeolog Hocamız Ufuk ve Can Arığ,

Arkeolog Ufuk Arığ ve eşi Can Arığ pasta ve meyve sularıyla birlikte bizleri be çocuklarımızı görmek için sürpriz bir ziyaret yaptılar. Ufuk Hocamızın Vize bölgesinde Traklar’la ilgili proje çalışmalarının yoğun akşamları nedeniyle bir araya gelme olanağı yakalayamamıştık. Ufuk Hoca ve Eşi çocuklarımızla birlikte pasta yiyerek sohbet ettiler. Devam eden çalışmalarımız hakkında bilgi verirken gitar eğitimi için Kazım Koyuncu Kültür Merkezi’ne gidip gelmenin trafik nedeniyle çok yorucu olduğundan bu nedenle kendi mekânımızda eğitimi alabilmenin arayışı içerisinde olduğumuzu söyledik ve bunun üzerine Can Ağabey pazar günleri memnuniyetle ders verebileceğini söyledi ve derslerimiz başladı. Gençlerle çok güzel iletişimi olan Can Ağabey gençlerin motivasyonunu çok iyi sağladı. Dersleri kaçırmadan hazırlanarak geliyorlar. Kısa zamanda hepimiz çok yol alacakları inancındayız. 

 

8.      ZİYARETLERİMİZ

-                   SOS Çevre Gönüllüleri

SOS Çevre Gönüllülerini ofislerinde ziyaret ettik. Bu yıl deprem projesi ile yapılacak çalışmaları paylaştık. Verdiğimiz eğitimlere katılanların sertifikalarını imzaladık. Sertifikaları Valinin imzalamasından sonra yapacağımız özel bir programla katılımcılara dağıtacağız.

-                   Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Resioğlu Dostumuzu Mustafa Doktoroğlu Hocamızla birlikte ziyarete gittik. Ulus Pazarı Esnafı ile ortak yapabileceğimiz kültürel faaliyetler hakkında bilgi alışverişi yaptık. Projelerimizi paylaştık. 

 

 

9.      BASIN HABERLERİ

Duyarlı basın yaklaşımıyla çalışmalarımıza özenle ayırdığı sayfaları için dostlarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz.

 

-        KRT KARADENİZ TV “İMECE” Programı

Dostlarımıza çalışanlarımıza gösterdikleri ilgi, fotoğraf çekim desteği ve sayfalarında çalışmalarımızı okurlarıyla paylaştıkları için teşekkür ediyoruz.

 

 

 

 

 

10.  BİRİNCİ  DÖNEM ÇALIŞMALARIMIZA DESTEK OLAN  GÖNÜLLÜLERİMİZ

DUYARLI TOPLUM BİRLİKTELİĞİ

Kurumlar

 

İş Dünyası

Gönüllüler

 

Meltem Ardıç

 

 

Eğitimci Gönüllülerimiz

Sanatçı Gönüllülerimiz

                    Sporcu Gönüllülerimiz                                         nçlerimiz

                  

Onur Üyelerimiz

Üyelerimiz

Mahallemizde, duyarlı toplum birlikteliğiyle yürüttüğümüz gönüllü çalışmaların birlikte yaşama kültürümüzü geliştirerek hepimizi kaynaştırdığını görüyor ve bu dayanışma gücünün gelişerek büyümesini diliyoruz.

İYİ Kİ VARSINIZ…

Anasayfaya Dön