Değerli Dostlar;

                               Bildiğiniz gibi, yoğun okul döneminin ardından ailelerin ekonomik olanaksızlıkları ve bölgemizin sosyal alt yapı eksiklikleri nedeniyle çocuklarımız uzun süren yaz tatillerini sokaklarda başıboş geçirme durumuyla karşı karşıya kalıyorlar. Bu süreçte öğrendikleri bilgileri unutuyor,  televizyona daha da bağımlı hale geliyor ve olumsuz sayılabilecek alışkanlıklar edinebiliyorlar. Çocuklarımızı tüm bu olumsuzluklardan korumak amacıyla olanaklarımız ölçüsünde spor-gezi ve atölye çalışmaları içeren eğlenerek yeni şeyler öğrenecekleri bir yaz okulu programıyla hayal dünyalarının sınırlarını zorlayarak hayata dair farklı bakış kazandırmaya çalışıyoruz.

                               Duyarlı toplum birlikteliğimiz içerisinde gönüllü dayanışmamızdan aldığımız güçle sekizinci dönem yaz okulu programımızı başarıyla tamamlamış bulunmaktayız. Dört hafta çok yoğun, yorucu ama bir o kadarda eğlenceli geçen yaz okulumuzdan toplam 26 çocuğumuzun yanı sıra 2 gencimiz de görev alarak yararlandı. Her sabah düzenli olarak uzmanlardan yüzme eğitimi aldılar. Öğlen yemeklerinde Dünya ve yöresel mutfaklardan farklı damak tatlarını tadarak yemek kültürlerini geliştirdiler. Çekmeköy’ün harika doğası içerisinde yoga ve binicilik sporlarının temel eğitimlerini alarak bedenlerini ve zihinlerini dinlendirdiler.

                Bu yıl ki çalışmalarımız içerisinde yer alan “Medya Okur Yazarlığı” dersimizde çocuklarımıza bilinçli izleyici ve okuyucu olmalarına yönelik çalışmalar yürüttük. Ayrıca onlara sinema sanatını sevdirmek amacıyla sinemaya gönül veren dostlarımızın katkılarıyla sinema tarihinin gelişim süreci hakkında bilgiler edinerek film izleme ve çözümleme yetenekleri kazandılar. Yaz Okulu Atölyemizde bir adım daha ileri giderek çocuklarımızı beyaz perdenin arkasındaki sabır ve emek isteyen süreci aldıkları görevlerle yaşayarak tanımalarını sağladık. Bu süreç diğer projelerde olduğu gibi aramıza yeni dostlarımızın katılmasına vesile oldu. Çocukların yanı sıra eğitimci arkadaşlarda çocuklarla olan ilişkileri açısından deneyim kazandılar.

                Çocuklar seçtikleri film sahnelerini tekrar yorumlayarak oynadılar. Mahallemizdeki bir sokak, okul ve bir ev seçerek film seti haline getireip çekimlerimizi gerçekleştirdik. Çocuklar ses, ışık, makyöz, kostüm, dekor, kameraman, yönetmen gibi görevleri aldıkları eğitimler ışığında başarma gayreti gösterdiler. Öğrendikleri bilgileri pekiştirici geziler yaptık. Her gün yeni bir şeyler öğrendikleri bu süreçte ekip çalışmasının ve dayanışmanın önemini bir kez daha farklı bir deneyimle yaşayarak birlikte başarmanın gururunu paylaştılar. Onların uyumlu birbirlerinin işini kolaylaştıran tavırlarını gözlemlemek bizler için çok gurur vericiydi. O kadar başarılıydılar ki hocaları çekimlerde onları asistan olarak yanlarına alabileceklerini bile söylediler.

                Yaz Okulu finalimizi Türker İnanoğlu Vakfı Sinema ve Tiyatro Müzesi gezisiyle 1950 öncesi sinema tarihini çocuklarımıza yakından tanıtarak noktaladık. Sertifika törenimizi Müzenin “Ali Efendi Sinema Salonu”’nda gerçekleştirdik. Çocuklar kendi emekleriyle ürettikleri filmlerini beyaz perdede heyecan içerisinde izlemenin ayrıcalıklı gururunu yaşadılar.

                Değerli dostlar, her zaman olduğu gibi bu projemizde de, harika donanımlı mekânlarda önemli ücretler ödenerek alınan yaz okulu hizmetlerinin karşısında maddiyatın yer almadığı gücüyle olanaklarımızı seferber ederek küçük dayanışmalarımızla oluşturduğumuz olanakları değerlendirerek kentimizde örnek bir çalışmanın olabileceğini bir kez daha kanıtladık.  Çocuklarımızın ufkunu biraz daha açarak, onları gelecekleri yolunda bir adım daha ileriye taşımanın, yüreklerinde yaşam boyu unutamayacakları bir tatil anısı bırakmanın mutluluğunu ve gururunu sizlerle paylaşabilmenin mutluluğu içerisindeyim.

                Bu gün hayatta olmamalarına rağmen çalışmalarımızı zenginleştiren birçok sanatçı dostumuzla olduğu gibi sinemacı arkadaşlarımızla yolumuzun kesişmesine vesile olan değerli dostumuz Kazım Koyuncu’yu, her yıl konseptimize uygun motiflerle yazma baskı tekniğini kullandığımız değerli sanatçımız Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nu ve sinema sanatının gelişimine katkısı olan tüm sanatçılarımızı ve emekçilerimizi sevgi ve saygıyla anıyor teşekkür ediyoruz.

                               Yaz Okulu Projemizin değerlendirme raporunu ve çektiğimiz filmlerin videolarını ve çalışmalarımızı içeren slâydımızı bilgilerinize sunuyor, projemize değerli zamanlarını fedakârca ayırarak yüreklerini koyan bilgi ve birikimlerini, olanaklarını, mekânlarını paylaşarak katkı koyan tüm dostlara teşekkür ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

“İyi ki Varsınız.” 

Dostlukla Kalınız

Canan Oğuz

 

 

MAHALLEMİZDE YAZ OKULU PROJESİ VIII

  1. HAZIRLIK SÜRECİ

Okulumuzun olmazsa olmazı havuz için Ağaoğlu My Clup Genel Müdürü Serhat Bingül Bey bu yılda önceki yıllarda olduğu gibi bizlere olan güveni ve sosyal sorumluluk projelerine olan duyarlı yaklaşımıyla havuz olanağını hizmetimize sundu. Ağaoğlu My Clup ta yüzme dersleri veren Enerji Spor’un sahibi Orcun Karafil Bey de eğitici desteğiyle yüzme bilmeyen öğrencilerimize katkı koydu.

Dönem içerisinde yürüttüğümüz sinema atölyesi çalışmalarımıza destek veren öğretmenimiz Ozan Dil ile çocuklarımızın öğrendikleri teorik bilgileri bir atölye çalışmasıyla nasıl bir pratiğini yapabileceğimiz düşüncesini paylaştık. Bu fikir onuda çok heyecanlandırdı ve katkı koyabilecek arkadaşlarla bir araya gelerek olanaklarımızı önünümüze koyduk ve ortaya bir program çıktı. Hedeflerimizi belirleyerek ihtiyaç listesini çıkarttık ve olanaklarımızı değerlendirdik. Bizlerin tecrübesi ve onların işlerindeki profosyonelliği aramıza yeni katılan arkadaşların çocuklarla ilk kez bire bir çalışmalarının tedirginliğini kolayca üstlerinden atmalarını sağladı.

Sinema Atölyemize Senarist Gizem Özgül, sinemaya gönül koyan dostumuz Ozan Dil ve yönetmen Burcu Yeşlibaş, müzik ve ritimlerde Hilal Özcan, Derya Bayrak, provalarda oyuncu yönetmen Enver Yılmaz,  karakter makyajı eğitiminde Öğ. Gör. Sevtap Aytuğ olmak üzere alanlarında profosyonel dostlarımız destek verdi. Dostlarımızın katkıları yoğun programları nedeniyle aksaklıklar olmasına karşın tecrübemiz, ekibin bir biriyle eskiye dayalı dostluklarından dolayı aralarında ortak dilin olması nedeniyle karşılaştığımız sorunları kolayca aşabildik.

slayt

 

 

  1. YAPILAN ÇALIŞAMALAR

2.1.           SPOR

-        Yüzme:

my clup

Çocukların bedensel gelişimi açısından önemine inadığımız ve yaz okulumuzun olmazsa olmazı olan yüzme olanağını bu yılda Ağaoğlu My Clup Genel Müdürü Bingül Bey önceki yıllarda olduğu gibi ricamızı kırmayarak havuz olanağını hizmetimize sundu. Enerji Spor’Un yüzme hocaları çocuklarımıza eğitim verdi. Yeni öğrenenlerin yanı sıra eskileride yüzmelerini geliştirdi. İlk kez yaz okuluna katılan çocuklarımız çok heyecanlıydılar.  Havuza erken saatte gitme durumunda olmamız nedeniyle çocukalr erkenden derneğin önünde toplandılar. Çocukalr için arakadaşalrıyla birlikte yürüryerek havuz keyfini yapamak harika bir duyguydu. eda günü geldiğinde herkes biraz buruktu. Velilerimizin hazırladığı kurabieler ikram ederek hocalarımıza teşekkür ettik ve vedalaştık.

ders

 

 

 

 

 

 

 

-        Temel Yoga Eğitimi

Bilun ÖZTAŞKIN
Yoga Eğitmeni

            Yaz okulu süresince yüzmenin ardından sabahları Doğa Park’ta çocuklarımıza yoga yaptırmayı planlamıştık. Hocamız Billur Hanım’ın başka ders programlarıyla çakışması nedeniyle bunu ancak bir gün gerçekleştirebildik. Çocuklar, bir yaşam tarzı olan yoga hakkında bilgi edindiler. Doğru nefes alma ve dik durma tekniklerini öğrendiler. Çam ormanımızın dibinde yaptıkalrı yoga dersinde zihinlerini dinlendirerek bazı hayvanların rahatlama teknikleirni öğrenerek hem eğlenerek rahatladılar. Hocamız ve çocuklar çok keyif aldılar. Çok keyifli ve dinlendirici huzur verici derslerdi. Bu çalışmayı dönem içinde düzenli bir programa oturtarak sürdürebilme gayreti içerisinde olacağız.

Yeni klasör (2)

 

  

 

-       Temel Binicilik Eğitimi

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQMwzmZXdoC9MOC4QiGdRq7CthBt2gCnWiun_HVRdpUx0KLCckAkQ   

Ömerli At Köyü’nde Meryem Hocanın konuğu olduk. Meryem Hoca çocuklara ilk ahırları gezdirerek atlar hakkında bilgi verdi. Çocuklar yanlarında getirdikleri şeker, elma, havuç gibi yiyecekleri tlara elleriyle yedirdiler. Ata binmeyi, üstünde dengeli durabilmeyi ve inme tekniklerini içeren temel binicilik eğitimlerini aldılar. Attan indiklerinde onlara okşayarak teşekkür ettiler. Ardından annelerin hazırladıkları yiyecekler yenerek yemyeşil ucsuz bucaksız tarlada türküler eşliğinde izci yürüyüşü yapıldı.

at

 

 

2.2.           BESLENME SAATLERİ

Gönüllü Sınıfımızın çok sıcak olması nedeniyle içerde durmakta zorlandık. Ortamı biraz rahatlamak için tavana bir pervane ve kapı önüne tente çekerek sıcağın etkisini biraz kırmaya çalıştık.  Her gün bir gönüllün sorumlu olduğu yemek saatlerimiz oldukça zengin ve renkli geçti. Dostlarımız kebapveya tablot çeşitlerinden oluşan ikramlarını ya kendi mekânlarında konuk ederek veya Gönüllü Sınıfımıza gönderdiler. Her hafta annelerin hazırladığı geleneksel tatların yanı sıra yabancı dostlarımızda konuğumuz olarak kendi ülkelerinin damak tatlarını, yemek kültürlerini çocuklarımıza tanıttılar.

Sabahları havuz sonrası arka bahçemie kurduğumuz kahvaltı masamızda öğretmenlerimizle günlük çalışmalarımızı keyifli sohbetlerle değerlendirdik. Bazı günler kendi mekânımıza gelen yemekleri yedik, bazı günler ise servisle ya da türküler söyleyerek yürüyerek gittiğimiz yerlerdeki ikramlara konuk olduk. Çocuklar restorunat yemeklerimizde daha özenli çatal bıçak kullanmaya dikkat ederek dışarıda yemek yeme kültürlerini biraz daha geliştirdiler.

 

yol3

 

 

-        Dünya Mutfaklarından

 

Untitled-28

 

 

İtalyan Mutfağı/Spagetti

Maria’s Cize Cake’in sahibi İtalyan kökenli Amerikalı Maria PERDEVUE dostumuz çocuklarımızın ağız tadına uygun özenle hazırladığı soslarıyla İtalyan mutfağından spagetti ve Meksika dürümü ikram etti. Çocuklar spagettiyi çok sevdiler. Kaşık ve çatal kullanarak yeme tekniğini çok çabuk öğrenen çocuklar ve yerken çok eğlendiler.

 

spagetti

 

 

 

lg[1]

 

Japon Mutfağı/Suşi

 

Türk Japon Kadınları kültür ve Eğitim Derneği ve Gayrettepe Rotary Kulübü’nden dostumuz Kazumi Akbayrak ve eşi arkadaşlarıyla birlikte Japon mutfağından suşi, mücver, salata ve tavuk çeşitlerinden hazırladıkları yiyeceklerle Japon mutfağını ve yemek kültürünü çocuklarımıza yakından tanıttılar. Sıcaklar nedeniyle yemeğimizi alarak Doğa Park gittik ve açık havada suşili piknik yaptık.  Dostlarımızdan çok kısa sürede çubukla yemek yemeği öğrenen çocuklar için çubukla yemek çok eğlenceliydi. Çubuklarımızı sakladık. Dönem içinde yemek yerken çubuklarımızı kullanarak bu beceriyi dahada gelişitireceğimize inanıyoruz.

 

japon

 

 

Geleneksel Tatlar:

Annelerin hazırladığı yöresel tatlarda çocukların sevdikleri kısır, patates salatası, zeytinyağlı dolma, su böreği, sigara böreği gibi yemekler yediler.

 

yemek serpil hn

 

 

5 yıldız

 

namlı

5 uol

 

 

-        Dondurma Molaları

Provalar arasında yorgunluğu atmak için çocuklara sürpriz dondurma partileri düzenledik. Beklemedikleri anda dondurmayı gören çocukların keyfini resimlerde görebilirsiniz. Bazen de gezi dönüşlerimizde MADO da dondurma molaları verdik. Mado’ya her uğradığımızda dostumuz Cüneyt Bey’in konukseverliği hepimizi mutlu etti.

 

dondurma

2.3.           SİNEMA ATÖLYESİ

Her hafta bir film sahnesini canlandırmayı hedeflediğimiz çalışmalarda her gün farklı bir alanda aldıkları eğitimler sonunda yaptıkları görev paylaşımıyla hazırlanan çocuklar çarşamba günleri film çekimleri yaptılar. Sineamcı dostlarımzıın rehberliğinde yürütülen atölye çalışmalarında çocuklar beyaz perdenin  arkasındaki süreci tüm aşamalarını yaşayarak birçok temel bilgi edindiler.

 

-        Bedri Rahmi Eyüpoğlu Yazma Baskı Atölyesi

 

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSH1gJDBrg0o-dhjdaDqFR6WYsDgdgEG4vSJJrMVPyJxKsEenfnow      http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/417031_309675912432577_1317413719_n.jpg

Her yaz okulumuzun olmazsa olmazı olan Bedri Rahmi Eyüpoğlu Yazma Baskı Atölyemizde bu sene de kamera motifi içeren kalıplarımızla yaz okulu tişörtlerimizi ve bandanalarımızı hazırladık. Baskılı tişörtlerimizi hazırlarken Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nu ve bize bu tekniği öğreten şu an Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünde Öğr. Gör. Olan İnci Bulut hocamızıda özlemle andık. Tekniği kullanırken çocuklar artık bu konuda tecrübeliydiler. Bilenler yeni gelenlere öğrettiler. Canan Ablalarının öğretmenlere hediye etmek için aldığı tişörtlere baskılar yaptılar.

baskı atölyesi

 

-        Prodüksiyon (Ozan KEMAL)

Sinema eğitimcimiz Ozan Dil çocuklarla birlikte çekecekleri üç film türü belirlediler. Bunlara uygun filmleri izleyerek filmleri ve çekecekleri sahneleri seçtiler. Seçilen filmlerin birincisi Dünya sinema tarihinden olan sessiz film Şarlo’dan “The Kit’in sokak dövüşü, Yerli sinemamızın klasiklerinden Hababam Sınıfı’nın bilgi yarışması ve günümüz sinemasından yabancı film “ Deniz Kızları’nın dans sahnelerinin çekimlerine oy birliğiyle karar verildi. Her film için çocukların ilgi alanlarına göre görev paylaşımı yapılarak ekipler oluşturuldu. Ekiplerin yapacakları görevler yeniden anlatıldı. Bunun ardından çocuklar arasında çekim öncesi hummalı bir çalışma başladı. Kimisi rollerine, kimisi kostüme, makyaja, kimisi de dekor için çevrelerini de seferber ederek kostümleri temin etmeye çalıştılar. Çekim mekânları tespit edildi. Çekim sırasında ve çekim sonrası yapılması gerekenler anlatıldı. Hikâyenin çekim sahneleri belirlenerek sahne komposizyonları çizildi.

 

-          Senaryo Yazım Teknikleri

    Senarist Gizem ÖZGÜL

 

Dönem içerisinde senaryo yazım teknikleri hakkında bilgi edinen çocuklarımızdan Gizem öğretmenleri her film sahnesini izlerken aldıkları mesajı yazmalarını istedi ve bu mesajlar üzerine özgün bir senaryo oluşturuldu.

Slayt3 - Kopya

 

 

 

-        Provalar

 

Prova sürecimizde olanakları ölçüsünde zaman ayırarak Ozan Kemal Dil, Baran Kılıç, Kadıköy Tiyatrom’un Kurucusu oyuncu yönetmen Enver Yılmaz ve Şehir Tiyatroları Sanatçısı Ömer barış Bakova dostlarımızdan destek verdiler.  Bu süreçte tiyatro hocamız dizi çekimelri nedeniyle aramızda olamadı ama  bize şehir tiyatroları sanatçısı Barış Bakova arkadaşını yönlendirerek destek verdi.

 

 

-          Film Çekimleri

             

                                  Yönetmen                Eğitmen                  Senarist             Öğretmen               Oyuncu

                                Burcu Yeşilbaş       Ozan Kemal Dil        Gizem Özgül       Baran Demir   Barış Bakova

 

“THE KİT “

Charles Chaplin’in “The Kit” filminin sokak düğüşü sahnesini Hamidiye Mahallesi Gündem Sokak’ta gerçekleştirdik. Sokağı film seti haline getirdik. The Kit çekimlerinde üç tane Şarlo’yu oynamak isteyen çocuğumuz olduğu için heveslerini kırmamak için hepsini oynattık. Aynı filme kurguda yerleştirdik. Kostümcüler ve Makyözler hummalı bir çalışma içerisindeydiler. Uzun süren çekim aralarında terleyen oyuncuların terlerini alarak makyajları tazelediler. Molalarda Yazgül Ablaları onlara reçelli ekmek ikram ederek onları besledi.

makyaj

 

“HABABAM SINIFI BİLGİ YARIŞMASI”

Filmlerimizi başka olanakalrımız olsada mahalle sınırlarımız içerisinde çekmeyi önemsiyorduk. Mustafa Işık Hocamızın katkılarıyla “Hababam Sınıfı” çekimlerini Çekmeköy İlköğretim Okulu gösteri salonunda gerçekleştirdik. Kostümcüler kostümleri gerçeğine yakın hazırlama gayreti içerisinde oldukça başarılıydılar. Ses teknisyenlerimiz ve kameramanlarımız görevlerini titizlik içerisinde gerçekleştirdiler. Çekim süreçleri çok uyumlu ve eğlenceli geçti. Bir grupta kemara arkası yaşananları görüntüledi.

hababam

 

 

 

 

Deniz Kızları

Bir dostumuzun evinde çektiğimiz Deniz Kızları filminde tüm çocuklar grup oynadılar. En son çocukları gönderdikten sonra öğretmenleri de oynayarak onarla izledikleri zaman görecekleri güzel

Bir sürpriz yaptılar. Tüm grupların izlenebildiği bir kurguyla film hazırlandı.

 

    

 

Kolajlar1

 

 

 

 

-        Film Afişi Tasarımı ve DVD Çalışması

Yaz okulu çalışmalarımız içeren sinevizyon gösterisi ve çektiğimiz filmleri içeren DVD yi çocuklarımıza ve gönüllülerimize anı hediyesi olarak hazırladık. Çekilen filmlerin afişleri tasarlandı.

 

 

 

 

 

  1. Geziler

 

3.1.           Adile Sultan Köşkü / Koşu Yolu Öğretmen Evi

Gezi programını yaparken hele birde Hababam Sınıfı çekimine karar verince çocukları çekildiği mekâna götürmek kaçınılmazdı. Yüzmeden çıknca sabah hep birlikte Koşuyolu Öğretmen Evi’ne gittik. Bizi orada Onur Üyemiz 21. Dön. İst. Milletvekili Onur Üyemiz Yücel Erdener karşıladı. Çocuklar defalarca televizyonda seyrettikleri filimin çekildiği mekânda bulunmanın heyecanı içerisindeydiler. Filmden tanıdıkları mekânları görünce heyecanla birbirlerine gösterdiler.

 

-        Adile Sultan Köşkü

Hababam Sınfıı’nın çekildiği yeni restorasyonu biten Adile Sultan Köşkü hayranlıkla gezildi. Aslında restorasyon öncesi hali daha tanıdık gelecekti.

 

 

 

-        Teknik Eğitim (Yönetmen Burcu Yeşilbaş)

Burcu Yeşilbaş dostumuzun çocuklarla bahçede yaptığı ders çok keyifliydi. Bahçeye enerji ve ruh kattığımızı hepimiz hissettik. Bu mekânların benzer amaçlarla kullanılmasını özendiren projelerin üretilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Derste çekim sürecinde görev yapacaklara aldıkalrı görevlerin sorumluluklarını anlattı. Set içinde dayanışma içerisinde, hoşgörüyle uyumlu bir çalışmanın iyi bir iş çıkartmanın olmazsa olmazı olduğunu vurguladı. Çekim sürecinde kullanılacak teknik araç gereçleri tanıtarak kamera ve tripot kullanımını öğretti. Makinayı tripota takmayı ayarlamayı öğret. Kamera ve klaket kullanarak deneme çekimleri yaptılar. Hareketi yakalamayı kavradılar.

 

ders burcu

 

-        Öğlen Yemeği

İstanbul Tabip Odası’nın ikramıyla restourantta hep birlikte çok güzel yemek yendi. Yemek sonrası öğretmenler çay içerken çocuklar ağaçalr arasında oynayarak eğlendiler.

 

 

Yemek sonrası bahçede oynayan çocuklar daha sonra Hababam sınıfının okuldan maça kaçış sahnesi canlandırıldı prova çekimleri yapıldı. OnUR ÜYELERİMİZ Mustafa Doktoroğlu ve Eşi, Yücel Erdener Adnan hoca bizleri yalnız bırakmayarak günümüzü paylaştılar.

 

3.2.           Sinema

Dünya Anaokulları Logo   sen-kimsin

Dünya Ana Okulu Sinema Salonuna giderek “Sen Kimsin” adlı film izlendi. Okul sahibi Nesli Güven Hanım her zaman olduğu gibi konukseverliğiyle çocuklarımız karşıladı onlara patlamış mısır ikramıyla filim izlemin keyfini yaşattı.

 

 

3.3.           BARIŞ MANÇO Kültür Merkezi

 

-        Karakter Makyajı (Öğr. Gör. Sevtap Aytuğ)

Çekmeköy Rotary Kulübü’nden Sinema Televizyon Bölümü Öğr. Gör. Sevtap Aytuğ ve Remzi Çelik dostumuz Barış Manço Kültür Merkezi’nde konuğumuz olarak karakter makyajının temel teknikleri, malzeme tanımı ve kullanım teknikleri hakkında temel bilgiler verdiler. Sevtap Hanım Charles Chaplin (Şarlo),’yu tanıtarak sinema tarihindeki önemi vurgulayarak anlattı. Karakter makyajı içeren resimli kitapları çocuklara inceletti. Çekimlerde kullanacağımız Şarlo makyajını makyöz çocuklarımıza uygulatarak öğretti. Çekimlerde kullanmamız için makyöz çocuklarımıza boya seti hediye etti.

 

makyaj1

 

4.      YAZ OKULU SERTİFİKA TÖRENİ

-        Türker İnanoğlu Vakfı Tiyatro ve Sinema Müzesi

              Yaz Okulumuzun final gününü konumuza yakışır bir mekânda sonlandırmayı düşünürken aklımıza Türker İnanoğlu Vakfı Sinema ve Tiyatro Müzesi geldi. Çocuklarımızın yapacakları müze ziyaretinde sinemanın gelişimine katkısı olan kişileri tanımaları ve teknolojik gelişim süreci hakkında bilgi edinmelerinin anlamlı olacağını düşündük. Bunun üzerine Türker Bey ile iletişime geçtik ve sağ olsun çalışmalarımızı kendisiyle paylaştığımızda müzenin olanaklarını tüm içtenliğiyle hizmetimize sunmasıyla bu arzumu gerçekleştirdik.

              Müzeye gittiğimizde bizleri kapıda müze yetkilisi Aslı Hanım güler yüzüyle karşıladı. Müzenin kuruluş sürecini ve amacı hakkında bilgiler verdi. 1950 öncesi Türk Sinema tiyatro ve sinemanın gelişiminde önemli rolleri olan kişilerin balmumu heykellerini ve özel eşyalarını görerek yaptıkları hakkında bilgi edindiler. Sinemada ve televizyonda kullanılan kameraları, film çoğaltma ve oynatma makineleri gibi teknolojik gelişim sürecini yakından tanıyarak detaylı bilgiler edindiler. Eski film afişlerini ve sanatçıların fotoğrafları gördüler. Balmumu heykeller salonunda sinemadan tanıdıkları kahramanların mumya heykelleriyle karşılaşan çocuklar çok şaşırdılar. Hafize Ana kostümünü giyen Beyza, Adile Teyzesiyle çektirdiği fotoğraf harikaydı.

türkav gezi

 

-        Sertifika Töreni

              Müze gezisinin ardından yaz okulu sürecinde yapılanları izlemenin heyecanı içersinde İstanbul’da ikinci Türk sinemasını açan Ali Efendi’nin adının verildiği salona geçtik. Yaz Okulu sürecini içeren sinevizyon gösterisini gururla izledik. Çocuklar nefeslerini tutarak çektikleri filmleri izlerken kendilerini beyaz perdede görmenin ayrıcalıklı gururunu yaşadılar. Bizler de onarlı izlerken şu an farkında olmasalar bile ileriki yıllarda hatırlayacakları özel bir anı bırakmanın huzuru ve mutluluğu içerisindeydik.

              Filmlerin izlenmesinin ardından Canan Hanım yaptığı konuşmasında çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Projenin gerçekleşmesine katkısı olan tüm dostlarına teşekkür ederek iyi ki varsınız dedi. Çocukları tek tek sahneye davet ederek sertifikaları vererek tebrik etti. Aslı Hanım’a konukseverliği için teşekkür ederek çocuklarımızın böyle özel bir mekânı tanımalarına olanak sağlayan Vakıf Başkanı Türker İnanoğlu’na özel hazırladığımız teşekkür belgesini kendisine iletmesini rica etti.

Slayt1

“1908 yılında tek Türk sinemasına sahip İstanbul’da bir arkadaşıyla film gösterileri düzenleyen Şakir Seden, Sirkeci’de lokantacılık yapan amcası Ali Efendi’yi sinemaya yatırım yapma konusunda ikna ederek 6 Temmuz tarihinde ikinci Türk Sineması Ali Efendi Sineması’nı açarlar. Bu nedenle TÜRKAV Sinema Tiyatro Müzesinin sinema salonuna Ali Efendi Salonu adı verilmiş.”

Sertifika töreni sonrası söz alan konuklarımızdan;

Onur Üyemiz Mustafa Doktoroğlu; Derneğin çalışmalarını yakından takip ettiğini her geçen gün çalışmaların daha da ileriye taşındığını gözlemlediğini söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. …

Halkı Oyunları Hocamız Adnan Altun; Çok güzel şeyler yaptığımızı, ama Derneğin devamlılığı için bu güzel şeylere yetişen gençlerin sahip çıkarak sorumluluk almaları gerektiğini geriden gelenlere örnek olarak yardımcı olmaları gerektiğini söyledi…..

Kurucu Üyemiz Kahraman Oğuz; Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Hepinizi tebrik ediyorum. Ama görüyorum ki şimdiye kadar bizler çocukların önünü açmaya çalışıyorduk ama artık onlar bizi iteleyerek derneği daha da ,ileriye götürmeye zorlamaya başlamışlar.……

Gönüllü Öğretmen Şensu Bağdır; Uzun zamandır etkinliklerinize fırsat buldukça katılıyor çalışmalarınız yakından takip ediyorum. Görüyorum ki çocuklar büyümüşler. Benimde bilfiil aranıza katılmama üç senem kaldı. Sizleri tebrik ediyor başarılar diliyorum…

Baran Demir; Ben bu yıl sizlerle birlikte oldum. O kadar dolu dolu geçirdik ki bu yılı sizinle birlikte bende birçok yeni şeyler öğrendim. Birlikte çalıştık, öğrendik ve ürettiklerimizin mutluluğunu paylaşıyoruz…

Birlikte çekilen anı fotoğraflarının ardından çocuklar öğretmenlerinden türkü söylemesini istedi. Derya Öğretmenlerinin çaldığı kaval eşliğinde önce Baran öğretmen ardından hep birlikte türküler söylenerek tören son buldu. Aslı Hanım’la teşekkür ederek bir başak etkinlikte buluşmak dileğiyle vedalaştık.

 

-   İstanbul Makine Mühendisleri Odası

 

TÜRVAK’ tan çıkıp Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Zeki Arslan dostumuzun oda lokalinde vereceği yemek davetine gitmek için doğru Beyoğlu’nda odaya doğru yürümeye başladık. Yürüyüş anı fotoğraflardan göreceğiniz gibi bir başka güzeldi. Derya öğretmenin kavalına çocuklar türküleriyel eşlik ettiler. Çevredekilerin merak içerisinde ilgiyle onları alkışladığını gören çocuklar daha da bir coştular. Tabi bu arada Kazım ağabeylerini de unutmayarak “HAYDE”  türküsüyle onu Beyoğlu sokaklarında andılar. Makine Mühendisleri Odası’na geldiğimizde kurucu üyemiz Dr. Hüseyin Demirdizen’de çocuklara sürpriz yaptı. Yemeğin ardından Zeki bey’e teşekkür ederek vedalaştık.

 

tmmob

 

 

Taksim Meydanı’nda bizi bekleyen servislerimize doğru gene türküler eşliğinde yürüyerek binerek Çekmeköy’e döndük. Dönüşte çocuklar mutlulukla hüznü bir arada yaşadılar. Bir aydır dolu dolu geçen günlerin ardından birden kendilerini boşlukta hissedecekleri için üzüldüler. Keşke yaz okulu bitmese devam etsek deyip dururlarken MADO da veridğimiz doğumgünü molası hepsinin hüznünü dağıttı.

 

 

 

5.      Doğum Günü Partisi

 

Çekmeköy MADO  Pastanesinde verdiğimiz molada Haziran, Temmuz ve Ağustos doğumu olan çocuklarımıza sürpriz bir doğum günü kutlaması yaptık. Dondurmalı pastalar keyfile yendi iyi dilekler dilenerek oradaki dostlarımızada teşekkür ederek vedalaştık.

doğ1

 

6.           Veda Anı

Derneğin önüne gelip servisten indiğimizde herkesi buruk bir hüzün aldı. Vedalaşmak çok zor geliyordu. Birbirimize sarılarak öpüşerek vedalaştık. Ama kimsenin ayağı evine doğru gitmedi. Çocuklar bir adım atıyorlar geri dönüp niye Yaz Okulu bitiyor diyerek yakınıyorlardı. Tekrar kapımızda anı fotoğrafları çekerek vedalaştık. Arkalarından gitmelerini bekliyorduk. Gizem birden heyecanla pazartesi saat 13.00 de mahalle parkında su savaşı için buluşuyoruz diyerek bu güzelliğin son bulmayacağı mesajını vererek arkadaşalrını  heyecanlandırdı .Su savaşını duyan çocuklar hemen çantalarındaki su şişelerini çıkartarak su savaşını başlattılar. Kısacası yaz okulumuz su savaşı ile sırılsıklam evlerine giderek son buldu.

 

veda

  1. BASIN HABERLERİ

Cem TV ‘de hafta sonu sabah haberleri programını sunan dostumuz Tijen Bolulu’nun canlı yayın konuğu olduk. Bu program çalışmalarımızı tüm Türkiye ile paylaşabilme mutluluğunu bizlere yaşattı.  Zaman sınırlamasınaın baskısı altında olmadan kendimizi rahatlıkla ifade edebildik. Türkiyenin her yerinden duyarlı dostlar gönderdikleri mesajlarla bizlere güç verdiler. Bir yerlerde çabalarımızı anlayabilen kişilerin varlığını bilmek çok güzel bir dugu. Tijen Hanım’a , Cem TV yetkililerine ve değerli izleyicilerine bir kez daha buradan teşekkür lerimizi iletiyoruz.

 

http://www.galatagazete.com/o/index.php/etkinlik/kitle-oerguetlerinden/5388-cekmekoey-goenuelluelernn-organze-ett-yaz-okulu-oerencler-beyolunda-unutamayacaklari-br-guen-yaadilar.html

 

 

  1. SAYISAL VERİLER

-        Projeden 11-13 yaş arası 26 çocuk yararlandı,

-        9 STK, 1 M.Y., 22  İş dünyasından ,4 Gönüllü, 8 veli katkı koydu,

-        6 üye, 8 gönüllü, 2 genç görev aldı,

-        2 Onur üyesi etkinliklere katıldı,

-        4 gezi yapıldı,

-        3 spor dalında temel eğitim alındı,

-        3 farklı ülkenin yemek kültürü tanındı,

-        10 konuğumuz oldu.

-        Projemize 2 yerel basın, 1 televizyon kanalı yer verdi.

 

 

  1. DUYGULAR

-        Gönüller

Burcu Yeşilbaş: İlk çalışma, 21 Haziran 2012'de Validebağ Öğretmenevi'nde gerçekleşti.
Benim için çok önemli birgündü çünkü çocuklarla birebir ilk defa iletişime geçicektim.
Tek tük Ozan'nın derslerine girdiğimden beni hatırlıyorlardı bu yüzden de sıcak davrandılar.
Bu beni çok mutlu etti.
Onlarla ilk gün bir sinema filmi çekilmeden önce yapılması gereken hazırlıklar, çekim sırasında
yapılacaklar ve çekim sonrası yapılackalar üzerine 40 dakikalık bir çalışma yaptım.

Çekim öncesi ( Pre-Prodüksiyon)
Çekim sırası ( Prodüksiyon)
Çekim sonrası (Post Prodüksiyon)

Görev dağılımına göre neler yapabilecekleri doğrultusunda konuştuk ve soru-cevap kısmına geçtik. Akılda herhangi bir soru kalmadıktan sonra pratik olması amaçlı ufak bir mekan arayışı ve çekim çalışmaları yaptık.

Biraz fotoğraf çekerek hareketi yakalamayı kavradılar. Tripota, kameraya, klakete dokunmak
onları çalıştırabilmek heyecanlarını daha da çok arttırdı.

Çok meraklı oluşları çok güzel, her şeyi defalarca tekrarlamış olmak onlar için hiç sıkıntı değil.
Mutlu oluyorlar ve bir şeyler öğreniyorlar. Asla da birbirlerine engel olmuyorlar.
Onlarla enerjimi paylaşabilmek çok güzel ve onlar da bunun farkındalar, oyunlarına dâhil ediyorlar özel hayatımı merak ediyorlar. Beni çok neşelendirdiler, çok mutluyum...

 

-        ÇOCUKLAR VE ANNELERİ

Cemile Ertürk:  Çekmeköy Gönüllüleri Derneği ben Meliha ve Rabia’nın annesiyim. Öncelikle size ve bu derneğe katkıda bulunan herkese teşekkür ederim. Sizin sayenizde benim gezdirip götüremeyeceğim yerlere sizler götürüyorsunuz. Sosyal paylaşımlar çok güzel. Her şey için teşekkür ederim.

Rabia Ertürk:  Bu yaz okulunda çok eğlendim. Filmler çektik çektiğimiz filmlerde oynadık. Havuzda yüzdük. Başka ülkelerin damak tatlarını denedik. Mesela Meksika dürümü yedik ve spagetti yemeği öğrendik. Hababam sınıfı, The Kid, Deniz Kızları’nda oynadım. Geçen yaz gibi geziler olmadı ama yine de eğlenceliydi. Makyözlük dersi aldık. Koşuyolu öğretmen evine gittik ve çok eğlendik. Bu yaz okulu için teşekkür ederim.

Meliha Ertürk:  Yaz okulunda çok eğlendim. Filmler çektik. Deniz Kızları’nda oynadım. Deniz Kızları’nın provalarında biraz tartışmalar yaşandı oldu ama problemleri çözdük. Başka ülkelerin yemeklerinden yedik. Mesela uzun ama çok uzun olan spagetti güzelmiş. Bu yaz okulu çok güzeldi. Teşekkürler.

Ertuğrul Sözen:  Bu yaz okulunda çok eğlendim. Yüzmeyi bilmiyordum sudan çok korkuyordum ama yaz okulu sayesinde yüzmeyi öğrendim. Çeşitli gezilere gittik. Üç tane film çektik üçünde de oynadım. Hababam sınıfının çekildiği okula gittik. Ata bindik. Kısacası çok eğlendim. Sizlere çok teşekkür ediyorum.

Gülbahar Sözen:  Yıl içinde çok güzel şeyler oldu. Yaz okulunda oğlum yüzmeyi öğrendi. Bu kursu çok sevdim. Oğlum için iyi oldu. Oğlumun başarısını çözümledim ve çok fark etti derslerinde çok başarılı oldu. Bir sürü dersler işlendi bunlar için Canan Oğuz ‘â ve Baran Kılıç ‘a ve tüm ÇGD ‘ye teşekkür ederim.

Nezaket Yıldırım: Çekmeköy Gönüllüleri Derneğinde kızımı götüremediğim yerlere siz götürdünüz bu yüzden kızım sosyal faaliyetlere katılmış oldu. Bu dernekte emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Helin Yıldırım:  Çekmeköy Gönüllüleri Derneğinde bu sene çok eğlendim. Ata bindik ve bir sürü film çektik. En eğlendiğim film denizkızıydı. Bizi her gün havuza götürdünüz yüzmeyi öğrendim o yüzden çok mutluyum. Sinemalara gittik filmler çok güzledi. Bunlara bizi götürdüğünüz için teşekkür ederim

Şennur Yurt:  Çekmeköy Gönüllüleri Derneğinde öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ederim. Çocuklarımızın böyle eğitim aldıkları için veli olarak şanslı olduklarına inanıyorum. Pelinin bir sene içerisinde yapılan çalışmalarda derslerindeki başarısında kendine özgüveni gelmesi Çgd sayesinde olmuştur. ÇGD deki tüm öğretmenlere ve Canan Hanıma teşekkür ederim.

Pelin Yurt:  Bu sene benim bu dernekte geçirdiğim 2. yaz okulum. Bu yaz okuluna katıldığım için çok mutluyum. Bu yaz okulu olmasaydı gittiğimiz gördüğümüz gezdiğimiz yerlerin hiçbirine belki de gidemezdim. Bu sene yaz okulumuzun konusu sinemaydı. Üç ayrı filmden kesitler çektik. İlk filmimiz hababam sınıfıydı. Benim bu filmde görevim makyözlüktü. 2. filmimiz The Kid’di. Bu filmde hem oyuncu hem sesçi hem de kostümcüydüm. Son filmimiz ise Deniz Kızları’ydı. Bu filmde oyuncu oldum. Filmleri çekmeden önce Gizem öğretmenle beraber filmin senaryolarını yazdık. Ozan öğretmenle provalar yaptık. Sabahları havuza gittik. Çekim zamanında Burcu öğretmen bize yardım etti, ara sıra neşelendirdi. Öğlenleri değişik yemekler yedik. Güzel zamanlar geçirdik. Bu imkânları bize sunan Canan Ablaya her anımızda yanımızda olan öğretmenlerimize, her zaman yanımızda olmasalar bile varlıklarını hep hissetliğimiz gönüllülere, kısacası bu yaz okulunda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Hepinizi çok seviyorum iyi ki varsınız.

Olcay Akkurt:  Bu yaz okulumuzun konusu sinemaydı. Çok güzel günlerimiz geçti. Her sabah havuza gittik. Değişik lezzetler tattık. Sinemayla ilgili tişörtler bastık. Güzel bir anı olmuştu. Gezilere gittik. Japonlarla tanıştık. Yoga yaptık, suşi yedik, çubuklarla yemek yemeyi öğrendik. Herkese teşekkür ederim.

Anıl Bayrak:  Bu yaz okulu her yıl olduğu gibi çok eğlenceliydi. Bu yaz okulunda film çektik. Farklı ülkelere ait yemekler yedik. Bunlardan bir kaçı; Japonyadan suşi, Maria ablanın spagettisi sonrada Meksika dürümü yedik hepsi çok güzeldi. Ben hababam sınıfı ve The Kid adlı filmlerde oynadım ve çok eğlendim. Tüm öğretmenlerime özelliklede Canan ablaya teşekkür ederim.

Gizem Bayrak:  Bu yaz okulu da her yaz okulu gibi eğlenceli ve eğiticiydi. Bu yaz okulunu konusu film nasıl çekilirdi. Film çekmek nasıl bir şey, izlediğimiz filmler nasıl çekilirdi. Kamera arkasında neler olur hep merak etmişimdir. Ama Canan abla sayesinde her yaz okulunda özel ve önemli şeyler öğreniyoruz. Ozan öğretmen ve Burcu öğretmen film çekmeyi Gizem öğretmende senaryo yazmayı öğretti. Maria teyze ise İtalya ve Meksika yemeklerini yaptı bizlere. Son hafta benim için çok eğlenceliydi. Hem The Kid hem de Deniz Kızlarını çektik. At binmeye gittik. Japonlar geldi suşi yedik. En çok eğlendiğim günler ikinci hafta Barış Manço kültür merkezinde makyaj dersi ve KKKM’de Kazım koyuncu anmasıydı. Bu yaz okulunda bize zaman ayıran tüm öğretmenlere ve gönüllülere çok teşekkür ederim. Özellikle de Canan ablaya.

Leman Göngör:  Çekmeköy gönüllüleri derneğini tanıdığım için çok mutluyum. Değerli öğretmenler tanıdım hepsi de duyarlı sabırlı sevecen çalışkan ve de fedakâr hepsine çok teşekkür ediyorum. Bende bu çemberin içinde bulunduğum için çok mutluyum. Çocuklarımıza verdiğiniz değerden dolayı hepinize çok teşekkür ederim. Yaptığınız çalışmaları,  etkinlikleri çok faydalı çok başarılı buluyorum. Çocuklarımız sizin gibi öğretmenleri tanıdığı için çok şanslı olduklarını düşünüyorum. Hepinizi çok seviyorum. Her şey için çok teşekkür ediyorum.

 Ferit Göngör:  Bu yaz okulunun konusu sinemaydı. Çok güzel günlerimiz geçti. Her sabah havuza gittik. Değişik lezzetler tattık. Sinemayla ilgili tişörtler bastık. Güzel bir anı olarak saklayacağım. Gezilere gittik sinemaya gittik, Japonlarla tanıştık, yoga yapmayı çubuk kullanmayı öğrendik. Suşi yedik güzel eğlenceli vakit geçirdik. Herkese çok teşekkür ederim.

Güllü Kılıç:  Yaz okulunu çocuklarıma sunanlara çok teşekkür ederim. Onları hem eğitiyorsunuz hem de eğlendiriyorsunuz. Ben burada olmadığım halde çocuklarıma ve elbette diğer çocuklara çok iyi baktığınızdan eminim. Eşimle konuştuğum zaman kızımın değiştiğini söylüyor her konuda gelişme var. Yemek yemesi düzelmiş mantıklı konuşuyor ve daha bir sürü şey. Yani kısacası sizden çok memnunuz. Umarım çocuklar sizin verdiğiniz şansı iyi değerlendirirler.

Ayşegül Kılıç:  Yaz okulunda yapılan faaliyetlerden çok memnunum. Hem eğlenceli hem de öğretici. Yaz okulunda çok şey öğrendim. Toplum içine nasıl çıkılır, nerede konuşulur, nasıl konuşulur ve daha bir sürü şey. Bunların aralarında yemek kültürünü öğrendim. Yüzme bilmiyordum artık yüzebiliyorum. Yani yaz okulunu çok seviyoruz. Kursun bana sunduğu güzellikler için çok teşekkür ederim. Bizlere bunu sunan çok değerli Canan abla ve Yazgül ablaya sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ve tabii ki biricik öğretmenim Baran öğretmene çok teşekkür ederim. Allah sizi başımızdan alı koymasın.

Sinem Özyar:  Yazokulunda bu seneki konumuz sinemaydı. Sinema çekmeye karar verdik. Hababam sınıfı Deniz Kızları,  The Kid,  güzel filmler çektik. Filmlerden önce havuza gidiyoruz. Yüzme bilmeyenlere Güzin abla yüzme öğretiyor onun sayesinde birçok arkadaşım yüzmeyi öğrendi. Ona çok teşekkür ediyoruz. Daha sonra bu işin başında Canan ablaya var. O da bizim setimizde yapımcı. Onun da bizim üzerimizde birçok emeği var. Ona da çok teşekkür ederim. Birçok bilmediğimiz şeyi Baran hocadan ve Canan abla sayesinde öğrendik.

Nurten Doğan:   Sevgili Çekmeköy gönüllüleri derneği benim kızım bu dernekteki dördüncü ve son senesi. 4 yıl boyunca bize bu fırsatları sunduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim. Kızım sizin sayenizde görmediği yerleri gördü gitmediği yerlere gitti. Kış boyunca her dersin eğitimini aldı. Sizin sayenizde SBS sınavında başarılı oldu. Yaz okulu boyunca yaptıklarını hep mutlulukla anlattı. Küçük kızım ise hep ablasına özendi. Bazı günler öğretmeni çok üzdü diye ağladı bazı günler öğretmeni mutlu ettik diye sevindi. Dernekteki son senesi olduğu için biz de çok üzgünüz. Küçük kızımda bu derneğe gelmesini çok istiyorum. Kısacası bu dernek kızım ve benim için çok yararlı oldu. Başta C anan hanım olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. İyi ki varsınız hepinizi çok seviyoruz.

Gülten Doğan:  Bu yaz okulu önceki yaz okulları gibi çok güzeldi. Her yaz okulunda olduğu gibi sabahları havuza gittik. Hepimiz önceki senelere göre daha güzel yüzdüğümüz için çok eğlendik. Havuzdan sonra eve geldik çok yorgun olduğumuz için dinlendim. Birkaç saatlik dinlenmeni ardından tekrar derneğe gittik. Kimi zaman gönüllülerin bize ayırdıkları mekânlara gittik. Kimi zaman gönüllülerin bize gönderdikleri yemekleri yedik. Bazen gezilere gittik bazen de öğretmenlerimiz derneğe geldi. 3 film çektik bunlar; hababam sınıfı the kid, Deniz Kızları’ydı. Hababam sınıfındaki görevim oyunculuktu,  The Kid filmindeki görevim suflörlük ve 4. Asistanlıktı. Deniz Kızlarındaki görevim ise asistanlık ve makyözlüktü. Film pazartesi günleri Gizem öğretmen ile birlikte seçtiğimiz filmlerin senaryolarını yazdık. Salı günleri Ozan öğretmen ile filmle ilgili konuştuk görev seçimi yaptık prova yaptık. Diğer günler bazen gezilere gittik sürekli provalar yaptık. Bu film gerçekten çok güzel oldu bu anları hep hatırlayacağım. Bu güzel yaz okulu için öncelikle bu fırsatı bize sunduğu için Canan ablaya mutlu olmamız için uğraşan gönüllülere bir yıl boyunca yağmur çamur demeden yanımızda olan Baran öğretmene, hep yanımızda olan Yazgül ablaya, hepimize yüzmeyi öğreten Güzin ablaya senaryo yazmamıza yardım eden Gizem öğretmene, şakalarıyla bizi gülme krizlerine sokan Ozan öğretmene, çekimlerimizi yapan Burcu öğretmene her çekimde yanımızda olan Hilal öğretmene, bize şarkılar öğreten Derya öğretmene kısacası burada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Sizi çok seviyorum.

Serpil Temel:  Çekmeköy gönüllüleri Derneğinin ders yılı başından itibaren gerek bilgi gerekse sosyal faaliyetlerde çocuklarımıza verdiği destek yadsınamaz. Yıllar sonra önemli mevkilere gelmiş insanların geçmişinde birçok sosyal faaliyetin yer aldığını düşünecek olursak velilerin yeterince imkân sağlayamadığı çocuklarımıza Çekmeköy Gönüllülerinin desteği büyük önem taşımaktadır. Çocuklarımız yaptığı etkinliklerde hayata dair farkındalıklarının olmasına yardımcı olmaktadır. Bütün bu imkânları sağlayan gönüllülere fedakârlıkla bir sene boyunca eğitim veren öğretmenlerimize yanlarında olmadığımız zaman çocuklarımıza annelik yapan Yazgül hanıma tüm bu duyguları ve güzellikleri bizlere yaşatan kocaman bir aile gelmemize sebep olan Canan Oğuz ‘a sonsuz teşekkürler.

Beyza Temel:  Çekmeköy gönüllüleri derneği olmasa ne yapardım bilemiyorum. Çok fazla faaliyet ve eğlence var. Her şeyi öğreniyorum ve bunu eğlenerek yapıyorum. Gerek derslerimde gerek sosyal faaliyetlerde ÇGD sayesinde daha iyi iletişim kurabiliyor daha başarılı oluyorum. Her gün yeni bilgiler edinmek ve her gün yeni insanlarla tanışmak beni çok mutlu ediyor. İyi ki ÇGD var. Canan abla ve tüm gönüllülere teşekkür ediyorum.

Zeynep Çalışkan:  Geçen bir yılda çocuklarımız çok güzel şeyler öğrendiler gezilere gidip,  filmler çektiler. Bir sene boyunca dersler öğrendiler bunca şeyleri çocuklarımıza yaşatan ve şansı veren başta Canan Hanım olmak üzere bütün gönüllü çalışan öğretmenlerimize ve gönüllülerimize teşekkür ederim.

Caner Çalışkan:   Bu sene ki yaz okulumuz 28 gün geçti. Yaz okulunda gezilere gittik, yemekler yedik, senaryo ve oyunculuk dersleri aldık filmler çektik, yüzdük yoga yaptık. Kazım koyuncuyu anma gününe gittik. Yaz okulumuz çok güzel eğlenceli ve verimli geçti. Çektiğimiz filmlerle sinemaya bakış açımızı değiştirdik. Maria teyze ve Japon misafirlerimizden bir şeyler öğrendik. Japonların vazgeçilmez yemeği olan suşiyi yedik. Yaz okulumuz çok güzeldi.

Sevim Ertürk: Çekmeköy gönülleri derneği ben Yavuz Ertürk‘ün annesi öncelikle siz değerli öğretmenlere ve bu derneğe katkıda bulunan herkese teşekkür ederim. Ben bu yıl ilk defa katıldım. Sayenizde çocuklarımızın sosyal aktiviteleri çok güzel. Benim götüremediğim yerlere sizler götürüyorsunuz ve bundan çocuklar mutlu oluyor. Onların mutluluğu bizim ve sizin mutluluğunuz. Benim çocuğum derslerinde pek katkı sağladığını düşünmüyorum. Bunun sorumlusu da oğlum. Emeklerimiz için teşekkürü minnet bilirm.

Yavuz Ertürk:  Bu yaz okulunda çok eğlendim en sevdiğim gezi Koşuyolu öğretmeneviydi. Hababam sınıfı, The Kid,  Mermoids ‘te oynadım. Ve çok eğlendim. Çeşitli ülkelerin yemeklerini yedim. Bir de barış manço’ da makyözlük eğitimi aldık. Bana şarlo makyözünü yaptılar. Teşekkürler ÇGD.

Gülten Horoz:  Oğlumun ÇGD ye katılmasından çok memnunum. 8 yıldır oğluma gösterdiğiniz ilgi ve alakadan dolayı emeği geçen kurucusu ve gönüllülerine çok teşekkür eder minnetlerimi ve saygılarımı sunarım. Benim oğlum burada birçok şeyi öğrendi. Öncelikle dayanışmayı paylaşımı ve birlik olduğunda aşılmayacak engelin olmadığını öğrendi. Ne yalan söyleyeyim benim oğlum burası olmasaydı bu kadar sosyalleşip bu kadar etkinliklere katılamaz bu kadar gezemez ve güzel yerleri göremezdi. Bu imkânları ona sağlayamazdım. Artı derslerinde yardımcı olunmasaydı belki başarılı olamazdı. Benim için gönüllüler derneği bir başarı örneğidir. İmkânsızlık içinde imkân yaratma büyük başarıdır. Umarım oğlum sizlerin emeği ve çabasına layık bir öğrenci olmuştur. Emeği geçenlere tekrar tekrar teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Yılmaz Horoz:  Yaz okulu çok eğlenceli geçiyor. Bu yaz okulunun diğer yaz okullarından farkı ileride olmak istediğim meslekle alakalı olması. Film çekimleri eğlenceli geçiyor gayet verimli. En azından izlediğimiz filmlerin ne kadar emekle hazırlandığını anladım. Biz on dakikalık bir film için bir hafta uğraşıyorsak acaba onlar 2 saatlik bir filmde ne kadar uğraşıyorlardır. Havuzda çok eğleniyoru< ve bize fiziksel katkı sağlıyor. Ve çeşitli ülkelerin yemeğini yiyip kültürünü öğreniyoruz.

Arzu Taşdemir:  Çekmeköy gönüllüleri derneği bizim için bir şanstır. Çocuklarımızın hem eğitim hem eğlence hem de sosyal faaliyetlerini en güzel şekliyle bize sunuyor. Bu ayrıcalığımızın farkındayız. Çocuğumuzun hem özgüveni hem de katılımları çoğaldı. Sizlere ve çocuğuma güveniyorum. Hayatı çok güzel anlatıyorsunuz emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

Uğur Taşdemir:  Çekmeköy Gönüllüleri Derneğinde çok mutlu zamanlar geçiriyorum hiçbir zaman sıkılmıyorum. Havuzda yüzmemi geliştiriyorum. Sosyal faaliyetler yapıyoruz. Herkese teşekkür ederim.

Fatma Ekşi: Ben derneğin yapmış olduğu çalışmaların hepsinden gönüllü öğretmenlerinden emeklerinden son derece memnunum. Onların emeklerinin karşılığını her en yapsak ödeyemeyeceğimi biliyorum.Onların bizden beklentisinin olmadığını sadece çocuklarımızdan başarılı olmalarını beklediklerini biliyorum. Onların emeğine karşı çocuklarımızın yeteri kadar hatta beşte biri kadar bile karşılık verdiklerine inanmıyorum. Aslında bu oranlamanın bile ne kadar yanlış olduğunu biliyorum ve değerli öğretmenlerimizden şahsım adıma özür diliyorum İyi ki onlar var ve kocaman yüreklerine Allah her zaman sağlık ve güç versin. Aslında biz veliler çağın ne kadar gerisinde kaldığımızı bilemiyoruz.Bizler yani ben çocuğuma nasıl davranacağımı onunla nasıl iletişim kuracağımı bilemedim.Onu nasıl yönlendireceğimi çözemedim. Ben hem derneğimizden hem de öğretmenlerimizden tekrar özür diliyorum.Eğer imkân olursa seneye velilerin psikologlardan çocuklarımıza nasıl davranacağımızla alakalı kurs ve seminer görmek isterim. Bu dernek kurulduğundan bu yana şahsım olarak manevi açıdan bana çok faydası olmuştur. Derneğin kurucularına hocalarına yönetim kuruluna sonsuz teşekkür ederim.Keşke oğlumun yerinde bu kursun öğrencisi ben olabilseydim.

Mustafa Ekşi:  Bu yaz okulu az gezisiz ama çok eğlenceli geçti. Filmlerde bazen oyuncu bazen kamera arkasında rol aldım. Ama ikisi de çok zevkli bir iş.  Son günlerde daha eğlenceli daha güzel oldu. Bu yaz okulu diğer yaz okullarından daha eğlenceli geçti benim için.

Hatice Baylacı:  Çocuğum bu sene yaz okuluna katıldı. Burada yüzmeyi öğrendi. Yaz okulu çocuğuma çok şey kazandırdı. Bunları yaptıran ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.

Hülya Baylacı:  Ben bu sene daha yeni yaz okuluna geldim. Yaz okulu bence çok güzel. Her sabah havuza gitmek ve başka ülkelerden gelen insanlarla tanışmak gezilere gitmek,  çok eğlenceli ve güzeldi. Be sene yaz okulunda konu sinemaydı. Ve biz bir yıl boyunca bunun eğitimini aldık. 3 tane film çektik. Bu filmleri çekerken çok eğlendim. Eğer ben yaz okuluna gelmeseydim bu güzel şeyleri yapamazdım. İyi ki yaz okuluna gitmişim. Bunların hepsini bize yaptıran ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

Arzu Kılıç:  Yaz okulundan çok memnunuz. Kursa başladığından beri derslerindeki başarısında artış görüyoruz. Kurs saati geldiğinde büyük bir sevinçle kursa geliyor. Bu hallerinden çok memnunum. Bu kursa başladığından beri daha da sorumluluk aldı. Herkese teşekkür ederim.

Baran Kılıç:  Yaz okulundan çok memnunum. Arada gezilere gidiyoruz, yemek gidiyoruz, havuza gidiyoruz. Orada çok şey öğrendim. Önceden yüzmeyi fazla bilmiyordum artık biliyorum. Yemek kültürünü fazla bilmiyordum, artık nasıl kibar yiyeceğimi biliyorum ve en önemlisi bilgiyi, sevgiyi biliyorum. Tüm kurstaki herkese, Baran Hocaya, Yazgül Ablaya, Canan Ablaya teşekkür ediyorum.

Gözde Alkan: Yaz okulunda gitmeyeceğim yerlere gittim. Eğlenceli, koskoca bir yıl geçirdik. Kursta hayatımda yapamayacağım şeyler yaptım. Ozan hocayla, Gizem ve Burcu Hocayla güzel sahneler çektik. Hepsiyle eğlendiğimiz, üzüldüğümüz günler oldu ama hepsinde sonuçta güldük. Çekmeköy Gönüllüler Derneğinde süper bir yaz okulu geçirdim. Bunun için tüm gönüllülere teşekkür ederim.

 

10.    PROJE ORTAKLARI

Mahallemizde, duyarlı toplum birlikteliğiyle yürüttüğümüz gönüllü çalışmaların birlikte yaşama kültürümüzü geliştirerek hepimizi kaynaştırdığını görüyor ve bu dayanışma gücünün gelişerek büyümesini diliyoruz.

İYİ Kİ VARSINIZ...

 

ONUR ÜYELERİMİZ

 

GÖNÜLLÜLERİMİZ

 

ÖĞRETMENLERİMİZ

 

VELİLERİMİZ

ÜYELERİMİZ

Ana Sayfa