Yaz Okulu Raporu

 

Değerli Dostlar,

 

Mahallemizde Geleneksel hale getirdiğimiz “Yaz Okulu Projesi” sinin beşincisini önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda hep birlikte gönüllü dayanışmasıyla olanaklarımızı, bilgi ve birikimlerimizi paylaşarak gerçekleştirdik.

Bildiğiniz gibi okulların kapandığı tatil dönemi boyunca mahallemizde yaşayan eğitim desteği verdiğimiz başarılı çocuklarımızı önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda Yaz Okulu Projesiyle ödüllendirdik. Büyük bir kısmı mahallemizdeki sosyal alt yapı eksiklikleri ve ailelerinin maddi olanaksızlıkları nedeniyle tatil yapma olanağından yoksun çocuklarımız uzun tatil dönemi boyunca zamanlarını sokaklarda başıboş kalarak çeşitli riskler altında geçirirken eğitim dönemi boyunca öğrendikleri bilgi ve alışkanlıkların birçoğunu da unutuyorlar. Bu nedenle çocuklarımızın tatil döneminde bizlerden koparak gerilemelerine fırsat vermeden onlara eğlenerek öğrenebilecekleri ufuklarını daha da büyütecekleri keyifli bir tatil programı armağan ettik.

            2009 yılı, Galileo Galilei’nin teleskopla yaptığı ilk gökyüzü gözleminin 400. yıldönümü sebebiyle Dünya Astronomi Yılı seçildi. Bizler de  çocuklarımızın bilimsel bilincini geliştirmek, gökyüzüne olan ilgi ve meraklarını arttırmak ve Galileo Galilei ‘yi çocuklarımızla buluşturabilmenin heyecanıyla  Yaz Okulu Programımızı astronomi içerikli hazırladık. Bu süreçte gökyüzüne gönül koyan dostlarımızla buluştuk. Onların katkılarıyla çok keyifli ve verimli bir program gerçekleştirdik. Çeşitli günlerde mahalle parkında hep birlikte gökyüzünü keşfe çıktık. Çocuklarımız gökyüzüne öyle gönül koydular ki  yaz okulu bitiminde hiç farkına varmadan “Gökyüzü Araştırma Grubu” muz kurularak teleskoplarımız alınmıştı bile.

            Değerli Dostlar,

Küçük bir dayanışma ile otuz beş  çocuğumuzun yaşamlarında derin izler bırakacak unutamayacakları bir tatil anısı bırakmanın mutluluğunu paylaşıyor  varlığınızdan gurur duyuyoruz.

İyi ki varsınız.

Sevgiyle…

 

Canan OĞUZ

Yön.Kur.Bşk.

 

İÇİNDEKİLER

  1. AMAÇ
  2. HEDEFLER
  3. YAPILAN ETKİNLİKLER

3.1.   ASTRONOMİ

3.2.   KÜLTÜR&SANAT

3.3.   SPOR

3.4 . YEMEK

3.5. GÖNÜLLÜ BAHÇESİ

3.6. SERTİFİKA TÖRENİ

  1. PROJE MALİYETİ
  2. PROJE ÇIKTILAR
  3. DUYARLI TOPLUM BİRLİKTELİĞİNE GÖNÜL KOYANLAR
  4. MESAJLAR

 

  1. AMAÇ

Çocuklara yönelik,

-          Eğlenerek öğrenebilecekleri ortamların yaratılması,

-          Sosyal, eğitsel, sanatsal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunulması,

-          Farklı kültürleri tanıma olanağı yaratarak, kültürel çeşitliliğe saygı göstermenin öğretilmesi, 

-          Hoşgörülü, anlayışlı ve katılımcı değerlerin gelişmesine katkıda bulunulması,

-          Bir arada yaşama kültürünün geliştirilmesi,

-          Astronomi konusunda bilgilendirerek gökyüzünün farkındalığının yakalanarak  evrensel duyarlılığın kazandırılması,

 

Gönüllülere yönelik,

Farklı kesimlerden gönüllüleri ortak bir amaçla bir araya getirerek olanakları, bilgi ve birikimlerini paylaşarak onlara toplumsal dayanışmanın gücünü ve hazzının yaşatılması,

Amacımız bu burada gerçekleştirdiğimiz çalışmaların hayatınıza dokunması, güzellikler katması ve farklı bakış açılarından bakmanızı sağlamasıdır.

 

2.      HEDEFLER

-          Eğitim Programlarıyla genel görgü kuralları ve ana tema içerikli eğitimlerle genel kültürlerinin artırılması,

-          Ana temaya yönelik atölye çalışmalarıyla sorgulayıcı, yaratıcı yanlarının geliştirilmesi,

-          Çeşitli spor aktiviteleriyle farklı spor dalları hakkında temel bilgilerin öğretilmesi ve bedensel gelişimlerine katkıda bulunulması,

-          Sanat Atölyesi çalışmalarıyla değişik sanat dallarını tanımaları ve hayal güçlerini zorlayarak el becerilerinin geliştirilmesi,

-          Yaşadıkları kentin doğal kültürel zenginliklerini tanımalarına yönelik gezi programlarıyla aidiyetlik duygularının geliştirilmesi,

 

3.      YAPILAN ETKİNLİKLER

3.1.           ASTRONOMİ

-        Yıldızımız Güneş

Gökyüzüne gönül koyan Mimarlık öğrencisi Semih Çakmak slâyt ve video sunumuyla Güneş’i çok yakından tanımamızı sağladı. Güneşin kesitlerini gösteren hazırladığı kâğıt maketi çocukların ellerine vererek katmanlarını yakından tanıttı.  Güneş’in Ay ve Dünya ile olan ilişkileri irdelenerek güneş tutulması anlatıldı. Daha sonra mahalle parkına giderek Güneş Teleskopuyla güneş gözlemi yapıldı. Her çocuk milyonlarca km uzaklıkta olan Güneş’i ve patlamalarını bu kadar yakından görebilme şansına sahip oldular

-           Uzay Çalışmaları- Ay’a Seyahat

Uzaya neden çıktığımız ve uzay araştırmalarının yöntemleri çocuklarla görsel bir sunum ile paylaşıldı. Uzay mekikleri ve roketler hakkında detaylı bilgiler verilerek konu ile ilgili videolar izlendi. Ay’a 1969’da yapılan seyahat ve gelecekte planlanan çalışmalar hakkında konuşuldu. Mars’ta şu anda çalışan robotlar çocukları çok heyecanlandırdı. Dünya dışında yaşama koşulları herkesin ilgisini çekti.

-           Güneş Saati Maket Yapımı

Dedesi Osmanlı döneminde astronom olan ve dede ve babadan gelen saatçilik geleneği nedeniyle konuyla yakinen ilgilenen Mimar Nuray Hanım Güneş-Su ve kum saatlerini içeren sunumuyla eski dönemlerde zaman kavramını ve kullanılan saatleri örnek resimleri göstererek tanıttı. Her çocuğa bir güneş saati yaptırıldı. Güneş saatlerini eline alan çocuklarla mahalle parkına giderek saatlerin kullanımı öğrenilerek doğruluğu denendi.

 

-           Hubble Uzay Teleskopu Maket Yapımı

Hubble Uzay Teleskopu video ve slâytlarla tanıtılarak kartondan oluşan maketi çocuklara yaptırıldı. Değişik yaş grupları olmasına karşın çok başarılı bir çalışma oldu. Etkinlik bitimince her çocuk elinde bir Hubble Uzay Teleskopuyla hep birlikte anı fotoğrafı çektirilerek mutluluk içerisinde yarın yapılacakların merakı ve heyecanıyla evlerine gitti.

 

 

-           Gökyüzü / Takım Yıldızlar ve Mitoloji

Gökyüzündeki takımyıldızlar hakkında temel bilgiler verildi. Takımyıldızların aslında bir biriyle ilişkisi olmayan yıldızlardan oluştuğunu ve her birinin farklı farklı uzaklıklarda olduğu küçük bir model aracılığıyla gösterildi.

Takımyıldızların isimlerinin tarihteki mitolojilerden geldiğinden bahsedildi ve çocuklarla üç takımyıldızının hikâyesi paylaşıldı.

 

-           Tshirt Baskı Çalışması

Takımyıldızlar sunumunun ardından Nuray Hanım’ın kendisinin hazırladığı takımyıldız ve gezegen kalıplarını kumaş boyası ile çocukların getirdikleri tişörtler üzerine baskı çalışması yapıldı. Çocuklarda genelde erkekler Avcı, kızlar Kraliçe ve Çalgı takımyıldızından birini seçerek tişörtlerinin üzerine bastılar ve basılan tişört kurumaya bırakıldı.

Bu tişörtler giyilerek yüzlerindeki gülümseme ile takım halinde mahalle parkında gözleme gidildi.

 

 

-           Galileo günü /Güneş Sistemi

Galileo’nun ilk kez teleskopla gökyüzüne bakışının 400. yılı olması nedeniyle 2009 yılı Dünya Astronomi Yılı olarak kutlanması nedeniyle programın bir gününü Galileo’ya ve çalışmalarına ayırdık.

Galileo’nun hayatı, yaptığı deney ve gözlemlerinin yanı sıra kararlılığı ve bilim adamı özellikleri de anlatılarak çocukların o zamanki duygularını hissetmeleri sağlandı.  Galileo’nun araştırmalarını topluma açıkladığında aldığı tepkiler ve yargılanma sürecinden de bahsedildi.

Yaratıcı drama öğretmenimiz Elif Hanım çocukları gruplara ayırarak her gruptan bir kişiye Galileo rolü, diğerlerine ise Galileo’ya karşı çıkan kişilerin rolünü verdi. Galileo’nun merakı, deneye ve gözlemlere önem vermesi, en önemlisi kararlılığı canlandırıldı. Ayrıca Galileo’nun mahkûm edilişi de canlandırıldı ve kendisinin mahkeme çıkışında ünlü “Siz ne derseniz deyin, o yine de dönüyor” sözüne vurgu yapıldı.

 

 

-           Galileoskop Yapımı ve Teleskop Kullanımı

Galileskopun özellikleri ve kullanılan malzemeler tanıtılarak hep birlikte bir galileskop yapıldı. Daha sonra mahalle parkında gözleme çıkıldı. Çocuklarrın ellerinde tuttuğu 400 sene önce yapılan bir aletle Galileo’nun yaşadığı anın heyecanını paylaşıldı.

 

-           Gökyüzü Gözlemi/Yön Bulma

Gündüz yapılan anlatımlarda bahsedilen gezegenleri daha yakından görmek amacıyla elimizdeki teleskoplarla mahalle parkında gökyüzü gözlemi yapıldı.

Hedef olarak 400 yıl önce Galileo’nun hedeflerinden biri olan Satürn gezegeni ve Ay seçildi; dürbün ve teleskop eşliğinde çocuklara Satürn ve Ay gösterildi. Teleskoptan bakan çocukların hemen not defterlerine gördüklerini çizmeleri istendi. Bu çizimler kontrol edildiğinde birçok detayın çocukların gözünden kaçmadı görüldü.

Satürn’ün yanında çocuklara yeşil lazerle gökyüzünde yol bulma ve kutup yıldızını bulma yöntemleri gösterildi.

Işık kirliliğinden bahsedilip bilinçli ışıklandırmanın önemi vurgulandı.

 

 

-           Yıldızların Yaşamı ve Evren

            Emre Evren, evrendeki adresimizden başlayarak ardından yıldızların evrim süreci ve evrendeki en muhteşem görüntüler olan bulutsu ve süpernovaları çocuklara tanıttı.

            Yıldızların yakıtlarını tükettikten sonra dönüştükleri kara deliklerden bahsedildi.

            Gösterimin sonunda Arif Bayırlı “Evrendeki adresimiz ve Evrenin Gariplikleri” konulu görsel bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda gökyüzüne baktığımızda aslında zamanda geriye doğru yolculuk yaptığımızdan bahsedildi. Çocuklar “zamanda yolculuk fikrine” büyük ilgi gösterdiler.

            Evrenin genişlemesi ve kara delikler, enteraktif gösterimler ve deneylerle canlandırıldı.

Bu eğitim Ağaoğlu My Clup Yaz okulu öğrencilerine  gönüllü olarak verildi. Katılan çocukların gözlerindeki ışıltı ve mutluluk bizleri sevindirdi. Programlarımız paylaşılarak diğer etkinliklerimize davet yapıldı.

 

-           Fevziye Mektepleri Erenköy kampusü/ Planetaryum Gezisi

Fevziye Mektepleri/Işık Lisesi Güneş kampüsünde bulunan Planetaryum Astronom Doç.Dr. Asuman GÜLTEKİN’nin konuğu olarak ziyaret edildi. Asuman Hanım sevgi ve mutluluk içerisinde çocukları karşılamasıyla birlikte uzaya büyülü bir yolculuk yapıldı. Takım yıldızları, mitolojik öyküleri, güneş sistemi ve güneşi ziyaret ederek daha detaylı bilgiler edinildi.

-           El Planetaryumu Yapımı

            Canan OĞUZ  çocukların 88 tane takımyıldızlardan en çok bilinen 8 takım yıldızını daha iyi tanıyarak gökyüzünde bulmalarını kolaylaştırmak amacıyla el planetaryumları yaptırdı.

 

 

-           İnteraktif Gösterimler – Deneyler

Evrenin Genişlemesi: Çocukların düşünme sınırlarını zorlamak amacıyla “Evrenin Başlangıcı ve Genişlemesi”nden bahsedildi. Galaksilerin birbirinden uzaklaşması şişen bir balon üzerine çizilmiş noktaların birbirinden uzaklaşmasına benzediği söylenip her bir çocuğun işaretli balonları şişirerek kendilerinin deneyip görmeleri sağlandı.

 

-        Kara delikler

Yıldızların yakıtlarını tükettikten sonra dönüştükleri kara deliklerden bahsedildi.Sunumun ardından enteraktif bir gösterimle kara deliklerin etrafındaki uzayı nasıl büktükleri anlatıldı. Gerilen esnek bir çarşaf üzerine yerleştirilen basketbol topu kara deliği temsil ederken, çocukların fırlattıkları misketler kara deliğin içine düşen maddeler oldular.

 

-           Meteor

İTÜ Bilim Merkezi Müdürü Değerli Hocsamız Murat ÇAKAN çalışmalarımıza iki ayrı konuda uzman arkadaş göndererek destek verdi. Emel Yılmaz ve  Saliha KESKİN arkadaşımız çocuklarımızı meteoritler hakında bilgilendirdi. Gruplara ayrılan öğrenciler verilen araçlarla sokakta 4-5 milyon yaşında meteorları aramaya başladılar. Sabır ve heyecanla geçen sürecin sonunda bulunan tozlar mikroskoba yerleştirildi. Beş mikroskoba değişik ebatlardaki meteorlar yerleştirilerek incelendi. Daha sonra çocuklar gördüklerini kâğıda resim olarak aktardılar.

 

-           Roketler

İTÜ Bilim Merkezinden gelen dostlarımız çocuklarımıza roketlerin çalışma tekniği ve astronotlar hakkında verdi. Ardından çocuklar gruplara ayrılarak getirdikleri malzemeler dağıtıldı. Roket maketleri yapılmaya başlandı. Daha sonra yapılan roketler İstanbul İnşaatın kompresör desteğiyle su ve hava basıncıyla fırlatıldı. Çocuklar için bu anlar çok eğlenceli geçti. Roketlerin fırlatılma sırasındaki geri sayım heyecanları ve etrafa saçtıkları sularla serinleyen çocukların keyfi görülmeye değerdi. Etkinlik bitiminde ıslanan çocuklar şarkılar eşliğinde kolbastı oynayarak neşelerini devam ettirdiler.

 

-           Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi

ODİM: Ulusal Deprem İzleme Merkezinde Jeofizik Müh. Mehmet KARA depremlerin oluşması ve etkileri üzerine bilgileri sunum eşliğinde anlattı. Deprem olurken kaydedilen sesleri dinletti. Deprem izlenme noktalarını ve bir birine olan haberleşme ağını tanıttı. Deprem bilgilerinin kaydedildiği ve bilgi alış verişinin yapıldığı cihazlar tanındı.

Gözlem Evi: Fizikçi Hülya YEŞİLYAPRAK bizlere rasathane binasındaki çalışmaları anlattı. Gözlem odasında dünyada hala kullanılan belki de tek mekanik teleskopuyla buluşturdu. Kumandayla dönen hareketli ahşap kubbe ve mekanik sistemle açılan gözlem penceresi çocuklar için çok ilginç ve eğlenceliydi. Kocaman bir teleskopla buluşmak çocukların heyecanını artırdı. Birde kâğıt üzerinde güneşin yansımasını gören çocuklar hemen lekeleri tanıdılar. Masalsı bir üslupla güneşi tanıtan değerli hocamız anlatımında çocukların araya girerek yaptıkları yorumlar ve bilgiler karşısında şaşırdı. Siz nereden geliyorsunuz? dersine iyi çalışmışsınız dedi.  Çocuklarımız hemen biz yaz okulumuzda astronomi öğreniyoruz. Gökyüzü Gönüllüleri bizlere bu bilgileri öğretti diyerek ağabeylerinden ve Nuray ablalarından gururla bahsettiler. Bir haftadır yapılan çalışmaların ne kadar verimli olduğunu burada çok net hissettik. Hocamıza teşekkür ettik. Adres bilgilerimizi vererek vedalaştık.

 

Metroloji: Hava durumunun takibi için bahçede bulunan cihazlar tanındı. Rüzgârın gücü ve güneşin ısı değerini ölçen cihazlar görüldü.

-           Amatör Astronomi Sempozyumu

Kültür Üniversitesinde düzenlenen bu yıl birincisinin yapıldığı Uluslararası Amatör Astronomi Sempozyumunda Gökyüzü Gönüllüleri Yaz Okulu Projemizde yaptıkları çalışmaları bir sunumla paylaştılar. Dostlarımızın yanında olarak bu anı paylaştık. Birlikte yaptığımız bu özel çalışmanın gururunu yaşadık.

-           Gökyüzü Araştırma Grubu

Bütün bu çalışmalar sonucunda Gökyüzü Gönüllüleriyle aralarında çok özel bağ oluşan çocukların kendilerini araştırarak daha çok geliştirebilmeleri için bir grup oluşturuldu. Kütüphanede astronomi içerikli kitaplar temin edilerek ayrı bir raf ayrıldı. Nuray Hanım bir hafta sonra yaptığı ziyaretinde çocukların keyifle okuyabilecekleri Tübitaka ait kasetli kitaplar armağan etti. Gökyüzü Gönüllülerin destekleriyle bir teleskop alındı. Rutin aralıklarla mahalle parkımızda gözlemlere devam edilecek. Çekmeköy de çeşitli etkinlikler düzenlenmesine karar verildi. Şimdiden yılın ilk yarısı için bir çok programın hayali kurularak çalışmalara başlandı.

 

3.2. KÜLTÜR&SANAT

-           Origami

Çocukların öğrenme yeteneğinin gelişimine ve onların yaratıcılık potansiyellerinin ortaya çıkmasına olumlu yönde etkisi olduğuna inandığımız origami çalışmasından 3 renkten oluşan küp çalışması gerçekleştirildi. 6 ad. kağıttan oluşan çalışmada çocukların birbirleriyle yardımlaşmaları sevindiriciydi.

-           Ritim Atölyesi

Kazım Koyuncu Kültür Merkezinden Hilal ÖZCAN on gün boyunca çocuklarımıza temel perküsyon eğitimi ve ritim dersleri verdi. İlk gün doğadaki  ritimlerin farkında lığını gösteren bir belgesel izlenerek üzerine konuşuldu. Çocukların dikkatini çekmesi beklenen önemli noktaların fark edildiği görüldü.

Daha sonraki süreçte temelde kullanılan Latin ritimlerini öğreterek enstrümanlar tanıtıldı. Havanın sıcaklığı ve mekânın küçüklüğü nedeniyle derslerimizi bazen sokakta,bazen Canan Hanım’ın bahçesinde, bazen de gittiğimiz Kazım Koyuncu Kültür Merkezi ve Özgürlük Parkı gibi değişik mekânlarda gerçekleştirerek piknikler yapıldı. Değişik yerlerde ve açık havada yapılan dersler çocuklar için çok eğlenceli geçti. Molalarda mekânların olanaklarına göre değişik aktivitelerde yapıldı. Galileo ya armağan olarak bir sahne gösterisi tasarlandı. Büyük patlamayla başlayan güneş sisteminin oluşumu ve yaşamın başlaması, günlük hayatımıza olan etkisini içeren çalışmalar yaz boyunca devam edecek. Bu çalışmanın büyük bir kitleyle paylaşılması hedeflendi.

 

 

-           Müzik Aleti Atölyesi

Müzik aletlerinin çalıma tekniklerine göre gruplara ayrılan çocuklar günlük hayatta kullandıkları eşyalardan hayal güçlerini kullanarak çeşitli müzik aletleri yaptılar. (Sürtünme, vurma, üfleme, vd.)

 

 

-           Dostumuz Kazım KOYUNCU’ yu Andık

Dostumuz Kazım KOYUNCU bu yılda çocuklarımızla birlikte Yaz Okulu Programı çerçevesinde anıldı. Çocukluğu, büyümesi, insan ilişkileri, yaptıklarını ve hayalleri paylaşıldı. Arkasında bıraktığı dostlarının onun hayallerini gerçekleştirme adına kurdukları Kültür Merkezine gidilerek burada yapılan çalışmalar görüldü.

Perküsyon Aletleri Tanıtımı: Merkezin Perküsyon eğitimcisi Hilal Hocamız çocukları müzik odasına alarak tek tek perküsyon aletlerini tarihçelerini anlatarak tanıttı. Daha sonra çalıştıkları ritimler bu aletler üzerinde denendi. Muhteşem bir orkestra çıktı karşımıza. Bizler böyle bir şeyi hayal etmemiştik. Hele çocuklar bir haftadır çalıştıkları el ayak ritimlerini bu aletler üzerinde yapınca yaptıkları çalışmanın önemini v e ayrıcalığını hissettiler. Çalışmalarda uzak duran büyük grup çalışmanın dışında kalmanın pişmanlığını hissederek hemen birer alet ellerine alarak gruba dâhil olmaya çalıştılar.

Stüdyo Kayıt:: Kazım ağabeylerinin kayıt yaptığı cihazları görmek için stüdyoya inerek ses kayıtı hakkında bilgiler alındı. Cihazlar ve kullanım kuralları tanındı. Daha sonra iki grup halinde odaya girilerek söylenen şarkılar ve yapılan ritimlerin ses kaydı yapıldı. Çocuklar kayıt anında hiç gereksiz ses çıkarmadan çok başarılı bir kayıt gerçekleştirildi. Yapılan kayıtı sonra hep birlikte heyecanla dinlediler.

 

 

Yön.Kur.Üyemiz Necati EKŞİ’nin öğlen yemeği ikramının ardından kayıt CD miz elimizde her şey için teşekkür ederek ayrıldık.

 

-           Sinema/Belgesel

Gönüllü Sınıfımızda havuz dönüşü yemek saatine kadar her gün çocukların görmek isteği filimler seçilerek seyredildi.

-           Kalbimin İçindesin

Dünya Anaokulunun sinema salonunda filim seyretmek için yürüyerek yola çıkıldığında

havanın sıcaklığın zarar vermesinden korkularak komşumuz Aldı Marketten servis desteği vermesi rica edildi. Bu rica memnuniyetle kabul edilerek destek verildi. Okula gelindiğinde değerli Nesli GÜVEN Hanım her zaman olduğu gibi tüm güler yüzlü kadrosuyla birlikte çocukları kapıda karşılayarak sinema salonuna aldı. Kalbimdesin adlı film izlenirken yapılan patlamış mısır ikramı çocuklar için hoş bir sürpriz oldu. Film bitiminde ailesine kavuşan çocuğu ayakta alkışlandı. Dönüşte ise Canan OĞUZ çocukları yürütmeye kıyamayarak arabasıyla beş altı kez çocuklara servis yaptı.

 

-           Yaratıcı Drama

Drama Eğitimcisi arkadaşımız Elif Hanım çocuklara anlatılan tüm konuların zihinlerine yerleşmesi amacıyla geliştirdiği çeşitli oyunlar oynandı. Konu anlatımlarında sıcağı sıcağına doğaçlama canlandırmalar yapıldı. Bu çalışmanın verilen tüm bilgilerin çocukların akıllarında kalıcı yer almasında büyük rolü olduğu görüldü. (Güneş tutulması-Galileo nun kararlılığı-gezegenlerin özellikleri-vd.) Ayrıca bu çalışmada doğaçlama olarak başlayan çok güzel gösteriler ortaya çıktı. Belge töreninde bu çalışmalar sergilendi.

 

-           Şarkı/ Dans

Yemek sonrası çocuklar şarkılar söyleyerek danslar edip eğlendiler.

 

-           Oyuncak Müzesi

Şair Sunay AKIN hakkında  bilgi verilerek çocuklara armağan ettiği Oyuncak Müzesi gezilerek geçmişten günümüze oyuncak kültürünün farkı yakından gözlemlenerek ifadeleri üzerindeki farklılıklar üzerine sohbet edildi. Gezi ardından sürpriz bir Özgürlük Parkı gezisi yapıldı. Burada yapılan ritim çalışmasının ardından yanımızda getirilen yiyeceklerle yapılan piknikle farklı bir ortamda unutulmaz bir gün geçirildi.

 

 

-           Resim çalışması

Çocuklar öğrendikleri bilgilerden yola çıkarak hayal güçlerini zorlayarak çeşitli resim çalışmaları yaptı. Gökyüzü Gönüllüleriyle vedalaşırken onlara sürpriz yaptıkları resimler bir harikaydı.

 

-           Duvar Boyama:

Son günümüzü yan bahçemizin duvarına hep birlikte tüm öğrendiklerini içeren ve duygularını anlatan resimler yaparak yaz okulu programımızın son çalışmasını gerçekleştirdik.

 

3.3. SPOR

-           Yüzme

            Mahallemizde sınırlarında bulunan Ağaoğlu My Clup önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda çocuklarımıza havuz olanaklarını açarak hoş bir tatil olanağı sundular. Su korkusunu yenemeyen iki çocuk dışında hepsi yüzmeyi öğrendi. Tesis Müdürü Pelin Hanım’a gösterdiği olgun davranışları ve hoşgörülerinden dolayı için sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

 

 

-           Binicilik

            At Köyü Binicilik Kulübüne yaptığımız ziyarete Meryem Hoca önce atlarla ilgili bilgi verdi Kulüp gezilerek duvarlardaki resimlere bakıldı. Bu gün hayatta olmayan onur üyemiz Cemile TANLAK’ ın 1938 yılına Şarkışla’da ata binerkenki resmi ve genç üyemiz Nisan OĞUZ’ un resmini gören çocuklar kendilerini evlerinde gibi hissettiler. Kapalı manejde sırayla atlara binilerek temel binicilik eğitimi alındı. Eğitim sonrası ahırları gezen çocuklar yanlarında getirdikleri meyve ve şekerleri atlara ikram ederek onları sevdiler. Annelerin yanında tayları gördüler. Daha sonra yanlarında getirdikleri yiyeceklerle bahçede güzel bir piknik yapıldı. Meryem ve Demir Hocaya teşekkür edilerek en kısa zamanda ikinci derste buluşmak üzere vedalaşıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.4.            GÖNÜLLÜ BAHÇEMİZ

Lise grubu bu süreçte yan bahçenin düzenlenmesinde sorumluluk alarak çalıştı. Bir öğrencimizin peyzaj uzmanı olan teyzesi Duygu Hanım bahçe yapımında destek verdi.

Öncelikle kömürlük kaldırılarak temizlendi. İlaçlama yapıldı. Toprak serilerek çiçekler dikildi. Duvarlar boyandı. Gençler birlikte eğlenerek iş çıkartmanın gururunu yaşadılar. Çiçeklerin sulama sorumluluğunu görev paylaşımı yaparak üstlendiler. Gönüllü Cafe olarak adlandırdıkları bu alanda gönüllülerimizi ağırlayarak ikramlarda bulundular. Son günümüzde çocuklarla bahçe duvarları uzay resimleriyle renklendirildi.

 

3.5. YEMEK SAATLERİ

 

-           Sohbetli Kurabiye Saatleri

Velilerin hazırladıkları kurabiye saatlerinde çocuklarla yapılan çalışmalar değerlendirildi. Olumsuz davranışların düzeltilmesine yönelik sohbetler yapıldı.

-           Yemek Saatleri

İş sahibi dostlarımızın katkılarıyla her gün çocuklarımıza et içerikli yemek ikramı yapıldı. İki ara öğünde de bisküvi ve velilerin görev paylaşımıyla hazırladıkları hamur işleri ikramlarıyapıldı. Bulaşıkların yıkanması ve etrafın toplanmasında gelişimler gözle fark edilir biçimdeydi.

 

 

 

 

3.5.            BELGE TÖRENİ

Bir ay süren yoğun ama bir o kadarda keyifli geçen programımızı Gönüllü Sokağımızda bir şölenle noktaladık. Emeği geçen dostlarımızla erkenden buluşarak çalışmalarımızın değerlendirmesini yaptık. Onların bizlere verdikleri katkı kadar bu çalışmanın onlara olan yararlarını ifade etmeleri yaptığımız işten bizleri daha da gururlandırdı.

Çocuklar hazırlık provalarını tamamladıktan sonra havanın kararmasıyla birlikte konuklarımız gelmeye başladı. Öncelikle Yaz Okulu boyunca yapılan atölye çalışmaları, çocukların günlük defterleri, velilerin duygularını içeren Yaz Okulu Sergisi gezildi. Canan OĞUZ dayanışma içerisinde gerçekleştirilen projede yapılan çalışmalardan bahsederek destek veren tüm gönüllülere teşekkür etti. Şehir dışında yaşamalarına rağmen büyük bir heyecan ve özveriyle bizzat gelerek destek veren Gönüllü Öğretmenlere teşekkür belgesi ve projenin değerlendirme rapor kitapçığını hediye etti. Ayrıca Gökyüzü Gönüllülerine, Çekmeköy Rotary Kulübü’nden Sevtap  AYTUĞ’un hazırladığı Galileo kostümü ve birlikte yapılan Galileskop hediye edildi. Çocuklara katılım sertifikaları ve çalışmaların sine vizyon CD leri verildi. Ayrıca Gönüllümüz Serpil&Yusuf TOPLUSOY çifti tarafından tüm çocuklara kol saati hediye edildi.

 

 

4.      PROJE MALİYETİ

Gönüllü dayanışmasıyla gerçekleştirilen proje hedeflendiği gibi sıfır maliyetle tamamlanmıştır.

 

5.      PROJE ÇIKTILARI

-           Hedeflerimizi sevgi ve dayanışma içerisinde zorlanmadan gerçekleştirdik.

-           Etkinlikten 35 çocuk yararlandı.

-           6 gezi yapıldı.

-           Projeye 2 Üniversite, 4 Sivil Toplum Kuruluşu-22 Firma -14 Gönüllü-13 Dernek üyesi

       destek verdi.

-           2 spor dalı- 6 sanat dalında temel eğitim alındı.

-           Gökyüzü Araştırma Grubu Kuruldu.

-           Kütüphaneye Astronomi içerikli kitaplar kazandırıldı.

-           Teleskoplar temin edildi.

-           Fırat Plastik Sahibi Esma YÜKSEKER teleskoplarımızı temin etti.

-           Yaz Okuluna katılan öğrencilerimizden birisinin ağız tedavisini bölgemizden Diş.Hek. Figen EREN üstlendi.

 

6.      DUYARLI TOPLUM BİRLİKTELİĞİNE GÖNÜL KOYANLAR

 

 

7. MESAJLAR

-        Gönüllüler

Gökyüzü Gönüllüleri / Arif BAYIRLI (Öğrenci)

"Gökyüzünü çocukların avuçlarına indirebilmek, yıldızların ışığını onların üzerine saçabilmek adına çıktığımız bu yolda Çekmeköy Gönüllüleri ile harika bir çalışma gerçekleştirdik. Karşımızda bilgiye aç, meraklı zihinler, yanımızda her detayı düşünüp bize destek olan gönüllüler...

400 yıl önce Galileo'nun ilk kez teleskopla gökyüzüne baktığında hissettiklerini çocuklara hissettirebilmek kadar keyif veren bir deneyim olamaz bizim için. Bunu yeni edindiğimiz gönüllü dostlarımızla yaşamak muhteşemdi! İyi ki varsınız! Nice ortak çalışmalara!"

 

Gökyüzü Gönüllüleri  /  Nuray SAATÇİOĞLU UYGUR (Mimar)

2009 Dünya Astronomi Yılında, özellikle çocuklara ulaşmak üzere "Gökyüzü Gönüllüleri" olarak çıktığımız yolculukta, derneğinizle ve dünya güzeli çocuklarınızla yolumuzun kesişmesinden büyük sevinç duydum.

 

Onlara gökyüzünün şahaneliğini, evrenin büyüklüğünü, evrendeki yerimizi, önlerinde keşfedecek, merak edecek ne çok şey olduğunu anlatmaya çalıştık. 

Umut ve mutluluk verici, coşkulu bir deneyimdi, heyecanımızı paylaştığınız için ve sağladığınız imkânlar için teşekkür eder, hepinize güneşli günler, yıldız dolu geceler dilerim.

Kazım Koyuncu Kültür Merkezi / Hilal ÖZCAN (Perküsyon Eğitimcisi)

ÇGD destekçileri ve bu ekibe enerji katan herkese selamlar.
Her şeyden önce beni bu GÜZELLİKLE buluşturan kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.
Günümüzde paylaşımın boyutu bazı değişimlere uğradı ve bu değişimler bizi edilgenleştirmeye başladı. Para şu an birçok şeyi (sağlık, barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarımızı ) bize sunar oldu. Tabi insan ilişkilerinde de ne kadar gelişen bir çerçeve çıksa da; yalnızlık ve içe dönüklük ifade eksikliği beraberinde yabancılaşmayı getirdi. Komşumuza yabancı olabiliyoruz çoğu zaman sokakta  gördüğümüz insanlara selam vermek yük oluyor bizlere.

Ben gelişime  küçük adımlarla başlamayı uygun görenlerdenim. Ama  büyürken o küçük adımları unutmamak gerekiyor. Gelişmek için bu şart. O nedenle çocukları ve çocuk ruhlu olmayı seviyorum. Sanırım hayatta birçok şeyde böyle şehir yaşantısında mahalleli olduğumuzu o kendimize ait özel çevreyi göremiyoruz. Buda ilişkilerimizi köreltiyor kalabalığın içinde yalnız bireyler haline sokuyor bizi.

Ben kendi duygularımı ifade edeceğim. Burada maddi ve nesnel iletişimden uzak kendine özgü bakış açısı olan, küçük adımlarla büyük hedeflere ulaşan, eğitime, sanata ,bilime, insan ilişkilerine , topluluk bilinci oturmuş, gençlere fırsatlar sunan, üreten bir GÜZELLİKLE karşılaştım. Birçok mahalle derneğinden farklı duygularla karşılaştım bu dernekte. Gerçekten orada olup bunu yaşamanız hissetmeniz gerekiyor. Kendi mahallemde bunu yaşamadım. Yaşatamıyorum da. Bazı maddi manevi kaygılar atılan adımları küçük görüyor ve büyük şehirlerde  mahalle çalışmaları çok daha zor çünkü dengesiz bir ilerleyiş var kolektif hareketi yakalamak zor. Ama ÇGD bana hayalperest ya da masal kahramanı olmadan bir şeyler üretilebileceğini gösterdi... Bir şeyi başarmak için fazla takılmadan. Yola düşmenin gerektiği gösterdi. Paylaşım vardı orda üretken bir paylaşım. Ben kendi adıma çok şey öğrendim çünkü tek isteğim  hayatı ve  birikimlerimi paylaşmaktı ve bu duygu zaten birçok ön yargıyı silip doğal olmayı sağlıyordu. ÇGD yaptığı çalışmalara gerçekten sahip çıkan bir kuruluş ben ilköğretim çağında bu tarz bir kuruluşta eğitim aldım ama bu işin yürütücüleri Türk değildi. Kısmen aldığım eğitim beni gerçekten çok besledi en basiti bu tarz çalışmaları hissedebiliyor ve bir parçası olmaya çalışıyorum. Bu tarz çalışmalar çocukları çok geliştiriyor. Duyarlı olmalarını sağlıyor. Sosyal  zekâlarını geliştiriyor. Tüm dileğim bu seviyede kurum ve kuruluşların çoğalması öz güvenli sosyal ve eğitimli duyarlı bireylerin oluşması. Kendimize yabancılaşmadan değerlerimizi yitirmeden gelişmeye devam edebilmek.

İYİ Kİ VARSINIZ BU ENERJİNİN ÇOGALMASI DİLEGİYLE …

İTÜ Bilim Merkezi / Emel YILMAZ (Öğretim Görevlisi)

Yaz okulunda yer alan öğrencilerle gerçekleştirdiğimiz "meteorit avı" çalışması bizim yaşam alanımızda yer alan meteor parçalarının- ki bazıları dünyamızdan 4- 5 milyar yıl daha yaşlıdır- mikroskop yardımıyla incelenmesidir.Bu çalışmada öğrencilerin heyacanı ve gözlerinde yeni bir bilgiyi keşfetme duygusunu yaşamaları çok keyifliydi.

 

-        Veliler

Değerli Gönüllüler Derneği;

Öncelikle Çekmeköy’de böyle bir kursun açılmasında emeği geçenlere ve sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir veli olarak kızımın kursunuza katılmasının büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımızı hem eğlendiriyor hem de eğitiyorsunuz. Bu kursa katıldığından bu güne kızımdaki olumlu değişikliklerin büyük çoğunluğunu sizlere borçluyum. Etkinlikler, aktiviteler ve eğitimleriniz ile çocuklarımız hem eğlendiriyor. Hem de eğitiyorsunuz. Çocuklarımız bu etkinlikler sayesinde ileride özel hayat olsun, çalışma hayatı olsun kendine güvenen, bilinçli, topluma faydalı birer birey olacaklarına inanıyorum. 

Bu kurs çocuklarımızı sadece eğitmekle sınırlı değil. Çocuklarımızın sağlık vb. problemleri ile de yakından ilgileniyorsunuz. Ayrıca veliler için düzenlenen gelişim seminerleri ile bizlere de büyük faydalar sağlıyorsunuz. Dilara’nın Annesi Başarılarınızın devamını diliyor saygılarımı sunuyorum.

 

Sevgili ÇGD

Kızıma ve bütün çocuklara gösterdiğiniz ilgiden dolayı sizlere ve bütün gönüllülere sonsuz teşekkürlerimi arz ederim. Çocuklarımız yaz okulunda ilk olarak yüzmeye gittiler. Benim kızım yüzmeyi bilmiyordu. Şimdi biraz da olsa yüzmeyi öğrendiğini söylüyor. Aynı zamanda kızım ve diğer arkadaşları astronomi eğitimi aldılar. Kızım artık hemen hemen her gün gökyüzüne bakıyor. Ayrıca gezilere gittiler. Kazım KOYUNCU gibi önemli bir kişinin hakkında bir şeyler öğrendiler. Dünya Anaokulu’na gidip sinema izlediler.

Kızım ve ben yaz okulundan memnunuz. İyi ki sizin gibi kişiler var. Sizler olmasaydınız biz bu olanakları çocuklarımıza sağlayamazdık. Burada emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler ederim.

Biz veliler olarak üzerimize düşen ne görev varsa yapmaya hazırız.

Sonsuz teşekkürler ÇGD… Gülten’in Annesi

Sevgili ÇGD

Çocuğumun yaz okuluna katılması çok güzel. Birçok faaliyetlere katılıyor. Mesela çocuğumun aldığı astiromoni dersi çok güzel. Gittiği gezilerde birçok deyişik şeyler gördüğünü söylüyor. Yaptığı kağıtlarda mesela güneş saati ve sihirli küp yaptığını söylüyor. Yani ÇGD’de çok güzel şeyler yapıyor. Sinem’in Babası

Velisi olduğum Mustafa’nın yaz okulu etkinliklerine katılmasını istememin en büyük sebebi çocuğumun hocaları eşliğinde toplum ilişkilerinde arkadaşlarına ve büyüklerine nasıl davranışlar içerisinde olmasını öğrenmesini istememdendir.

Oğlumun asi ruhlu biri olduğunu ima etmek istiyorum. Ancak gelişmesini ve daha olgun olmasını istediğimi söylemem isterim. Yaz okulundaki öğretmenleri bu amaç doğrultusunda davrandıklarına eminim ve gönül rahatlığı içinde oğlumu öğretmenlerine emanet ediyorum.

Biz ailelerin çocuklarına yeterince ilgi ve alaka gösterdiklerine pek inanmıyorum. Zira bizde alakada zorlanıyoruz.

Siz öğretmenlerimize ve derneğinize sonsuz teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Sizler olmasaydınız bizim ve çocuklarımızın yetersiz olan yönlerimiz ortaya çıkardı. Mustafa’nın Annesi

Çekmeköy Gönüllüleri Derneği’ne

Bizlerin geleceği yarının yöneticileri bütün anne ve babaların umutları olan çocuklarımızı yetiştirirken eğitim yanında sosyal aktivitelerinde çok önemli rol oynadığını kabul etmek zorundayız. Günümüz şartlarında olanaklar elverdiğince yerine getirmeye çalıştığımız aktivitelerin ne kadar yeterli olduğu tartışmaya açık olup Çekmeköy Gönüllüleri Derneği sıcak ve kocaman bir aile niteliğinde çocuklarımızın eğitim, genel kültür ve sosyal aktivitelerin yanında sağlık problemleriyle de bir sezon boyunca büyük bir duyarlılık ve özveriyle biz velilerin gerek zaman gerekse maddi imkânsızlıklarla yerine getiremediğimiz görevleri başarıyla yerine getirmişlerdir. Çocuklarımızın üzerindeki olumlu gelişmeler açıkça gözlemlenmektedir. Saygı ve sevginin bir arada öğretildiği yaz okulunda arkadaşlık ve paylaşımında çok önemli rolü olmuştur. Başarıyla tamamlanan astronomi eğitiminde çocuklarımızın heyecanı ve bilgilendirilmeleri bizleri son derece memnun etmiştir. Bu memnuniyet karşılığında yaz okulu eğitim ve gez<i programlarında emeği geçen herkese özellikle Canan OĞUZ Hanfendi ve tüm eğitimcilerimize en içten teşekkürlerimizi sunar Çekmeköy Gönüllüleri Derneği’nin kuşaktan kuşağa geçip bir çok öğrenci ve yetişkine ışık tutmasını dileriz. Beyza’nın anne ve babası

Çocuklarımızı Gönüllüler dernene verdimiz için çok memnunuz. Çocukalrımızı her yönden iyi oldu dersleri Anılın dersleri kötüyüdü daha iyi oldu Gizem iyiydi daha iyi oldu kitap okumayı sevmezdi. Sevmeye başladı deyişik şeyler yapıyorlar etkinlikler davranışları çevretemizline daha özen gözteriyorlar yaz okuluda daha bir iyi geçti onlar için eylenceli yüzmeleri Deyişik yerelr görmeleri gökyüzü dersleri örenmeleri onlar için eylenceli yüzmeleri Deyisik yerler görmeleri gökyüzü dersleri örenmeleri onlar için çok iyi oldu ben çok memnun oldum herşekilde kendielrine özgüvenleri arttı sizlere tümgönüllülerer çalışanlarına çok teşekkürler özellikle mine hanım size inşallah uzun yıllar devam eder Benim yazacakalrım bukadar sizleri anlatmaya ifade bulamıyorum. Her şey için teşekkürler Anıl ve Gizemin Annesi

Kızım Buse kursa başlağından beri değişti.  Kızım sizlere ve öğretmenlerindende memnunuz. Sağolsun Allah sizleri başımızdan eksik etmesin Sizlerle Gurur duyuyoruz.Gönüllüler derneğinden Emeği geçen Herkese Sonsuz Teşekkürlerimizi Arz eder Saygılarımı Sunarım. Buse’nin babası

Ben bu yaz okulundan çok memnunum. Kızım bu sene bu kursta yüzmeyi öğrendiği için çok hoşnudum. Kızım bu yıl çok değişik faaliyetler yaptı., çok eğlendi. Gezilere gitti, çeşitli şeyler öğrendi, konular üzerine çalıştı. Yani bir yandan eğlendi, bir yandan öğrendi. Merak ettiği şeylere cevap buldu., arkadaş edindi. Gökyüzünü araştırdı., gördü. Ata bindi. Maketler yaptı. Araştırmalar yaptı. Çok eğlendi. Yani böyle bir kurs tanıyıp kızımı böyle kursa gönderdiğim için kendimi şanslı sayıyorum. Kızımın öğretmenlerinden de memnunum. Kızımla gurur duyuyorum. Her şeyi sizin sayenizde başardığına inanıyorum.

Size minnettarım…. HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER… Şevval’in Annesi

Merhaba ben Simge Bektaş’ın annesiyim. Öncelikle sizlere tanıştığım içinçok mutluyum. Hala sizin gibi insanlar olduğunu görmek daha mutlu ve insanlara güvenim artıyor. Yaz okuluna gelince çok mutlu oldu öğrendikleriyle eğlenmekle yaz okuluna gittikten sonra daha sosyalleştik. Benim götürmediğim yerlere gitti. Yeni kişilerle tanıştı, yaz okulunda ders yaparken bile eğlenceli hale getiriyorlar oda onu çok mutlu ediyor. Siz bu kadar özveriyle bizim ne gibi şikâyetimiz olabilir. Bütün emeği geçenlere size çok teşekkür ediyoruz. Simge’nin Annesi

Sevgi ve saygıyla bütün Çekmeköy gönüllüler derneğine emeği geçen gönüllülere teşekkür ederim. Derneğinizin çocuklarımıza bizim kadar sizlerde emek edip ve zaman ayırıyorsunuz ve hiçbir mecburiyetiniz olmadığı tak,drde, onlara bilgi, saygı aşılıyorsunuz. Ben bundan kendi adıma çok mutluyum ve biliyorumki çocuklarımızında mutlu olduklarına. Sizlerde çok seviyor ve  mutlu oluyorsunuz. Çocuklarımız kışın derslerinde sizin sayenizde çok başarılı oluyorlar. Yazında yaz okulun çok eylenip ve bir şeyler öneniyorlar. Girmetileri yerlere giyorlar görmediklerini görüyorlar. Çocukalrımızı sağlığı ve mutluluğu sizlerle artıyor. Biliyorumki çocukalrın sağlığını sizlerde bizim kadar düşünüyorsunuz. Bunun için bütün veliler çocukalrını sizlere gözü kapalı emanet ediyorlar. Binin istediğim tek bütün şehirlerde ve kasabalarda sizler gibi gönüllüler böyle dernekler kurmalı ve bütün çocukalr bu şekilde daha iyi eğitim eğitilmesi ve bütün çocukların mutlu olması ve bütün bütün bunlar için çocuklarımıza emeği geçen gönüllülere kendi adıma ve ailem adına çok teşekkür eder saygılarımı sunarım. Ayşenur’un Annesi

Ben kızımı çok seviyorum. Ben kızımla gurur duyuyorum. Kızım derslerinde çok başarılı ve kimseye saygıda kusur etmez. Derslerine çok çaba harcıyor. Fakat bizler ona yardımcı olamıyoruz. Çünkü bizler ilkokul mezunuyuz. Şimdiki dersleri anlamıyoruz. Ona yardımcı olamadığımız için çok üzgünüz. Kursla ilgili eleştrim yoktur. Tam tersi iyiki bu kurs açılmıştır.İyiki sizler varsınız. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Ayrıca Canan Hanıma teşekkür eder saygılarımı sunarım. Gözde’nin Babası

Sertaç için çok iyi oldu. Önceye nazaran dersleri daha iyi oldu. Çocukalra davranışı iyi. Yaz okulu bizim içinde iyi oldu. Gitmediğimiz yerlere gitti gezdi. Tüm gönüllüler çalışanlarına teşekkürler kendine olan küveni çoğaldı içine kapanıktı. Açıldı kısaca her şeyi diyişti memnun kaldık çok teşekkürler sizlere tüm gönüllü çalışanlarına devamını dielriz inşallah tekrar teşekkürler size mine hanım. Setaç’ın Annesi

Çekmeköy Gönüllüler Derneği’ne

Öncelikle derneği kuarn bize bu imkanları sağlayan Canan Hanıma çok teşekkür ederim. Kızımda emeği olan tüm dernek üyelerine sonsuz saygılarımız sunarım. Kızım bu kursa başladığından itibaren bir çok değişiklikler kaydetmiştir.  Bunda derneğin yararı çoktur. Gerek derslerinde, gerek normal hayatında, evde, dışarıda, … hal ve hareketlerinde bir çok değişiklikler kaydetmiştir. Bu değişiklikler ailemi ve beni çok sevindirmiştir.

Sizin sayenizde kızım sunamadığımız bazı imkanları sizler sunmaktasınız. Yazılacak çok şey var. Fakat hepsini buraya sığdırmak mümkün değil. Yaptıklarınız ne sözlerle anlatılır, ne de hikayelerle. Hepinize sevgi ve saygılarımızı sunarım. Çok teşekkür ederim. Kardelen’in Annesi

Çekmeköy Gönüllüler Derneği’ne

Canan Hn. Ve bütün yardım sever insanlar, böyle bir hayra ve yardım severliğe öncülük yaptığınız için; öncelikle başta Canan hanımaım olmak üzere bütün emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ederiz. Sizin ve ekibinizle tanışmamız yaklaşık iki yıl öncesine dayanıyor. Biz ailece sizlerle tanışmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Çocukalrımız sizlerin ve değerli öğretmenleriniz sayesinde iyi bir eğitim döenmini daha geride bıraktıalr.  Öğretmenlerimiz kendi çocuklarından ayırmadan bizim çocuklarımızda aynı ilgi ve yakınlığı gösterdiler. Çocuklarımızda öğretmenlerini aynı şekilde çok seviyorlar. Kendi özel izin zamanlarınızdan feragat edip bizim çocuklarımızla ilgileniyorsunuz. Yaz okulu döneminde çeşitli faaliyetlerle aktivitelerle çocuklarımızın sosyal ve kültürel açıdan gelişmelerine son derece faydalı oldunuz. Biz velilerin dahi iş ve genel yaşam yoğunluğu içerisinde yapamadığımız ilgi ve alakayı gösterdiniz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Bütün velilerin olduğu gibi bizimde çalışmalara destek olmak için ne gerekirse yapacağımızı bilmenizi isteriz. Bu güne kadar yapmış olduğunuz bütün çalışmalarda zaten elinizden gelenin fazlasını yaptınız. Bizim sizlerden daha iyisi şöyle olabilirdi diyebileceğimiz bir düşüncemiz yok. Çünkü sizler bizim çocuklarımızı kendi çocuklarınız gibi görüp gerekli tüm çalışmaları yapıyorsunuz. Sizlere sonsuz teşekkürlerimizi yineliyor ve bu çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. Ece ve Elif’in Anne,  Babası

 

-        ÇOCUKLAR

Arif ve Emre öğretmenle çalıştık. Emre ve Arif öğretmen olduğu için günüm çok güzel geçti….Bu gün güneşli gördük..Hilal öğretmen olduğu için günüm güzel geçti.Bence burayı kuran Canan Ablaya teşeklür etmeliyiz. Çünkü biz bir sorun yaşatsak Canan Abla bu işi kendi halleder. Canan abla bu derneği açmasaydı biz vaktimizi evde geçirirdik. Ben kusa başladığımdan beri akıllıydım ama zekam biraz daha arttı. Canan ablaya çok teşekkür etmek gerek. Orada gönüllü öğretmenlerede çok teşekkür etmek gerek. Öğretmenlerimi vbe Canan Ablayı çok seviyorum. Ayşenur

Ben kursta yaz okulumun ilk başladığı gün çok heyecan ve korku içindeydim. Ama ilk günüm çok güzel ve eğlenceli geçti. Yaz okulumda boyum uzadı. MUTLU VE HEYECAN İÇİNDE FARKI YERLERE GEZİLERE GİTTİK. Spor, yüzme gibi şeyler yaptık. Çok mutluydum. Sanırım diğer arkadaşlarımda benim gibi düşünüyorlardır. Ben böyle bir yerde olduğum i,çin çok mutluydum.  Ben öğretmenlerimi Canan ablayı, Yazgül ablayı, Güzin ablayı çok seviyorum. Ve bu yüzden çok mutluyum. Yeliz

Bu 4 hafta  boyunca çok ama çok eğlendik. Ben çok sevdim. Atlara binmek bir başkaydı süperdi. Ben bu 4 hafta eğlendim öğretmenlerim eğlendimi bilmem. Öğretmeni çok üzdüğüzün çok ama çok farkındayız. Öğretmenlerimi ve arkadaşlarımızı ne kadar çok özleyeceğimizi kimse bilemez. Bazen benimde sizi üzdüğüm oluyor. Canan ablaya çok teşekkürler. Buse

Yaz okulunda çok güzel vakit geçirdik. Bütün merak ettiğim yerlere gittik. Atlara bile bindik. Harikaydı.Bir sürü yerleri gezdik. Bazı insanlarla tanıştık. Yeni yeni öğretmenlerimiz oldu. Ve de onların sayesinde gökyüzünü öğrendik.Onların bize çok emeği geçti. Onlara çok teşekkürler. Bazı öğretmenlerin işleri yok ama evde oturmuyorlar bize gelip bir şeyler öğretmek için geliyorlar. Onlar bizim okuyup adam olmamızı istiyorlar. Onların emeğini boşa çıkartmayalım. Duygularım çok güzel ama bazen öğretmeni üzüyoruz. Bundan dolayı çok kötü oluyorum. Onları ve bütün öğretmenlerimi Canan ablayı i Yazgül ablayı çok seviyorum. Çok teşekkür ederiz. Elif

Bir ay boyunca çok eğlendim. Gitmediğim yerlere gittim. Ama ayrılık zamanı gelince çok üzüldüm. Öğretmenimi ve arkadaşlarımı sayın Canan ablayı, ÇGD’nin üyelerini bir süre göremeyeceğim için çok üzülüyorum. Ve onları çok seviyorum. Sertaç

Benim bir ay boyunca okulum çok güzel geçti. Her geçen gün güzel şeyler yapıyoruz. Çok dolaşınca da boy büyüyormuş. Benimde boyum büyüyor. Yaz okulu iyi ki yaratılmış. Öğretmenlerimiz bize çok kızıyorlardı. Ve biz burada çok güzel öğretmenlerle tanıştık. Sinem

Kursa ilk geldiğimde yaz okulum çok güzel geçti ve galiba arkadaşlarımında öyledir. Yaz okulu çok güzel bir yer. Buraya gelmemin sebebi daha bilgili olup çok çalışkan olmak ve boyumun uzaması ve bunlar gerçekleştiği içinde çok mutluyum. Csnsn abla ve Mine öğretmenim bu yaz okulunu kurmasaydın ve bu kursu yapmasaydınız bu dediklerimim hiç biri olmazdı. Ve bu yüzden sana ve Canan ablaya teşekkür ederim ve sizi çok sevdiğimide bilin. Öğretmenim umduğuma göre sizde beni seviyorsunuz. Semanur

Sevgili Mine ve Canan Abla

Ben bu yaz okulunu çok sevdim. Çok güzeldi. Bazen üzüldük bazen sevindik. <çok güzeldi. Her kes ayrı ayrı tatile giderken biz burada mahalle arkadaşlarımızla gittiğimiz için kendimi çok şanslı sayıyorum. Burası iyi ki açılmış. Ben burayı çok seviyorum. Bazen öğretmenlerimizi üzsek bile onları yinede seviyoruz Öğretmenlerime ve buranın kurucularına minnettarım. Çok teşekkür ediyorum. Sizleri çok seviyorum. Her şey için Teşekkürler... Şevval

Bu sene okulum kapandıktan sonra Yaz Okulu başladı. Yapmadığım şeyleri yaptım. Ata bindim. Teleskopla baktım. Değişik öğretmenler tanıdım. Onlarla çalışmalar yaptım. Çok eğlenceli ve hareketli günler geçirdim. Bize bu günleri yaşatan Canan ablaya çok teşekkür ederim. Beyza

Sevgili Canan Abla ve Mine Öğretmenim

Kursa başladığımdan beri tatilimi doya doya geçiriyorum. Sizler sayesinde. İmkanlarımız olmadığı için g,idemediğimiz yerlere bu kurs sayesinde gittim. Tatilim çok güzel geçti. Benim için bir ay 2 ay gibi geldi. Bu yaz okulunda çok eğlendik. En ve arkadaşlarım. Bu kadar güzel bir yaz okulu olduğu için mutluyuz.Yüzmeyi öğrendiğim içinde çok mutluyum.Sziin bu imkanları bize sağladığınız için başta Canan ablaya ve tüm öğretmenlerime teşekkür eder saygılarımı sunarım. Kardelen

Bu kusa katıldığım için çok mutluyum. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Bir ay boyunca çok güzel vakit geçirdim. Evde olsaydım havuza gidemezdim ki. Burada okulda derslerimde karşıma çıkacak bilgileri edindim. Ritim danslarından çok zevk aldım. Mine öğretmeni kızdırdığımız oldu. Ama hala o Mine öğretmen… Dilara

Yaz okulunu çok sevdim ben. Bir sürü insanın işi olmasına rağmen bizimle uğraşıp ilgilenmeleri çok güzeldi. Aynı zamanda havuza gittik. Bu benim çok hoşuma gitti. Ben öğretmenlerimi ve yaz okulumu çok sevdim. İyi ki varsınız gönüllüler. Sizi çok seviyorum. Gülten

Yaz okulu çok zevkli geçti. Böyle bir imkan bulmak çok zor. En zor olanda bu kadar gönüllünün bir araya gelmesi. Buradaki gönüllüler bizim mutlu olmamız için çok emek sarfediyor. Bizde Tabiki mutlu olacağız. Ben Canan ablayı, Mine hocayı yani bütün üyeleri seviyorum. Yılmaz

En bu yaz okulunu çok sevdim. Gitmediğim yerlere gittim. Bilmediğim şeyleri öğrendim. Daha çok sosyalleştim. Başka kişilerle tanıştım. Simge

Öncelikle sizlere bizlere yaz okulu hakkı tanıdığınız için çok teşekkğür ederiz. Bizi bir yerlere götürerek çok mutlu ettiniz. Yaz okulu başlamadan önceki bütün düşüncelerim gerçek oldu. 1 Ay boyunca derneğe büyük bir çoşkuyla ve sevinçle gidip geldim. Öğretmenlerimiz bizlere büyük bir ilgiyle yaklaştılar. Bilgilerini bizlerle paylaştılar. Hepinize çok teşekkür edriz. Çok iyisiniz. Ece

 

Aklı Binlerce Işık Yılı Havada Olanlarla Buluştuk Ansızın Biz Mahallemizde

Canan abla gitti İTܒye

Gördü kapıda bir afiş

Bir yıldız çaktı kafasında

Neden olmasın dedi mahallemizde,

 

Buluştu gökyüzüne gönül koyanlarla,

Yaptılar program birlikte,

Birleşti gönüllü yürekler,

Keşfe çıktık mahallede,

 

Kuyrukta anne babalar, komşular,

Heyecan içinde bekledi sırada,

Baktık hep birlikte evrene,

Buluştuk ayla bir gece,

Gördük kraterleri yakından.

 

Gecenin bir vaktinde

Bir de baktık karşımızda,

17 çocuklu Satürn

Yakalıyor başıboş dolaşanları

Belinde sihirli holi hopuyla

Usulca dans ediyor karşımızda.

Bizlerden bir haber buluştuk,

Bilmem kaç ışık yılı ötede,

Aklımızı aldı götürdü sakin kraliçe,

Mutluluk verdi yüreğimize.

 

Gökyüzü Gönüllülerine gelince;

Arif ağabey ciddi ama çok becerikli,

Geceleri uyumadı bizler için

Araştırdı düşündü durmadan

Nasıl öğretebilirim diye

Emre ağabey çok tatlı,

Elinde lazer başı havada sürekli

Boynu ağarmaz nedense,

Anlatır durur sabırla

Gösterir bize yıldızları

 

Nuray ablamız bir başka,

Sesiz, sakin, sevecen, 

Öğretti bize güneş saatini,

Yaptık birlikte sınıfta,

Götürdük parka kullandık.

Anlattı bizlere yıldız masallarını,

Baskı yaptık birlikte,

Oluştu böylece grubumuz

Bizde gönül koyduk bu evrene.

 

Semih ağabey mutlu neşeli,

Düşündü önce güneşi

Nasıl tanıtayım çocuklara,

Başladı makete heyecanla,

Yetişmedi nedense sabaha,

Vazgeçmedi bu işten,

Israrla devam etti yollarda.

 

Uzaydır evrenin bir diğer adı,

Tarlasındaki yıldızlar,

Sanki birer çiçek gibi,

Umut verdi yüreğimize.

Geçti bir hafta nasıl oldu anlamadık ama,

Ne çok şey öğrendik bir arada,

Teleskoplarımız gelecek devam edeceğiz biz gözlemlere

Biliyoruz ki buluşacağız her gece uzayda,

Bu yıl astronomi yılı,

Evreni ele aldık mahallede.

Uzaya baka baka,

Büyüttük aklımızı birlikte.

Bu koca evrenin bize olan ödülünü fark ettik birlikte,

Çünkü bizim galaksimizde,

 

Güneş bize hayat veriyor,

Her akşam ay bizi selamlıyor,

Venüs güzellik saçıyor.

Dünya gece gündüz dönüyor,

Yaşam devam ediyor.

 

Kara deliklere gelince

Korkutucu ama heyecanlı,

Obur bir öğütücü onlar,

Yakalanan toz oluyor,

Yeni yıldızların tohumlarını

Uzaya saçıyor.

 

İyi ki, bu yıl astronomi yılı

Galileo’ya teşekkürle

Çıkarttı gönülleri uzaya

Buluşturdu bizleri sizlerle,

Çok mutlu olduk birlikte

Ufkumuzu açtınız bizlerin,

Birleştik bizler bu dünyada. 

Gökyüzü Araştırma Grubu   Temmuz 2009

Text Box: Aklı Binlerce Işık Yılı Havada Olanlarla
Buluştuk Ansızın Biz Mahallemizde
 
Canan abla gitti İTܒye 
Gördü kapıda bir afiş
Bir yıldız çaktı kafasında
Neden olmasın dedi mahallemizde,
Buluştu Gökyüzüne Gönül koyanlarla,
Yaptılar program birlikte,
Birleşti gönüllü yürekler,
Keşfe çıktık mahallede,
Kuyrukta anne babalar, komşular,
Heyecan içinde sırada,
Baktık hep birlikte  evrene,
Buluştuk ayla bir gece,
Gördük kraterleri yakından.
Gecenin bir vaktinde 
Bir de baktık karşımızda,
17 çocuklu Satürn 
Yakalıyor başı boş dolaşanları 
Belinde sihirli holi hopuyla 
Usulca dans ediyor karşımızda.
Bizlerden bir haber buluştuk,
Bilmem kaç ışık yılı ötede,
Aklımızı aldı götürdü sakin kraliçe, 
Mutluluk verdi yüreğimize.

Gökyüzü Gönüllülerine gelince;
Arif Ağabey ciddi ama çok becerikli, Geceleri uyumadı bizler için
Araştırdı düşündü durmadan
Nasıl öğretebilirim diye,
Emre Ağabey çok tatlı,
Elinde lazer başı havada sürekli 
Boynu ağarmaz nedense,
Anlatır durur sabırla 
Gösterir bize yıldızları


 

Hilal Hoca’ya

Ritim öğretmenim canım benim

Mini minnacık öğretmenim

Kazım Koyuncuya örnek

Hilal öğretmenim

 

Hiç üşenmeden sevgiyle gelerek aramıza

Öğrettin beden ritmini bize

Kalbimizin ritmini gösterdin bize

Gönüllü ritmini yarattık birlikte

 

Kurduk bahçede müzik Atölyemizi,

Davul, metal ve daha neler neler,

Yaptırdın bizi sevgiliyle aletler,

Çaldık ve sergiledik beraber.

 

Beden ritmini öğrettiğiniz için Hilal öğretmenim

Çok teşekkürler…  

Mayıs OĞUZ Temmuz 2009

 

OYNA DA OYNA

 

Rayına oturmuş dönüyor Dünya,

Parmağımın ucunda.

Dünyanın bir uydusu vardır,

Adı da Ay Ay Ay.

 

Dünyayı sen mi kurtaracaksın?

Satürn’e sen mi halka olacaksın?

Hep aynı Mars demekten,

Boşuna düşünme ne gelir elden.

Oyna da oyna Neptün’de oyna

Oyna da oyna Uranüs’te oyna,

Yakışır sana.

 

Aman dikkatli ol dolaşırken,

Kara deliğe yaklaşma oynarken,

Yakalar seni öğütür sonra,

Ne gelir elden.

 

Güneşle sakın oyun oynama,

Gözünü çevir ipte sakın bakma,,

Kör olursun sonra,

Arkanı dön oyna.

 

 

 

En güzel galaksi bizim,

En güzel gezegen Dünya,

Hayat var içimizde,

Eğlen gez gönlünce.

 

Gökyüzü Gönüllülerine gelince,

Aldıalr bizi götürdüler,

Gezdik evrende birlikte,

Ne çok şey öğrendik gönülce.

Çekmekjöy Gmökyüzü Gönüllüleri  Temmuz 2009

 

GÖNÜL YUVAMIZ

 

Gel seninle Gönüllüler Derneğine gidelim arkadaş.

Anlatayım sana orada olup bitenleri.

Burada yapılanlar hayır amaçlı,

Hiç kimsenin bir çıkarı yok.

 

Burada amaç çocukları ileriye taşımak,

Bir hedef belirleyip hedefine ulaştırmak.

Çocuklara öyle imkanlar var ki burada.

Öğretmen yardımıyla ders çalışmak.

 

Kurucusudur Canan OĞUZ,

Yardımcısı ise gönüllüler

Güler yüzlüdür öğretmenleri

Yuva sıcaklığında ders yaptırır.

Her önemli gün burada kutlanır.

Bazen neşeli bazen hüzünlü.

Atamızı anarız 10 Kasında hüzünle.

Bayramları yılbaşlarını kutlarız neşeyle,

Çocukların tek yaptıkları ders değil burada

 

Bazen tiyatro bazen resim

Bazen de arkadaşça oyun

Dostluğun önemini anlarlar burada

Saygısızlığı kenara itip saygıyı öğrenirler.

Kendilerini ifade etmeyi öğrenip

Çekingenliliklerini yeniyorlar burada.

 

Burada ileriye taşınan tek çocuklar değil

Yetişkinlere de imkanlar tanınır.

Okuma yazma kursları yapılır diploma verilir.

Takı tasarımı el işleri örgü işlemeler yapılır.

Kendini geliştirip bütçene katkı sağlarsın.

Burada imkânlar çok

 

Hiç tanımadığınız yerlere gezilere gidilir.

Tiyatrolar, sinemalar, müzeler daha neler neler

İsmi aklıma gelmedik yerler gidilip gezilir.

Yılmazın Annesi Gülten HOROZ Temmuz 2009